Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaприемлив, допустим
englantiacceptable, admissible, all right, reasonable, palatable, decent
espanjaaceptable, regular, admisible, validable, plausible
esperantoakceptebla
hollantiaanvaardbaar, acceptabel, aannemelijk
italiaaccettabile, ammissibile
kreikkaπαραδεκτός (paradesktós / paradektós)
norjaantakelig
portugaliaceitável, válido, razoável, palatável, tolerável, admissível
ranskaacceptable, raisonnable, tolérable, passable, admissible, plausible
ruotsiacceptabel, godtagbar, tillåtlig, rimlig, antaglig
saksaannehmbar, akzeptabel, verträglich
tanskaspiselig, acceptabel
turkkiuygun, kabul edilebilir, makbul
tšekkipřijatelný, přípustný
unkarielfogadható
venäjäприемлемый (prijemlemyi), терпимый (terpimyi), допустимый (dopustimyi), прие́млемый (prijémlemyi), допусти́мый (dopustímyi)
virovastuvõetav

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka voidaan hyväksyä, vaatimuksen täyttävä

Taivutusmuodot

MonikkohyväksyttävätMonikkohyväksyttäväni
MonikkohyväksyttäväsiMonikkohyväksyttävämme
MonikkohyväksyttävänneMonikkohyväksyttävänsä
GenetiivihyväksyttävänGenetiivihyväksyttäväni
GenetiivihyväksyttäväsiGenetiivihyväksyttävämme
GenetiivihyväksyttävänneGenetiivihyväksyttävänsä
Monikon genetiivihyväksyttävienMonikon genetiivihyväksyttävieni
Monikon genetiivihyväksyttäviesiMonikon genetiivihyväksyttäviemme
Monikon genetiivihyväksyttävienneMonikon genetiivihyväksyttäviensä
PartitiivihyväksyttävääPartitiivihyväksyttävääni
PartitiivihyväksyttävääsiPartitiivihyväksyttäväämme
PartitiivihyväksyttäväännePartitiivihyväksyttäväänsä
Monikon partitiivihyväksyttäviäMonikon partitiivihyväksyttäviäni
Monikon partitiivihyväksyttäviäsiMonikon partitiivihyväksyttäviämme
Monikon partitiivihyväksyttäviänneMonikon partitiivihyväksyttäviään
Monikon partitiivihyväksyttäviänsäInessiivihyväksyttävässä
InessiivihyväksyttävässäniInessiivihyväksyttävässäsi
InessiivihyväksyttävässämmeInessiivihyväksyttävässänne
InessiivihyväksyttävässäänInessiivihyväksyttävässänsä
Monikon inessiivihyväksyttävissäMonikon inessiivihyväksyttävissäni
Monikon inessiivihyväksyttävissäsiMonikon inessiivihyväksyttävissämme
Monikon inessiivihyväksyttävissänneMonikon inessiivihyväksyttävissään
Monikon inessiivihyväksyttävissänsäElatiivihyväksyttävästä
ElatiivihyväksyttävästäniElatiivihyväksyttävästäsi
ElatiivihyväksyttävästämmeElatiivihyväksyttävästänne
ElatiivihyväksyttävästäänElatiivihyväksyttävästänsä
Monikon elatiivihyväksyttävistäMonikon elatiivihyväksyttävistäni
Monikon elatiivihyväksyttävistäsiMonikon elatiivihyväksyttävistämme
Monikon elatiivihyväksyttävistänneMonikon elatiivihyväksyttävistään
Monikon elatiivihyväksyttävistänsäIllatiivihyväksyttävään
IllatiivihyväksyttävääniIllatiivihyväksyttävääsi
IllatiivihyväksyttäväämmeIllatiivihyväksyttäväänne
IllatiivihyväksyttäväänsäMonikon illatiivihyväksyttäviin
Monikon illatiivihyväksyttäviiniMonikon illatiivihyväksyttäviisi
Monikon illatiivihyväksyttäviimmeMonikon illatiivihyväksyttäviinne
Monikon illatiivihyväksyttäviinsäAdessiivihyväksyttävällä
AdessiivihyväksyttävälläniAdessiivihyväksyttävälläsi
AdessiivihyväksyttävällämmeAdessiivihyväksyttävällänne
