| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | че́рен дроб |
| englanti | liver |
| espanja | hígado |
| esperanto | hepato |
| hollanti | lever |
| italia | fegato |
| japani | 肝臓 (kanzō), レバー (rebā) |
| kreikka | συκώτι (sykóti), ήπαρ (ípar) |
| latina | iecur |
| latvia | aknas |
| liettua | kepenys |
| portugali | fígado |
| puola | wątroba, wątróbka |
| ranska | foie |
| ruotsi | lever |
| saksa | Leber |
| tanska | lever |
| turkki | karaciğer |
| tšekki | játra |
| unkari | máj |
| venäjä | печень (petšen), пе́чень (pétšen), печёнка (petšonka) |
| viro | maks |
| Monikko | maksat | Genetiivi | maksan |
| Monikon genetiivi | maksojen | Partitiivi | maksaa |
| Monikon partitiivi | maksoja | Inessiivi | maksassa |
| Monikon inessiivi | maksoissa | Elatiivi | maksasta |
| Monikon elatiivi | maksoista | Illatiivi | maksaan |
| Monikon illatiivi | maksoihin | Adessiivi | maksalla |
| Monikon adessiivi | maksoilla | Ablatiivi | maksalta |
| Monikon ablatiivi | maksoilta | Allatiivi | maksalle |
| Monikon allatiivi | maksoille | Essiivi | maksana |
| Monikon essiivi | maksoina | Translatiivi | maksaksi |
| Monikon translatiivi | maksoiksi | Monikon instruktiivi | maksoin |
| Abessiivi | maksatta | Monikon abessiivi | maksoitta |
| Monikon akkusatiivi | maksat |