| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | enennän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | enennät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | enennämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | enennätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | enentävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | enensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | enensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | enensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | enensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | enensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | enensivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | enentäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | enentäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | enentäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | enentäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | enentäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | enentäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | enennä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | enentäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | enentäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | enentäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | enentäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | enentänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | enentänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | enentänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | enentänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | enentänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | enentänevät |