| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | разбирам (razbíram), приемам (priemám), съгласявам се, извинявам, понасям, акцептирам, одобрявам, признавам (priznavam), потвърждавам (potvǎrždávam), позволявам, съгласен съм, утвърждавам (utvǎrždávam) |
| englanti | accept, approve, approve of, agree, sanction, ratify, OK, consent, acknowledge, homologate, endorse, welcome, buy, allow, condone, stipulate, take, adopt, suffer, stand for |
| espanja | aceptar, conceder, acceder, ratificar, aprobar, autorizar, sancionar, consentir, asentir, celebrar, caber, avalar, concertar |
| esperanto | akcepti, aprobi, konsenti, agnoski |
| hollanti | goedkeuren, ondergaan, toelaten, accepteren, aanvaarden, ondersteunen, toestemmen, instemmen, bevestigen, aanbevelen, erkennen, bekennen |
| italia | accettare, ammettere, lasciare, approvare, riconoscere, consentire, accogliere, vistare |
| japani | 受理する (じゅりする, juri suru), 受け入れる (uke-ireru / ukeireru), 受ける (ukeru), 承諾する (しょうだくする, shōdaku suru), 引き受ける (hikiukeru), 堪え忍ぶ (taeshinobu), 受け取る (uketoru), 受け付ける (uketsukeru), 同意する (dōi suru / どういする,dōi suru / どういする, dōi suru), 賛成する (さんせいする,sansei suru / sansei suru / sansei-surú), 許可する (きょかする, kyoka suru), 承認する (しょうにんする, shōnin suru), 認可する (にんかする, ninka suru), 賛同する (さんどうする,sandō suru) |
| kreikka | συμφωνώ (symfonó), εγκρίνω (enkrino / egkríno), συναινώ (synainó), επιτρέπω (epitrépo), παραδέχομαι (paradéchomai), αναγνωρίζω (anagnorízo) |
| latina | habeo, accipio, sumo, capio, scisco, ratihabeo |
| norja | akseptere, motta, ta imot, godta, aksepetere, godkjenne, tillate, jatte |
| portugali | aceitar, consentir, deixar, conceder, reconhecer, permitir, aprovar, endossar, sancionar |
| puola | przyjmować, zgadzać się, przyzwalać, przyznać, przyjąć, przyznawać |
| ranska | approuver, accepter, prendre sur soi, soutenir, admettre, autoriser, reconnaître, permettre, valider, souffrir, consentir, agréer, entériner, avaliser, donner son accord pour, donner son aval pour, assumer, sanctionner, relever |
| ruotsi | acceptera, bifalla, stödja, låta, uthärda, anta, tillåta, godkänna, stå bakom, motta, godta, samtycka, ställa sig bakom, ge sitt samtycke, vara överens |
| saksa | annehmen, akzeptieren, gutheißen, abnehmen, zusagen, hinnehmen, auf sich nehmen, kaufen, zustimmen, empfehlen, erkennen, unterstützen, anerkennen, bestätigen, bekennen, zur Kenntnis nehmen, bewilligen, einwilligen, zulassen, unterschreiben, schlucken, abfinden |
| tanska | acceptere |
| turkki | kabul etmek, onaylamak, desteklemek, tasvip etmek |
| tšekki | schvalovat, přijmout, schválit, souhlasit, přijímat |
| unkari | elfogad, beleegyezik, beleegyez, hozzájárulását adja |
| venäjä | одобрять (odobrjat), принять (prinjat), брать (brat), взять (vzjat), принимать (prinimat), поддерживать (podderživat), утверждать (utverždat), признавать (priznavat), разрешать (razrešat), допускать (dopuskat), соглашаться (soglašatsja), санкционировать (sanktsionirovat), дозволять (dozvoljat), соглаша́ться (soglašátsja), принима́ть (prinimát), приня́ть (prinját), согласи́ться (soglasítsja), признава́ть (priznavát), призна́ть (priznát), одобрить (odobrit), утвердить (utverdit), признать (priznat) |
| viro | vastu võtma, heaks kiitma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyväksyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hyväksyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hyväksyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyväksymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hyväksytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hyväksyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyväksyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyväksyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyväksyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyväksyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyväksyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyväksyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyväksyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hyväksyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyväksyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyväksyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hyväksyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyväksyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hyväksy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyväksyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hyväksykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hyväksykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyväksykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyväksynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hyväksynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyväksynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyväksynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hyväksynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyväksynevät | | |