Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈhyvitːæː/
KieliKäännökset
bulgariaизкупвам, компенсирам, обезщетявам
englanticompensate, recompense, reimburse, credit, make up, retrieve, rebate, atone, make amends, refund, recoup, pay back, expiate, indemnify, acquit, redress
espanjacompensar, pagar, devolver, recompensar, reembolsar, expiar, indemnizar
esperantorepagi
hollantibetalen, afbetalen, vergoeden, crediteren, rembourseren
italiarecuperare, restituire, rimborsare, ripagare, espiare, rifondere
japani払い戻す (haraimodosu), 補填する (hoten suru)
kreikkaεξιλεώνω (exileóno)
norjakompensere, kreditere
portugalipagar, compensar, recompensar, indenizar, reembolsar, creditar
puolawynagrodzić, wypłacić odszkodowanie
ranskacompenser, rembourser
ruotsigottgöra, sona, kreditera, kompensera, upprätta
saksazurückzahlen, eine Kompensation zahlen, wiedergutmachen, erstatten, abgelten, vergüten, abzahlen, schadlos halten, Indemnität erteilen, begleichen, zurückerstatten, abfinden, entgelten
turkkiödemek, tazmin etmek, zararını karşılamak, telafi etmek, geri ödemek
tšekkiodčinit, připsat
unkaripótol, kárpótol, kártalanít, bepótol, térít
venäjäискупать (iskupat), компенсировать (kompensirovat), искупить (iskupit), возмещать (vozmeštšat), возместить (vozmestit), расплатиться (rasplatitsja), расплачиваться (rasplatšivatsja), кредитова́ть (kreditovát)
virohüvitama, korvama

Määritelmät

Verbi

  1. korvata rahallisesti; sovittaa

Esimerkit

  • ~ rikkomansa tuote
  • ~ vääryys

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshyvitänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshyvität
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshyvitämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenshyvitätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshyvittävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihyvitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihyvititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihyvitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihyvitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihyvititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihyvittivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshyvittäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshyvittäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshyvittäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshyvittäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenshyvittäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshyvittäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshyvitä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshyvittäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshyvittäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenshyvittäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshyvittäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshyvittänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshyvittänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshyvittäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshyvittänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenshyvittänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshyvittänevät