| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | компенсирам, обезщетявам, дублирам |
| englanti | replace, substitute, compensate, compensate for, reimburse for, refund, restitute, supersede, offset, supplant, spell, surrogate, reimburse, render, make good, indemnify, counterbalance, countervail, compare, make up, recoup, recompense, adjust, place beside, counteract, redress, supply, dispense, double |
| espanja | reemplazar, recompensar, compensar, substituir, sustituir, reembolsar, suplantar, suplir, resarcir, sobreseído, ser doble de, hacer de doble de, reponer, subsanar |
| esperanto | repagi, anstataŭigi, rekompenci |
| hollanti | invallen voor, vervangen, substitueren, opvolgen, verdringen, vergoeden, rembourseren |
| italia | recuperare, sostituire, supplire, rimborsare, rimpiazzare, riporre |
| japani | 代用する (だいようする), 補填する (hoten suru), 取り換える (torikaeru), 埋め合わせる (umeawaseru) |
| kreikka | αντικαθιστώ (antikathistó), υποκαθιστώ (ypokathistó), αναπληρώνω (anapliróno), διευθετώ (diefthetó), εφοδιάζω (efodhiázo / efodiázo) |
| latvia | nomainīt, aizvietot |
| norja | kompensere, avløse |
| portugali | substituir, pagar, render, compensar, recompensar, sobrepor, indenizar, reembolsar, suplantar |
| puola | podstawiać, zamienić, wynagrodzić, wypłacić odszkodowanie, odłożyć, unieważnić, zastąpić |
| ranska | remplacer, substituer, compenser, contrebalancer, rembourser, rémunérer, indemniser, dédommager, supplanter, réparer, racheter |
| ruotsi | gottgöra, avlösa, byta, ersätta, avlysa, avskaffa, byta ut, supplera, substituera, tränga undan, byta mot, avhjälpa, upprätta |
| saksa | aufheben, ersetzen, eine Kompensation zahlen, wiedergutmachen, liefern, verdrängen, doubeln, abwechseln, erstatten, ablösen, schadlos halten, Indemnität erteilen, vergüten, abfinden |
| tanska | afhjælpe, erstatte |
| turkki | yürürlükten kaldırmak, ilgâ etmek, yerine geçmek, tazmin etmek, zararını karşılamak, telafi etmek, geri ödemek |
| tšekki | nahradit, střídat, nahrazovat |
| unkari | kicserél, pótol, helyettesít, érvénytelenít, kárpótol, kártalanít, bepótol, térít |
| venäjä | компенсировать (kompensirovat), возмещать (vozmeštšat), возместить (vozmestit), выживать (vyživat), заменять (zamenjat), пополнять (popolnjat), пополнить (popolnit), вытеснять (vytesnjat), заменить (zamenit), заместить (zamestit), замещать (zameštšat), смещать (smeštšat), сменить (smenit) |
| viro | hüvitama, korvama, asendama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korvaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | korvaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korvaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korvaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | korvaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korvaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korvasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korvasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korvasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korvasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korvasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korvasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korvaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | korvaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korvaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korvaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | korvaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korvaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | korvaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korvatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | korvatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | korvatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korvatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korvannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | korvannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korvannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korvannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | korvannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korvannevat | | |