Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈkeɦitːæːˣ]
KieliKäännökset
bulgariaразвивам се, разработвам, проявявам
englantiunravel, unwind, develop, advance, improve, train, enhance, regenerate, perfect, refine, polish, educate, craft, cultivate, generate, build up, engender, breed
espanjadesarrollar, revelar, producir, generar, perfeccionar, elaborar, inspirar
esperantoriveli, disvolvi, disvolvigi, evoluigi
hollantioppoetsen, ontwikkelen
italiamigliorare, perfezionare, lucidare, purificare, raffinare, ripulire, sviluppare, rifinire, levigare, smussare, sgrossare
japani洗練する (senren-suru), 開発する (かいはつする, kaihatsu suru), 生み出す (umidasu), 向上する, 発達する, 発展する (はってんする, hatten suru), 生成する (seisei suru), 発生させる (hassei saseru)
kreikkaεμφανίζω (emfanízo)
latinacreare, renovo, regenerō
norjautvikle
portugalicriar, revelar, fazer, polir, refinar, desenvolver
puolarozwijać, wypracować, wywołać
ranskadévelopper, créer, se développer, générer, régénérer, forger, avancer, concevoir
ruotsiutveckla, förfina, polera, putsa, framkalla, raffinera, bilda
saksaperfektionieren, entwickeln, regenerieren, verfeinern, ausbauen
tanskaforfine, udvikle, forbedre
turkkigeliştirmek, gelişmek, develope etmek
tšekkivyvíjet se, vyvíjet, vyvolat, vyvinout, kultivovat, vytvořit, vylepšovat
venäjäразвивать (razvivat), проявлять (projavljat), проявить (projavit), выработать (vyrabotat), развить (razvit), разработать (razrabotat), облагораживать (oblagoraživat), разрабатывать (razrabatyvat), совершенствоваться (soveršenstvovatsja), развива́ться (razvivátsja), разви́ться (razvítsja), развива́ть (razvivát), разви́ть (razvít), разраба́тывать (razrabátyvat), разрабо́тать (razrabótat), проявля́ть (projavlját), прояви́ть (projavít), придумать (pridumat), вывести (vyvesti), выводить (vyvodit)

Määritelmät

Verbi

  1. muokata paremmaksi, parantaa
  2. tehdä kehälle, varustaa kehällä
  3. käsitellä kuvaksia niin, että niihin syntynyt näkymätön kuva kehitteen avulla muutetaan näkyväksi hopeayhdisteen muodostamaksi valokuvaksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskehitänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskehität
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskehitämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenskehitätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskehittävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikehitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikehititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikehitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikehitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikehititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikehittivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskehittäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskehittäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskehittäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskehittäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenskehittäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskehittäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskehitä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskehittäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskehittäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenskehittäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskehittäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskehittänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskehittänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskehittäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskehittänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenskehittänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskehittänevät