Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈʋɑl.mis/
KieliKäännökset
bulgariaзавършен, направен, извършен, обработен
englantifinished, completed, ready, poised, set up, set, prepared, through, ready-made, complete, done, prefabricated, ripe, mature, prefab, ready for takeoff, made-up, prehung
espanjacompleto, listo, terminado, preparado, preparar, dispuesto, hecho, listo para despegue
esperantopreta, farita
hollantiklaar, klare, voorbereid, voorbereide, gereed, klaarzetten, gaar, PAB is gereed om op te stijgen, op dronk, drinkrijp
italiapronto, preparato, maturo, concluso, completato, prefabbricato, finito, pronto al decollo
japani完了した (kanryō shita), 用意の出来た (よういのできた, yōi-no dekita), 出来上がり (dekiagari), 準備の出来た (junbi-no dekita), 準備ができた (junbi-ga-dekita), 用意ができた (yōi-ga-dekita), 終わった (owatta), 済んだ (sunda)
kreikkaέτοιμος (étoimos), τελειωμένο (teliomeno / teleioméno), ώριμος (órimos), έτοιμος για απογείωση, γινομένος
latinafinitus, promptus, terminatus
latviagatavs
norjaferdig, klar, tilbøyelig, parat
portugalicompleto, completa, pronto, preparado, maduro, terminado, concluído, maturo, finalizado, feito, acabado, pronto para levantar voo
puolagotowy, gotowi, gotów
ranskaprêt, fini, préparé, disposé, accompli, terminé, prête, mûre, mûr, accomplie, prêtes, prêts, aux aguets, complet, prêt à décoller, prêt FAIT
ruotsifärdig, beredd, klar, redo, avklarade, färdigställd, slutförde, mogen, klar för start
saksafertig, abgeschlossen, bereit, vorgefertigt, beendet, entwickelt, ausgebaut, abflugbereit, einsatzbereit
tanskaklar, færdig, præfabrikeret, parat til start
turkkihazır
tšekkihotový, připravený, dokončený
unkarikész, érett
venäjäготовый (gotovyi), законченный (zakontšennyi), установленный (ustanovlennyi), завершённый (zaveršonnyi), зре́лый (zrélyi), гото́вый (gotóvyi), согласный (soglasnyi)
virovalmis, küps

Määritelmät

Adjektiivi

  1. loppuun asti tehty, käytettävissä oleva, valmistunut
  2. valmistunut t. pätevä tehtävässään
  3. varustautunut, varautunut johonkin
  4. halukas t. suostuvainen tekemään jotain, taipuvainen

Esimerkit

  • valmisikkuna, valmisovi
  • Joko ruoka on valmis?
  • Viisas on valmis kohtaamaan eri kansallisuuksia, kulttuureita ja eri kieliä missä ja milloin tahansa.
  • valmisbetoni
  • valmistalo

