| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | обучавам, тренирам, образовам |
| englanti | train, educate, school, edify, discipline |
| espanja | educar, entrenar, capacitar, instruir, adiestrar, disciplinar, escolarizar, formar, ejercitar, criar |
| esperanto | trejni, eduki |
| hollanti | opvoeden, trainen, oefenen, onderwijzen, scholen, opleiden |
| italia | educare, istruire |
| japani | 訓練する (kunrensuru), 教える (oshieru), 教育する (kyōiku suru), 啓発する (keihatsu suru) |
| kreikka | διδάσκω (didásko), διαπαιδαγωγώ (diapaidagogó), εκπαιδεύω (ekpaidévo) |
| latvia | audzināt, apmācīt |
| norja | skole, lære opp, utdanne, skolere |
| portugali | ensinar, educar, instruir, escolarizar |
| puola | ćwiczyć, trenować |
| ranska | enseigner, former, éduquer, exercer |
| ruotsi | utbilda, träna, lära, skola |
| saksa | lehren, unterrichten, schulen, trainieren, ausbilden |
| tanska | træne |
| tšekki | cvičit, vzdělat |
| unkari | iskoláz, kitanít, kiképez |
| venäjä | тренировать (trenirovat), школить (školit), учи́ть (utšít), обуча́ть (obutšát), обучи́ть (obutšít), научи́ть (nautšít), воспи́тывать (vospítyvat) |
| viro | õpetama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | koulutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | koulutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | koulutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | koulutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kouluttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | koulutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | koulutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | koulutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | koulutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | koulutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kouluttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kouluttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kouluttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kouluttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kouluttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kouluttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kouluttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kouluta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kouluttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kouluttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kouluttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kouluttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kouluttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kouluttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kouluttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kouluttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kouluttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kouluttanevat |