| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | pay back, repay, refund, pay off, rebate |
| espanja | pagar, devolver, reembolsar, retribuir |
| esperanto | repagi |
| hollanti | terugbetalen |
| italia | restituire, rimborsare, ripagare, rifondere |
| japani | 払い戻す (haraimodosu) |
| portugali | reembolsar, quitar |
| ranska | rembourser |
| ruotsi | återgälda |
| saksa | zurückzahlen, erstatten, zurückerstatten |
| venäjä | компенсировать (kompensirovat), возмещать (vozmeštšat), отплатить (otplatit), вернуть (vernut) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | maksan takaisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | maksat takaisin |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | maksamme takaisin | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | maksatte takaisin |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | maksavat takaisin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoin takaisin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoit takaisin | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoi takaisin |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoimme takaisin | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoitte takaisin |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | maksoivat takaisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisin takaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisit takaisin | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | maksaisi takaisin |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisimme takaisin | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | maksaisitte takaisin |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | maksaisivat takaisin | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | maksa takaisin |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | maksakoon takaisin | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | maksakaamme takaisin |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | maksakaa takaisin | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | maksakoot takaisin |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | maksanen takaisin | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | maksanet takaisin |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | maksanee takaisin | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | maksanemme takaisin |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | maksanette takaisin | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | maksanevat takaisin |