AdessiivihyväksyttävälläänAdessiivihyväksyttävällänsä
Monikon adessiivihyväksyttävilläMonikon adessiivihyväksyttävilläni
Monikon adessiivihyväksyttävilläsiMonikon adessiivihyväksyttävillämme
Monikon adessiivihyväksyttävillänneMonikon adessiivihyväksyttävillään
Monikon adessiivihyväksyttävillänsäAblatiivihyväksyttävältä
AblatiivihyväksyttävältäniAblatiivihyväksyttävältäsi
AblatiivihyväksyttävältämmeAblatiivihyväksyttävältänne
AblatiivihyväksyttävältäänAblatiivihyväksyttävältänsä
Monikon ablatiivihyväksyttäviltäMonikon ablatiivihyväksyttäviltäni
Monikon ablatiivihyväksyttäviltäsiMonikon ablatiivihyväksyttäviltämme
Monikon ablatiivihyväksyttäviltänneMonikon ablatiivihyväksyttäviltään
Monikon ablatiivihyväksyttäviltänsäAllatiivihyväksyttävälle
AllatiivihyväksyttävälleniAllatiivihyväksyttävällesi
AllatiivihyväksyttävällemmeAllatiivihyväksyttävällenne
AllatiivihyväksyttävälleenAllatiivihyväksyttävällensä
Monikon allatiivihyväksyttävilleMonikon allatiivihyväksyttävilleni
Monikon allatiivihyväksyttävillesiMonikon allatiivihyväksyttävillemme
Monikon allatiivihyväksyttävillenneMonikon allatiivihyväksyttävilleen
Monikon allatiivihyväksyttävillensäEssiivihyväksyttävänä
EssiivihyväksyttävänäniEssiivihyväksyttävänäsi
EssiivihyväksyttävänämmeEssiivihyväksyttävänänne
EssiivihyväksyttävänäänEssiivihyväksyttävänänsä
Monikon essiivihyväksyttävinäMonikon essiivihyväksyttävinäni
Monikon essiivihyväksyttävinäsiMonikon essiivihyväksyttävinämme
Monikon essiivihyväksyttävinänneMonikon essiivihyväksyttävinään
Monikon essiivihyväksyttävinänsäTranslatiivihyväksyttäväksi
TranslatiivihyväksyttäväkseniTranslatiivihyväksyttäväksesi
TranslatiivihyväksyttäväksemmeTranslatiivihyväksyttäväksenne
TranslatiivihyväksyttäväkseenTranslatiivihyväksyttäväksensä
Monikon translatiivihyväksyttäviksiMonikon translatiivihyväksyttävikseni
Monikon translatiivihyväksyttäviksesiMonikon translatiivihyväksyttäviksemme
Monikon translatiivihyväksyttäviksenneMonikon translatiivihyväksyttävikseen
Monikon translatiivihyväksyttäviksensäMonikon instruktiivihyväksyttävin
AbessiivihyväksyttävättäAbessiivihyväksyttävättäni
AbessiivihyväksyttävättäsiAbessiivihyväksyttävättämme
AbessiivihyväksyttävättänneAbessiivihyväksyttävättään
AbessiivihyväksyttävättänsäMonikon abessiivihyväksyttävittä
Monikon abessiivihyväksyttävittäniMonikon abessiivihyväksyttävittäsi
Monikon abessiivihyväksyttävittämmeMonikon abessiivihyväksyttävittänne
Monikon abessiivihyväksyttävittäänMonikon abessiivihyväksyttävittänsä
Monikon komitatiivihyväksyttävineMonikon komitatiivihyväksyttävineni
Monikon komitatiivihyväksyttävinesiMonikon komitatiivihyväksyttävinemme
Monikon komitatiivihyväksyttävinenneMonikon komitatiivihyväksyttävineen
Monikon komitatiivihyväksyttävinensäKomparatiivihyväksyttävämpi
SuperlatiivihyväksyttävinMonikon akkusatiivihyväksyttävät
Monikon akkusatiivihyväksyttäväniMonikon akkusatiivihyväksyttäväsi
Monikon akkusatiivihyväksyttävämmeMonikon akkusatiivihyväksyttävänne
Monikon akkusatiivihyväksyttävänsäAkkusatiivihyväksyttäväni
AkkusatiivihyväksyttäväsiAkkusatiivihyväksyttävämme
AkkusatiivihyväksyttävänneAkkusatiivihyväksyttävänsä