| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | умея, мо́га, мога |
| englanti | can, feel, do, be able to, be capable, could, fare, feel free, be able, may, be allowed, be permitted |
| espanja | poder, ser capaz de, saber, tal vez, quizás, poder ser, andar |
| esperanto | povi, rajti, farti |
| hollanti | vermogen, kunnen, mogen, in staat zijn te, weten |
| italia | potere, sapere, essere capace, riuscire, andare, stare |
| japani | してもいい (shité mo íi / shitemoī), 多分 (tábun), かも知れない (かもしれない, kamo shirenai) |
| kreikka | μπορώ (boró), επιτρέπεται (epitrépetai / epitrépete), ίσως (ísos), μάλλον (mállon), δύναμαι (dýnamai) |
| latina | posse, possum, scio |
| latvia | prast, drīkstēt, varēt |
| norja | kan, kan være, få, kunne, må |
| portugali | poder, conseguir, saber, talvez, pode ser, estar |
| puola | móc, potrafić, umieć, możliwe, że, być w stanie |
| ranska | pouvoir, aller, savoir, porter |
| ruotsi | kunna, må, känna sig, få, kanske, befinna sig, förmå |
| saksa | können, dürfen, könnten, mögen, in der Lage sein |
| tanska | må, måske, kunne |
| turkki | edebilmek, -ebilmek, -abilmek |
| tšekki | smět, moci, umět, cítit, mít |
| unkari | szabad, tud, lehet, -het, -hat |
| venäjä | мочь (motš), смочь (smotš), чувствовать себя свободным (tšuvstvovat sebja svobodnym), быть в состоя́нии (byt v sostojánii), уме́ть (umét), суме́ть (sumét), чувствовать (tšuvstvovat) |
| viro | võima, saama, suutma, osata, jõudma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | voin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | voit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | voi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | voimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | voitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | voivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | voin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | voit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | voi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | voimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | voitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | voivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | voisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | voisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | voisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | voisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | voisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | voisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | voi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | voikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | voikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | voikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | voikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | voinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | voinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | voinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | voinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | voinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | voinevat | | |