Taivutusmuodot

MonikkovalmiitMonikkovalmiini
MonikkovalmiisiMonikkovalmiimme
MonikkovalmiinneMonikkovalmiinsa
GenetiivivalmiinGenetiivivalmiini
GenetiivivalmiisiGenetiivivalmiimme
GenetiivivalmiinneGenetiivivalmiinsa
Monikon genetiivivalmiidenMonikon genetiivivalmiitten
Monikon genetiivivalmiideniMonikon genetiivivalmiitteni
Monikon genetiivivalmiidesiMonikon genetiivivalmiittesi
Monikon genetiivivalmiidemmeMonikon genetiivivalmiittemme
Monikon genetiivivalmiidenneMonikon genetiivivalmiittenne
Monikon genetiivivalmiidensaMonikon genetiivivalmiittensa
PartitiivivalmistaPartitiivivalmistamme
PartitiivivalmistaniPartitiivivalmistasi
PartitiivivalmistannePartitiivivalmistaan
PartitiivivalmistansaMonikon partitiivivalmiita
Monikon partitiivivalmiitaniMonikon partitiivivalmiitasi
Monikon partitiivivalmiitammeMonikon partitiivivalmiitanne
Monikon partitiivivalmiitaanMonikon partitiivivalmiitansa
InessiivivalmiissaInessiivivalmiissani
InessiivivalmiissasiInessiivivalmiissamme
InessiivivalmiissanneInessiivivalmiissaan
InessiivivalmiissansaMonikon inessiivivalmiissa
Monikon inessiivivalmiissaniMonikon inessiivivalmiissasi
Monikon inessiivivalmiissammeMonikon inessiivivalmiissanne
Monikon inessiivivalmiissaanMonikon inessiivivalmiissansa
ElatiivivalmiistaElatiivivalmiistani
ElatiivivalmiistasiElatiivivalmiistamme
ElatiivivalmiistanneElatiivivalmiistaan
ElatiivivalmiistansaMonikon elatiivivalmiista
Monikon elatiivivalmiistaniMonikon elatiivivalmiistasi
Monikon elatiivivalmiistammeMonikon elatiivivalmiistanne
Monikon elatiivivalmiistaanMonikon elatiivivalmiistansa
IllatiivivalmiiseenIllatiivivalmiiseeni
IllatiivivalmiiseesiIllatiivivalmiiseemme
IllatiivivalmiiseenneIllatiivivalmiiseensa
Monikon illatiivivalmiisiinMonikon illatiivivalmiisiini
Monikon illatiivivalmiisiisiMonikon illatiivivalmiisiimme
Monikon illatiivivalmiisiinneMonikon illatiivivalmiisiinsa
AdessiivivalmiillaAdessiivivalmiillani
AdessiivivalmiillasiAdessiivivalmiillamme
AdessiivivalmiillanneAdessiivivalmiillaan
AdessiivivalmiillansaMonikon adessiivivalmiilla
Monikon adessiivivalmiillaniMonikon adessiivivalmiillasi
Monikon adessiivivalmiillammeMonikon adessiivivalmiillanne
Monikon adessiivivalmiillaanMonikon adessiivivalmiillansa
AblatiivivalmiiltaAblatiivivalmiiltani
AblatiivivalmiiltasiAblatiivivalmiiltamme
AblatiivivalmiiltanneAblatiivivalmiiltaan
AblatiivivalmiiltansaMonikon ablatiivivalmiilta
Monikon ablatiivivalmiiltaniMonikon ablatiivivalmiiltasi
Monikon ablatiivivalmiiltammeMonikon ablatiivivalmiiltanne
Monikon ablatiivivalmiiltaanMonikon ablatiivivalmiiltansa
AllatiivivalmiilleAllatiivivalmiilleni
AllatiivivalmiillesiAllatiivivalmiillemme
AllatiivivalmiillenneAllatiivivalmiilleen
AllatiivivalmiillensaMonikon allatiivivalmiille
Monikon allatiivivalmiilleniMonikon allatiivivalmiillesi
Monikon allatiivivalmiillemmeMonikon allatiivivalmiillenne
Monikon allatiivivalmiilleenMonikon allatiivivalmiillensa
EssiivivalmiinaEssiivivalmiinani
EssiivivalmiinasiEssiivivalmiinamme
EssiivivalmiinanneEssiivivalmiinaan
EssiivivalmiinansaMonikon essiivivalmiina
Monikon essiivivalmiinaniMonikon essiivivalmiinasi
Monikon essiivivalmiinammeMonikon essiivivalmiinanne
Monikon essiivivalmiinaanMonikon essiivivalmiinansa
TranslatiivivalmiiksiTranslatiivivalmiikseni
TranslatiivivalmiiksesiTranslatiivivalmiiksemme
TranslatiivivalmiiksenneTranslatiivivalmiikseen
TranslatiivivalmiiksensaMonikon translatiivivalmiiksi
Monikon translatiivivalmiikseniMonikon translatiivivalmiiksesi
Monikon translatiivivalmiiksemmeMonikon translatiivivalmiiksenne
Monikon translatiivivalmiikseenMonikon translatiivivalmiiksensa
Monikon instruktiivivalmiinAbessiivivalmiitta
AbessiivivalmiittaniAbessiivivalmiittasi
AbessiivivalmiittammeAbessiivivalmiittanne
AbessiivivalmiittaanAbessiivivalmiittansa
Monikon abessiivivalmiittaMonikon abessiivivalmiittani
Monikon abessiivivalmiittasiMonikon abessiivivalmiittamme
Monikon abessiivivalmiittanneMonikon abessiivivalmiittaan
Monikon abessiivivalmiittansaMonikon komitatiivivalmiine
Monikon komitatiivivalmiineniMonikon komitatiivivalmiinesi
Monikon komitatiivivalmiinemmeMonikon komitatiivivalmiinenne
Monikon komitatiivivalmiineenMonikon komitatiivivalmiinensa
KomparatiivivalmiimpiMonikon akkusatiivivalmiit
Monikon akkusatiivivalmiiniMonikon akkusatiivivalmiisi
Monikon akkusatiivivalmiimmeMonikon akkusatiivivalmiinne
Monikon akkusatiivivalmiinsaAkkusatiivivalmiini
AkkusatiivivalmiisiAkkusatiivivalmiimme
AkkusatiivivalmiinneAkkusatiivivalmiinsa