Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantipay back, repay, refund, pay off, rebate
espanjapagar, devolver, reembolsar, retribuir
esperantorepagi
hollantiterugbetalen
italiarestituire, rimborsare, ripagare, rifondere
japani払い戻す (haraimodosu)
portugalireembolsar, quitar
ranskarembourser
ruotsiåtergälda
saksazurückzahlen, erstatten, zurückerstatten
venäjäкомпенсировать (kompensirovat), возмещать (vozmeštšat), отплатить (otplatit), вернуть (vernut)

Esimerkit

  • Maksoin lopulta opintolainani takaisin, juuri ennenkuin omat lapseni lähtevät opiskelemaan.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmaksan takaisinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmaksat takaisin
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmaksamme takaisinMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensmaksatte takaisin
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmaksavat takaisinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimaksoin takaisin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimaksoit takaisinYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimaksoi takaisin
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimaksoimme takaisinMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimaksoitte takaisin
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimaksoivat takaisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmaksaisin takaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmaksaisit takaisinYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmaksaisi takaisin
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmaksaisimme takaisinMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensmaksaisitte takaisin
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmaksaisivat takaisinYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmaksa takaisin
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmaksakoon takaisinMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmaksakaamme takaisin
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensmaksakaa takaisinMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmaksakoot takaisin
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmaksanen takaisinYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmaksanet takaisin
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmaksanee takaisinMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmaksanemme takaisin
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensmaksanette takaisinMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmaksanevat takaisin

Luokat