Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈhyʋæksyæ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaразбирам (razbíram), приемам (priemám), съгласявам се, извинявам, понасям, акцептирам, одобрявам, признавам (priznavam), потвърждавам (potvǎrždávam), позволявам, съгласен съм, утвърждавам (utvǎrždávam)
englantiaccept, approve, approve of, agree, sanction, ratify, OK, consent, acknowledge, homologate, endorse, welcome, buy, allow, condone, stipulate, take, adopt, suffer, stand for
espanjaaceptar, conceder, acceder, ratificar, aprobar, autorizar, sancionar, consentir, asentir, celebrar, caber, avalar, concertar
esperantoakcepti, aprobi, konsenti, agnoski
hollantigoedkeuren, ondergaan, toelaten, accepteren, aanvaarden, ondersteunen, toestemmen, instemmen, bevestigen, aanbevelen, erkennen, bekennen
italiaaccettare, ammettere, lasciare, approvare, riconoscere, consentire, accogliere, vistare
japani受理する (じゅりする, juri suru), 受け入れる (uke-ireru / ukeireru), 受ける (ukeru), 承諾する (しょうだくする, shōdaku suru), 引き受ける (hikiukeru), 堪え忍ぶ (taeshinobu), 受け取る (uketoru), 受け付ける (uketsukeru), 同意する (dōi suru / どういする,dōi suru / どういする, dōi suru), 賛成する (さんせいする,sansei suru / sansei suru / sansei-surú), 許可する (きょかする, kyoka suru), 承認する (しょうにんする, shōnin suru), 認可する (にんかする, ninka suru), 賛同する (さんどうする,sandō suru)
kreikkaσυμφωνώ (symfonó), εγκρίνω (enkrino / egkríno), συναινώ (synainó), επιτρέπω (epitrépo), παραδέχομαι (paradéchomai), αναγνωρίζω (anagnorízo)
latinahabeo, accipio, sumo, capio, scisco, ratihabeo
norjaakseptere, motta, ta imot, godta, aksepetere, godkjenne, tillate, jatte
portugaliaceitar, consentir, deixar, conceder, reconhecer, permitir, aprovar, endossar, sancionar
puolaprzyjmować, zgadzać się, przyzwalać, przyznać, przyjąć, przyznawać
ranskaapprouver, accepter, prendre sur soi, soutenir, admettre, autoriser, reconnaître, permettre, valider, souffrir, consentir, agréer, entériner, avaliser, donner son accord pour, donner son aval pour, assumer, sanctionner, relever
ruotsiacceptera, bifalla, stödja, låta, uthärda, anta, tillåta, godkänna, stå bakom, motta, godta, samtycka, ställa sig bakom, ge sitt samtycke, vara överens
saksaannehmen, akzeptieren, gutheißen, abnehmen, zusagen, hinnehmen, auf sich nehmen, kaufen, zustimmen, empfehlen, erkennen, unterstützen, anerkennen, bestätigen, bekennen, zur Kenntnis nehmen, bewilligen, einwilligen, zulassen, unterschreiben, schlucken, abfinden
tanskaacceptere
turkkikabul etmek, onaylamak, desteklemek, tasvip etmek
tšekkischvalovat, přijmout, schválit, souhlasit, přijímat
unkarielfogad, beleegyezik, beleegyez, hozzájárulását adja
venäjäодобрять (odobrjat), принять (prinjat), брать (brat), взять (vzjat), принимать (prinimat), поддерживать (podderživat), утверждать (utverždat), признавать (priznavat), разрешать (razrešat), допускать (dopuskat), соглашаться (soglašatsja), санкционировать (sanktsionirovat), дозволять (dozvoljat), соглаша́ться (soglašátsja), принима́ть (prinimát), приня́ть (prinját), согласи́ться (soglasítsja), признава́ть (priznavát), призна́ть (priznát), одобрить (odobrit), утвердить (utverdit), признать (priznat)
virovastu võtma, heaks kiitma

Määritelmät

Verbit

  1. päättää jonkin olevan hyvä tai sopiva, kelpuuttaa, suostua
  2. antaa hyväksyntä, ottaa virallisesti käyttöön

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshyväksynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshyväksyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshyväksyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshyväksymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshyväksytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshyväksyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihyväksyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihyväksyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihyväksyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihyväksyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihyväksyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihyväksyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshyväksyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshyväksyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshyväksyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshyväksyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshyväksyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshyväksyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshyväksyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshyväksyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshyväksykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshyväksykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshyväksyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshyväksynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshyväksynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshyväksynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshyväksynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshyväksynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshyväksynevät