| Monikko | pahennukset | Genetiivi | pahennuksen |
| Monikon genetiivi | pahennusten | Monikon genetiivi | pahennuksien |
| Partitiivi | pahennusta | Monikon partitiivi | pahennuksia |
| Inessiivi | pahennuksessa | Monikon inessiivi | pahennuksissa |
| Elatiivi | pahennuksesta | Monikon elatiivi | pahennuksista |
| Illatiivi | pahennukseen | Monikon illatiivi | pahennuksiin |
| Adessiivi | pahennuksella | Monikon adessiivi | pahennuksilla |
| Ablatiivi | pahennukselta | Monikon ablatiivi | pahennuksilta |
| Allatiivi | pahennukselle | Monikon allatiivi | pahennuksille |
| Essiivi | pahennuksena | Monikon essiivi | pahennuksina |
| Translatiivi | pahennukseksi | Monikon translatiivi | pahennuksiksi |
| Monikon instruktiivi | pahennuksin | Abessiivi | pahennuksetta |
| Monikon abessiivi | pahennuksitta | Monikon akkusatiivi | pahennukset |