Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaпроменям (proménjam), променям се, превръщам се, видоизменям
englantichange, vary, alter, become, grow, turn, wax, turn into, transmute, redound, turn to, pass, shift, differentiate, modulate, transform, convert, run, break
espanjacambiar, convertirse, demudarse, pasar, devenir, trocar, inmutar, alterar, convertir
esperantoŝanĝiĝi
hollantiworden, zich aanpassen, veranderen, overgaan
italiadiventare, divenire, cambiare, trasformarsi
japani変わる (kawaru), 変化する (henka suru)
kreikkaκλείνω (kleíno), γίνομαι (gínomai), απογίνομαι (apogínomai), αλλάζω (allázo), μεταμορφώνομαι (metamorfónomai)
latinamuto, mutor, praetereo, cambire, transfiguro, perforor
latviamainīties
liettuakeistis, mainytis
norjabli
portugalificar, passar, tornar-se, virar, mudar
puolaróżnicować, zmienić się, zmieniać się
ranskapasser, devenir, changer, se transformer, muter, se transformer en, virer, muer, tourner
ruotsiövergå, ändras, förändras, växla
saksasich ändern, sich verändern, werden, sich wandeln, sich wandeln in, sich verwandeln in, zu etwführen, zu etwbeitragen, ändern, verändern, übergehen
tanskablive, ændre sig, forandre sig, forvandle sig, forvandle sig til
turkkideğişmek, dönmek, dönüşmek
tšekkiměnit se, měnit, změnit
unkarifordít, válik, változik, megváltozik, átváltozik
venäjäстановиться (stanovitsja), стать (stat), превращаться (prevraštšatsja), превратиться (prevratitsja), способствовать (sposobstvovat), меняться (menjatsja), приводить к (privodit k), превраща́ться (prevraštšátsja), преврати́ться (prevratítsja), изменя́ться (izmenjátsja), измени́ться (izmenítsja), меня́ться (menjátsja)
viromuutuma

Määritelmät

Verbit

  1. tulla erilaiseksi
  2. vaihtua

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuutunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmuutut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuuttuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuutumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmuututteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuuttuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuutuinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimuutuit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuuttuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuutuimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimuutuitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuuttuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuuttuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmuuttuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuuttuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuuttuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmuuttuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuuttuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmuutuYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuuttukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmuuttukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmuuttukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuuttukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuuttunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmuuttunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuuttunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuuttunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmuuttunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuuttunevat

Luokat