Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈhɑjotɑ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaразвалям се (razvaljam se), раздробявам, разлагам се, разпръсвам се, разсейвам се, разпадам се, дисоциирам, чу́пя се, фрагментирам
englantibreak, decay, decompose, disintegrate, fall apart, break down, fail, scatter, break up, run in all directions, disband, fragment, crack, recess, diffuse, smash, splinter, fan, split up, divide up, dissociate, shatter, fall to pieces, come apart, dissolve, disperse, dissipate, lose one's spirit due to, get depressed by
espanjaromperse, descomponerse, desintegrarse, fallar, desintegrar, fragmentar, averiarse, descomponer, disolver, disociar
esperantorompi, panei, rompiĝi
hollantiuiteenvallen, breken, stukgaan, kapotgaan, falen, kraken, dissociëren, fragmenteren, verdampen, desintegreren
italiarompere, disperdere, rifrangere, rompersi
japani壊れる (こわれる; kowareru / kowareru), 散らばる (chirabaru), 割れる (wareru)
kreikkaσπάω (spáo), χαλάω (chaláo), θρυμματίζω (thrymmatízo)
latinafrangere, frangō, rumpō, cōnfringō
latviasalūzt, lūzt
liettuasulaužyti
norjadiffundere
portugaliquebrar, partir, arrebentar, espalhar-se, dissolver, dissipar, refratar
puolarozbić się, rozdmuchać, rozpaść się, rozpadać się
ranskase rompre, se casser, se briser, se dissoudre, disperser, craquer, tomber en panne, fragmenter, dissoudre, écarter, fissurer, scinder, séparer
ruotsigå sönder, sönderfalla, diffundera
saksazerbrechen, kaputtgehen, brechen, bersten, fächern, auffächern, zerfallen, versagen, fragmentieren, diffundieren, sich auflösen, zersetzen, abbauen
tanskastykker, spredes i vifteform, opløse, desintegrere, gå i stykker, gå itu
turkkikırılmak
tšekkirozbít se, zlomit se, rozptýlit, přestat fungovat, rozehnat, polámat se, pokazit se
unkaritörik, eltörik, elromlik, felmondja a szolgálatot
venäjäраспадаться (raspadatsja), расходиться (rashoditsja), разлагаться (razlagatsja), разваливаться (razvalivatsja), разбиваться (razbivatsja), разбиться (razbitsja), развалиться (razvalitsja), рассредотачиваться (rassredotatšivatsja), разложиться (razložitsja), распуска́ться (raspuskátsja), разгоня́ть (razgonját), разогна́ть (razognát), лома́ться (lomátsja), слома́ться (slomátsja), разби́ться (razbítsja), преломля́ть (prelomlját), преломи́ть (prelomít), распусти́ться (raspustítsja), распада́ться (raspadátsja), распа́сться (raspástsja), распространя́ться (rasprostranjátsja), распространи́ться (rasprostranítsja), рассе́иваться (rasséivatsja), рассе́яться (rasséjatsja), сломаться (slomatsja), ломаться (lomatsja)
virolagunema

Määritelmät

Verbi

  1. mennä useaan osaan ulkoisen tai sisäisen voiman vaikutuksesta
  2. mennä rikki, mennä epäkuntoon
  3. (slangia, kuvaannollisesti) pitkästyä, ei selviytyä
  4. (slangia, kuvaannollisesti) revetä, alkaa nauraa

Esimerkit

  • Turmakone hajosi paloiksi veteen syöksyttyään.
  • Perunat hajosivat keitettäessä.
  • Reaktiossa orgaaninen aine hajoaa hiilidioksidiksi ja vedeksi.
  • Newton osoitti, kuinka valonsäteet hajoavat värispektriksi.
  • Plutonium hajoaa alfahajoamisen avulla uraaniksi.
  • Suosittu rockyhtye hajosi.
  • ANC saattaa hajota Mbekin erottamisen takia.
  • Ukrainan hallitus on vaarassa hajota.
  • Fordista hajosi kone ja matka katkesi.
  • hajoon näille tunneille.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshajoanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshajoat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshajoaaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshajoamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshajoatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshajoavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihajosinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihajosit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihajosiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihajosimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihajositteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihajosivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshajoaisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshajoisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshajoaisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshajoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshajoaisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshajoisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshajoaisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshajoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshajoaisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenshajoisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshajoaisivatMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshajoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshajoaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshajotkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshajotkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshajotkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshajotkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshajonnen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshajonnetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshajonnee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshajonnemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshajonnette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshajonnevat