| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | появявам се, излизам (izlízam), произлизам, ражда́м се, родя́ се |
| englanti | be born, arise, originate, come into being, come into existence, spring up, break out, spring to life, come about, spring, be generated |
| espanja | nacer, levantarse, surgir, concebir |
| esperanto | naskiĝi |
| hollanti | ontspringen, ontspruiten, ontstaan, opstaan, geboren worden |
| italia | nascere, generarsi, formarsi, sorgere |
| japani | 跳ね上がる (hane-agaru / haneagaru), 跳ねる (haneru), 生まれる (umareru) |
| kreikka | ξεπροβάλλω (kseprovállo / xeprovállo), ξεφυτρώνω (xefytróno / ksefytróno), σηκώνομαι (sikónomai), γεννιέμαι (genniémai) |
| latina | nascor, orior, surgere |
| latvia | dzimt, piedzimt |
| liettua | gimti |
| portugali | surgir, nascer |
| puola | urodzić się, rodzić się |
| ranska | naître, se lever, éclater |
| ruotsi | födas, komma till, tillkomma, alstras, bildas, uppstå |
| saksa | geboren werden, entstehen, entspringen, geboren sein, anfallen, stellen |
| tanska | springe, blive født |
| turkki | doğmak, ortaya çıkıvermek, belirivermek, kalkmak |
| tšekki | narodit se, narodit |
| unkari | születik, felemelkedik, felkel |
| venäjä | родиться (roditsja), встать (vstat), возникать (voznikat), рождаться (roždatsja), возникнуть (vozniknut), брать начало (brat natšalo), встава́ть (vstavát), рожда́ться (roždátsja), воцариться (votsaritsja), образовать (obrazovat) |
| viro | tekkima, sündima |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | synnyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | synnyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | syntyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | synnymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | synnytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | syntyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | syntyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | synnyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | syntyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | syntyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | syntyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | syntyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | syntyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | syntyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | syntyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | synny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | syntyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | syntykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | syntykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | syntykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | syntynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | syntynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | syntynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | syntynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | syntynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | syntynevät | | |