| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | струвам, плащам (pláštam), изплащам, разплащам се, платя (platjá) |
| englanti | pay, cost, pay back, repay, disburse, check out, pay out, retribute, foot, acquit, pick up, run |
| espanja | pagar, costar, valer, pensionar, saldar, subsanar, abonar, enterar |
| esperanto | kosti, pagi |
| hollanti | betalen, kosten, voldoen, afbetalen, honoreren, uitbetalen |
| italia | pagare, costare |
| japani | 費やす (tsuiyasu), 払う (harau), 掛かる (kakaru), 支払う (shiharau) |
| kreikka | κάνω (káno), κοστίζω (kostízo), στοιχίζω (stoichízo), τιμώμαι (timómai), πληρώνω (pliróno) |
| latina | solvo, consto, valeo, persolvo, defungor |
| latvia | maksāt |
| liettua | sumokėti |
| norja | betale |
| portugali | pagar, custar |
| puola | płacić, kosztować, bulić, zapłacić |
| ranska | payer, régler, coûter, faire, être, prendre, rembourser, débourser, verser |
| ruotsi | kosta, betala, likvidera, betinga, löna, utgöra, punga, bestrida, bekosta, bestå, lösa |
| saksa | bezahlen, kosten, zahlen, zurückzahlen, übernehmen, abzahlen, begleichen, entrichten, spendieren, auszahlen, erstatten, bestreiten, abdecken, abführen, anlegen |
| tanska | betale |
| turkki | ödemek, tutmak, hesabı ödeyip ayrılmak, ödemeyi yapıp ayrılmak |
| tšekki | platit, zaplatit, stát, vyplatit, zatáhnout |
| unkari | fizet, kifizet |
| venäjä | платить (platit), заплатить (zaplatit), стоить (stoit), выплачивать (vyplatšivat), выплатить (vyplatit), оплатить (oplatit), оплачивать (oplatšivat), расплачиваться (rasplatšivatsja), распла́чиваться (rasplátšivatsja), расплати́ться (rasplatítsja), сто́ить (stóit), отдать (otdat), раскошелиться (raskošelitsja), вносить (vnosit) |
| viro | kinni maksma, maksma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | maksan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | maksat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | maksamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | maksatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | maksavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | maksaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | maksaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | maksa |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | maksakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | maksakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | maksakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | maksakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | maksanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | maksanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | maksanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | maksanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | maksanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | maksanevat |