Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaиздържам, понасям
englantiendure, stand, put up with, tolerate, stomach, withstand, bide, suck it up, abide, support, bear, suffer, stand for, stick, take, pass
espanjatolerar, soportar, aguantar, resistir, pasar, digerir, sostener, llevar
esperantotoleri, elteni, elporti, toleraĉi
hollantiondergaan, verdragen, tolereren, toelaten, doorstaan, weerstaan, uitstaan, gedogen, dulden, lijden
italiasopportare, tollerare, sostenere, lasciare, subire, soffrire, durare, resistere
japani我慢する (gaman suru / がまんする, gaman suru), 耐える (kotaeru / taeru), 大目にみる (ōmenimiru), 黙認する (mokunin-surú), 耐え忍ぶ (taeshinobu)
kreikkaεπιτρέπω (epitrépo), ανέχομαι (anéchomai)
latinahabeo, suffero, praetereo
liettuakęsti
norjatolerere, tåle, ta, motstå, utstå
portugalisuportar, tolerar, aguentar, deixar, permitir, aturar, passar por
puolaznieść, znosić
ranskatolérer, supporter, endurer, digérer, souffrir, durer, accepter, résister
ruotsifördra, ta, tåla, låta, uthärda, tolerera, tillåta
saksaausstehen, ertragen, überstehen, vertragen, über sich ergehen lassen, aushalten, bestehen, durchstehen, tolerieren, dulden, ergehen, erdulden, riechen, tragen
tanskaklare, holde til, udholde, udstå
turkkidayanmak, tahammül etmek, katlanmak
tšekkivydržet, vystát, přestát, snášet, tolerovat, snést, trpět
unkarikiáll, kibír, elvisel
venäjäвыдерживать (vyderživat), выдержать (vyderžat), выстоять (vystojat), выносить (vynosit), вынести (vynesti), допускать (dopuskat), терпеть (terpet), допустить (dopustit), сносить (snosit), вытерпеть (vyterpet), дозволять (dozvoljat), терпе́ть (terpét), выноси́ть (vynosít), выде́рживать (vydérživat), вы́держать (výderžat), вы́нести (výnesti), вы́терпеть (výterpet), снести (snesti), стоять (stojat)

Määritelmät

Verbi

  1. pystyä tulemaan toimeen jnk yl. kielteisen kanssa

Esimerkit

  • En voi sietää häntä.
  • Mahani ei siedä tuota lääkettä.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssiedänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssiedät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssiedämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenssiedätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenssietävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisiedin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisieditYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisieti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisiedimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektisieditte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisietivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssietäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssietäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenssietäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssietäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenssietäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenssietäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenssiedä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenssietäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenssietäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenssietäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenssietäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssietänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssietänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenssietäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssietänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenssietänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenssietänevät