| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | цапам, петня, позоря, зацапвам, опетнявам, осквернявам |
| englanti | dirty, foul, defile, soil, blot, blemish, sully, inquinate, stain, blur, tarnish, mark, besmirch |
| espanja | marcar, contaminar, ensuciar, manchar, emborronar, perjudicar, impurificar |
| esperanto | marki |
| hollanti | bevuilen, bevlekken, besmeuren, bekladden, bezoedelen |
| italia | macchiare, intaccare |
| japani | 汚す (yogosu / kegasu) |
| latina | inquinō |
| norja | tilsølje, sverte |
| portugali | sujar, borrar, conspurcar |
| puola | skalać |
| ranska | salir, tacher, souiller, déflorer, entacher, avilir |
| ruotsi | smutsa ner, fläcka, orena, besudla, befläcka |
| saksa | beschmutzen, besudeln, schmutzig machen, beflecken, kleckern, verschmutzen, verunreinigen |
| turkki | lekelemek |
| tšekki | rozmazat, postříkat, poskvrnit, pokaňkat |
| unkari | összepacáz, összefoltoz |
| venäjä | пачкать (patškat), загрязнять (zagrjaznjat), запятнать (zapjatnat), пятнать (pjatnat), портить (portit), засорять (zasorjat), дискредитировать (diskreditirovat), па́чкать (pátškat), мара́ть (marát), загрязня́ть (zagrjaznját) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tahraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tahraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tahraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tahraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tahraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tahraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tahraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tahraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tahraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tahratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tahratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tahratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tahratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tahrannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tahrannevat | | |