| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | коригирам (korigiram), поправям (popravjam) |
| englanti | straighten, correct, rectify, amend, revise, redress, cut through, right, remediate, cut |
| espanja | enderezar, atajar, corregir, estirar, destorcer, rectificar, desencorvar, subsanar, erguir, acortar |
| esperanto | korekti |
| hollanti | verbeteren, corrigeren, rechtmaken, rechttrekken, rechten, rechtzetten, herzien, amenderen, rectificeren, amelioreren |
| italia | correggere, rettificare, drizzare |
| japani | 訂正する (teisei-suru / ていせいする, teiséi surú), 直す (naosu), 修正する (shūsei-suru / しゅうせいする, shūsei suru), 正す (tadasu), 改正する (kaisei-suru / かいせいする, kaisei suru) |
| kreikka | διορθώνω (diorthono / diorthóno) |
| portugali | corrigir, endireitar, retificar |
| puola | poprawić, poprawiać |
| ranska | rajuster, corriger, redresser, rectifier, dresser |
| ruotsi | rätta, korrigera, gena, dementera, beriktiga, tillrättalägga |
| saksa | berichtigen, richtigstellen, korrigieren, ausbessern, ausrichten, klarstellen, abändern, aufstellen, richten, aufsetzen, einrichten |
| turkki | düzeltmek |
| tšekki | opravit |
| unkari | helyreigazít, kijavít, helyesbít, korrigál |
| venäjä | исправлять (ispravljat), исправить (ispravit), корректировать (korrektirovat), выпрямля́ть (vyprjamlját), вы́прямить (výprjamit) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | oikaisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | oikaiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | oikaisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | oikaisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | oikaisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | oikaisevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | oikaisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | oikaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | oikaisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | oikaisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | oikaisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | oikaisivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | oikaisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | oikaisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | oikaisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | oikaisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | oikaisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | oikaisisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | oikaise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | oikaiskoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | oikaiskaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | oikaiskaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | oikaiskoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | oikaissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | oikaisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | oikaissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | oikaissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | oikaissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | oikaissevat | | |