| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | разчитам, сре́щам (sréštam) |
| englanti | meet, spell, usually, decipher, used to, encounter, come across, rendezvous, get together, run into, tryst, confront, see |
| espanja | encontrarse, deletrear, reunirse, encontrar, interpretar, descifrar, encontrarse con, hallar, ver, unir, reunir, cruzar |
| esperanto | literumi, renkonti, renkontiĝi |
| hollanti | ontmoeten, treffen, spellen |
| italia | sillabare, incontrare, compitare |
| japani | 会う (au), 綴る (tsudzuru / tsuzuru), 逢い引きする (aibiki suru), 遭遇する (そうぐうする, sōgū surú / sōgū suru), 待ち合わせる (machiawaseru) |
| kreikka | γράφω ορθογραφημένα (gráfo orthografiména / grápho orthographiména), αποκρυπτογραφώ (apokryptografó), συναντώ (synantó) |
| latina | occurro, coeo, nanciscor |
| latvia | sagaidīt, izrunāt, uzrakstīt |
| liettua | sutikti, susitikti |
| norja | treffe, møte |
| portugali | encontrar, soletrar |
| puola | spotkać, przeliterować |
| ranska | rencontrer, épeler, réunir, fréquenter, se rejoindre, se rencontrer, se donner rendez-vous, retrouver |
| ruotsi | träffa, stava, läsa, tyda, råka, möta, påträffa |
| saksa | treffen, begegnen, buchstabieren, sich treffen, entziffern |
| tanska | træffe, møde, stave |
| turkki | hecelemek, karşılaşmak, rastlamak, rastlaşmak, randevulaşmak |
| tšekki | potkat, setkat, scházet, setkávat, hláskovat |
| unkari | találkozni, betűzni, találkozik, betűz |
| venäjä | встретить (vstretit), встречать (vstretšat), прийти на встречу (prijti na vstretšu), встречаться (vstretšatsja), встретиться (vstretitsja), встреча́ть (vstretšát), встре́тить (vstrétit) |
| viro | aabestama, leidma, tabama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tapaan | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tavaan |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tapaat | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tavaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tapaa | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tavaa |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tapaamme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tavaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tavaatte | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tapaatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tavaavat | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tapaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavasin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tapasin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tapasit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tapasi | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tavasi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tapasimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tapasitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavasitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tapasivat | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tavasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tapaisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tavaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tapaisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tavaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tapaisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tavaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tapaisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tavaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tapaisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tavaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tapaisivat | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tavaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tapaa | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tavaa |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tavatkoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tavatkaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tavatkaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tavatkoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tavannen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tavannet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tavannee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tavannemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tavannette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tavannevat |