| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | раждам (raždam), пораждам (poráždam), създавам, подбуждам, стимулирам |
| englanti | deliver, give birth, engender, breed, develop, birth, effect, generate, labour, give birth to, pig, excite, beget, bring forth, provoke, set off, have, bear |
| espanja | parir, producir, generar, engendrar, dar a luz, tener un hijo, estimular, concebir, librar, inspirar, tener |
| esperanto | naskigi, naski |
| hollanti | baren, scheppen, maken, krijgen, voortbrengen, stimuleren, genereren, prikkelen |
| italia | accendere, partorire, dare alla luce, originare, generare, provocare, concepire, stimolare |
| japani | 産む (umu), 刺激する (しげきする, shigeki suru), 生む (umu), 生み出す (umidasu), 活性化させる (かっせいかさせる, kasseika saseru), 生成する (seisei suru), 出産する (shussan-suru), 発生させる (hassei saseru) |
| kreikka | γεννώ (yeno / gennó) |
| latina | creo, pario, pariō, patio |
| latvia | dzemdēt |
| liettua | gimdyti |
| norja | føde, bære, fram |
| portugali | criar, parir, ter, provocar, dar à luz, engendrar, gerar |
| puola | urodzić |
| ranska | accoucher, mettre au monde, donner naissance, créer, susciter, générer, exciter, concevoir, engendrer, enfanter, donner naissance à, donner le jour à, allumer, provoquer |
| ruotsi | föda, skapa, framkalla, alstra |
| saksa | gebären, erzeugen, hervorrufen, verursachen, bekommen, anregen, erregen, niederkommen, entbinden |
| tanska | få, nedkomme, føde, barsle |
| turkki | doğurmak, dünyaya getirmek |
| tšekki | porodit, rodit, mít, podnítit |
| unkari | szül, teremt, létrehoz |
| venäjä | рожать (rožat), родить (rodit), порождать (poroždat), роди́ть (rodít), возбужда́ть (vozbuždát), возбуди́ть (vozbudít), рожа́ть (rožát), произвести́ на свет (proizvestí na svet), стимули́ровать (stimulírovat), производить (proizvodit) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | synnytän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | synnytät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | synnytämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | synnytätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | synnyttävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnytin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnytit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | synnytti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnytimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnytitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | synnyttivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | synnyttäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | synnyttäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | synnyttäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | synnyttäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | synnyttäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | synnyttäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | synnytä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | synnyttäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | synnyttäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | synnyttäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | synnyttäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | synnyttänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | synnyttänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | synnyttänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | synnyttänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | synnyttänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | synnyttänevät |