| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | променям (proménjam), променям се, превръщам се, видоизменям |
| englanti | change, vary, alter, become, grow, turn, wax, turn into, transmute, redound, turn to, pass, shift, differentiate, modulate, transform, convert, run, break |
| espanja | cambiar, convertirse, demudarse, pasar, devenir, trocar, inmutar, alterar, convertir |
| esperanto | ŝanĝiĝi |
| hollanti | worden, zich aanpassen, veranderen, overgaan |
| italia | diventare, divenire, cambiare, trasformarsi |
| japani | 変わる (kawaru), 変化する (henka suru) |
| kreikka | κλείνω (kleíno), γίνομαι (gínomai), απογίνομαι (apogínomai), αλλάζω (allázo), μεταμορφώνομαι (metamorfónomai) |
| latina | muto, mutor, praetereo, cambire, transfiguro, perforor |
| latvia | mainīties |
| liettua | keistis, mainytis |
| norja | bli |
| portugali | ficar, passar, tornar-se, virar, mudar |
| puola | różnicować, zmienić się, zmieniać się |
| ranska | passer, devenir, changer, se transformer, muter, se transformer en, virer, muer, tourner |
| ruotsi | övergå, ändras, förändras, växla |
| saksa | sich ändern, sich verändern, werden, sich wandeln, sich wandeln in, sich verwandeln in, zu etwführen, zu etwbeitragen, ändern, verändern, übergehen |
| tanska | blive, ændre sig, forandre sig, forvandle sig, forvandle sig til |
| turkki | değişmek, dönmek, dönüşmek |
| tšekki | měnit se, měnit, změnit |
| unkari | fordít, válik, változik, megváltozik, átváltozik |
| venäjä | становиться (stanovitsja), стать (stat), превращаться (prevraštšatsja), превратиться (prevratitsja), способствовать (sposobstvovat), меняться (menjatsja), приводить к (privodit k), превраща́ться (prevraštšátsja), преврати́ться (prevratítsja), изменя́ться (izmenjátsja), измени́ться (izmenítsja), меня́ться (menjátsja) |
| viro | muutuma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muutun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | muutut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muuttuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muutumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | muututte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muuttuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muuttuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | muuttuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muuttuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muuttuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | muuttuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muuttuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | muutu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muuttukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | muuttukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | muuttukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muuttukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muuttunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | muuttunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muuttunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muuttunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | muuttunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muuttunevat | | |