Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈtulːɑˣ]
KieliKäännökset
bulgariaставам (stavam), случвам се (slučvam se), явявам се, пристигам, вли́зам, вля́за, и́двам, до́йда, свъ́ршвам
englanticome, arrive, grow, become, get, go, turn, wax, show up, enter, have to do, be to do, should do, reach, be supposed to do, have to, Auxiliary verb for emphasized future tense, cum, orgasm, manage to do, hit, succeed in doing, be, run
espanjavenir, ponerse, eyacular, correrse, acabar, terminar, volverse, convertirse en, llegar, entrar, introducir, devenir, venirse, advenir, marchar, convertirse, emanar, sobrevenir, quedar, convertir, pasar
esperantoveni, eniri, orgasmi, ĉuri
hollantikomen, worden, klaarkomen, binnengaan
italiavenire, eiaculare, sborrare, diventare, divenire, entrare, arrivare, fare
japaniいく (iku), 来る (kúru), なる (naru), 入る (hairu), だろう (darō), 成る (naru), 射精する (shasei suru / しゃせいする, shasei suru)
kreikkaχύνω (chýno), έρχομαι (érchomai), μπαίνω (baíno)
latinavenire, eiaculare, venio, intro, fio, intrare, ineo, ruo, ingredior, introio, invado, introeo
latvianākt, kļūt, tikt, ienākt, ieiet
liettuaateiti, įeiti
norjabli, komme, sæde, komme inn, ankomme, ejakulere
portugalivir, ejacular, gozar, esporrar, ficar, tornar-se, virar, chegar, entrar
puolaprzychodzić, dochodzić, dojść, wytryskiwać, wejść, przyjść, stawać się, wchodzić, robić się, przyjeżdżać
ranskaaller, venir, devenir, avoir à, juter, éjaculer, jouir, arriver, entrer, rendre, porter
ruotsibli, förändras till, komma, få orgasm, böra, varda, inträda, kȯmma, tillstöter, komma sig att, anbelanga, komma att
saksakommen, herkommen, werden, sein, abspritzen, betreten, ankommen, hereingehen, eintreten, abschlagen, hereinkommen, sollen, einstellen, geraten
tanskablive, ville, komme, gå ind, gå ind i, indgå i
turkkigelmek, olmak, boşalmak, girmek
tšekkipřijít, přijet, přicházet, přijíždět, být, mít, vstoupit, předejít, udělat se, stříkat, jít
unkarijön, bemegy, válik, belép, bejön, elmegy, elélvez, megjön
venäjäприходить (prihodit), прийти (prijti), прибыть (pribyt), приехать (prijehat), прибывать (pribyvat), приезжать (prijezžat), прилететь (priletet), прилетать (priletat), стать (stat), быть (byt), становиться (stanovitsja), идти (idti), выходить (vyhodit), поступить (postupit), появиться (pojavitsja), входи́ть (vhodít), войти́ (voití), заходи́ть (zahodít), зайти́ (zaití), въезжа́ть (vjezžát), де́латься (délatsja), сде́латься (sdélatsja), приходи́ть (prihodít), прийти́ (prijtí), конча́ть (kontšát), эякули́ровать (ejakulírovat), станови́ться (stanovítsja), приезжа́ть (prijezžát), ко́нчить (kóntšit), доходить (dohodit), вступить (vstupit), поступать (postupat), наступить (nastupit), превратить (prevratit), ходить (hodit), ехать (jehat), ездить (jezdit), нести (nesti)
virotulema, saama, sisenema, orgasmi saama, pauku lahti saama, lahti saama, jobistama, jääma, jõudma

Määritelmät

Verbi

  1. liikkua puhujaa kohti; saapua
  2. seurata ajallisesti, koittaa, saapua
  3. muuttua jksk, alkaa olla jtk, päätyä olotilaan (kts. huomautukset)
  4. päästää nestettä
  5. olla lähtöisin jostain, olla peräisin
  6. (puhekieltä) ilmaisee passiivia (passiivin partisiipin perfektin kanssa)
  7. genetiivisubjekti + yksikön 3. persoona + 1. infinitiivi ilmaisee pakollista tai suotavaa tekemistä
  8. ~ + 3. infinitiivin illatiivi (-maan/-mään) ilmaisee tulevaa aikaa (painokkaasti)
  9. (ylätyyliä) yksikön 3. persoona + 3. infinitiivin instruktiivi (-man/-män) ilmaisee passiivisessa merkityksessä pakollista tai suotavaa tekemistä
  10. yksikön 3. persoona + passiivin partisiipin perfektin yksikön partitiivi (-tua/-tyä) vastaa passiivilausetta
  11. ~ + aktiivin partisiipin perfektin yksikön translatiivi (-eeksi) ilmaisee tyylisävyisesti mennyttä tekemistä
  12. (arkikieli) saada orgasmi, laueta

Esimerkit

  • Sieltä hän tuleekin. – Voilà qu'il/elle vient.
  • Tule tänne tänne viereeni. – Viens ici à coté de moi.
  • Sinulle on tullut kirje. – Il y a une lettre qui t'est venue.
  • Tulet katumaan tätä! – Tu vas regréter ceci!
  • Tulette kyllä huomaamaan sen. – Vous allez bien l'apercevoir.
  • Mikä sinusta tulee kun valmistut opinnoistasi?. – Que deviendras-tu quand tu auras fini tes études?
  • Hänestä tuli rikas. – Il/Elle était devenu(e) riche.
  • Sinun ei tule mennä sinne. – Tu n'as pas à y aller.
  • Sinun ei tule valehteleman. – Que tu ne mentes (pas).
  • Tulipahan tehtyä kaikenlaista tänään. – Voilà qu'on a fait de tout aujord'hui.
  • Tulitpa oikeaan aikaan. – Voilà que tu arrives pile.
  • Tulee huono sää. – On aura mauvais temps.
  • Tuosta vuoristoradasta tulee minulle paha olo. – Cette montagne russe là me donne un malaise.
  • tuun! – J'viens!
  • Tule tänne minun viereeni.
  • Minusta tulee isona opettaja.
  • Hän tuli iän myötä raihnaiseksi.
  • Tapa tai tule tapetuksi. par. 'Tapa tai saa surmasi.'
  • Sinun ei tule muuttaa mitään.
  • Esimerkkilauseita ei tule muutettaman.
  • Tulipahan tänään puhuttua kauan. 'Tänäänpä puhuttiin kauan.'
  • Tulitpa kuitenkin kirjoittaneeksi hienon runon. 'Kirjoititpa kuitenkin hienon runon.'
  • Minä tulen kohta!
  • Hän tulee.
  • Hänestä tuli rikas.
  • He tulivat hulluiksi.
  • Minun tulee tehdä tämä huomiseksi.
  • Hän tuli tehneeksi pahan virheen.
  • Nimeni on Tapani ja tapani tulette tuntemaan.
  • Tulen kotiin kurssin jälkeen.
  • Tulen Ruotsista.
  • Haluan tulla palomieheksi.
  • Minusta tulee opettaja.
  • Sinun ei tule pysähtyä matkalla.
  • Tuli juostua liian kovaa.
  • Tulin puhuneeksi liikaa.
  • Sitä ei tule muutettaman.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstulenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstulet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenstuleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstulemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenstuletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstulevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitulinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitulit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektituliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitulimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitulitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitulivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstulisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstulisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstulisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstulisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenstulisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstulisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstuleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstulkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstulkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenstulkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstulkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstullen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstulletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstullee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstullemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenstullette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstullevat