| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | изкупвам, компенсирам, обезщетявам |
| englanti | compensate, recompense, reimburse, credit, make up, retrieve, rebate, atone, make amends, refund, recoup, pay back, expiate, indemnify, acquit, redress |
| espanja | compensar, pagar, devolver, recompensar, reembolsar, expiar, indemnizar |
| esperanto | repagi |
| hollanti | betalen, afbetalen, vergoeden, crediteren, rembourseren |
| italia | recuperare, restituire, rimborsare, ripagare, espiare, rifondere |
| japani | 払い戻す (haraimodosu), 補填する (hoten suru) |
| kreikka | εξιλεώνω (exileóno) |
| norja | kompensere, kreditere |
| portugali | pagar, compensar, recompensar, indenizar, reembolsar, creditar |
| puola | wynagrodzić, wypłacić odszkodowanie |
| ranska | compenser, rembourser |
| ruotsi | gottgöra, sona, kreditera, kompensera, upprätta |
| saksa | zurückzahlen, eine Kompensation zahlen, wiedergutmachen, erstatten, abgelten, vergüten, abzahlen, schadlos halten, Indemnität erteilen, begleichen, zurückerstatten, abfinden, entgelten |
| turkki | ödemek, tazmin etmek, zararını karşılamak, telafi etmek, geri ödemek |
| tšekki | odčinit, připsat |
| unkari | pótol, kárpótol, kártalanít, bepótol, térít |
| venäjä | искупать (iskupat), компенсировать (kompensirovat), искупить (iskupit), возмещать (vozmeštšat), возместить (vozmestit), расплатиться (rasplatitsja), расплачиваться (rasplatšivatsja), кредитова́ть (kreditovát) |
| viro | hüvitama, korvama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyvitän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hyvität |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyvitämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hyvitätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hyvittävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyvitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyvitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyvitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyvitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyvititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyvittivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyvittäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hyvittäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyvittäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyvittäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hyvittäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyvittäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hyvitä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyvittäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hyvittäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hyvittäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyvittäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyvittänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hyvittänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyvittänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyvittänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hyvittänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyvittänevät |