Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈʋoitːɑː(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaзавоювам, надвивам, побеждавам, разбивам, покорявам
englantiovercome, defeat, win, conquer, beat, net, surpass, vanquish, earn, outweigh, triumph, surmount, win over, get over, acquire, kick ass, top, gain, conciliate, bear
espanjavencer, ganar, superar, derrotar, conquistar, sobresalir, triunfar, rematar, rendir, ser exitoso, ser un éxito, mortificar, imponer, sacar
esperantovenki, gajni, konkeri, superforti
hollantiwinnen, overwinnen, verslaan, netto verdienen, uitmunten, veroveren, netto vangen, overwinnen, verslaan, triomferen
italiavincere, battere, sconfiggere, conquistare, trionfare, superare, sopraffare
japani勝つ (katsu), 勝利する (shōri-suru), 打ち勝つ (uchikatsu), 征服する (seifuku suru / せいふくする, seifuku suru), 乗り越える (norikoeru), やっつける (yattsukeru), 負かす (makasu), 大勝利を成す (daishōri wo nasu), 偉業を成す (igyō wo nasu), 倒す (taosu), 克服する (こくふくする, kokufuku suru)
kreikkaνικώ (nikó), υπερβαίνω (ypervaíno), θριαμβεύω (thriamvévo / thriamvevo), ξεπερνώ (xepernó), υπερνικώ (ypernikó)
latinasuperō, vincere, vinco, vincō
latviauzvarēt, sakaut, uzveikt
liettuanugalėti, įveikti, sukauti
norjavinne, overvinne, slå, beseire, nedkjempe
portugaliderrotar, vencer, ganhar, bater, lucrar, superar, conquistar, exceler, ultrapassar, triunfar
puolawygrywać, zwyciężać, przezwyciężać, pokonać, wygrać
ranskabattre, gagner, vaincre, remporter, surmonter, conquérir, défaire, triompher, enlever
ruotsivinna, slå, besegra, överträffa, segra, betvinga, övervinna, överkomma, övermanna, bräda, bemästra, komma över, uppnå
saksabesiegen, gewinnen, entringen, in siegen, in gewinnen, schlagen, überwinden, niederringen, netto verdienen, erobern, triumphieren, siegen, überwiegen, niederschlagen, überwältigen
tanskabesejre, erobre, sejre, triumfere, overvinde
turkkikazanmak, yenmek, aşmak, alt etmek, atlatmak, üstesinden gelmek, mağlup etmek
tšekkidobýt, porazit, překonat, vyhrát, zvítězit, přemoci, zdolat
unkarinyer, erőt vesz, úrrá lesz, legyőz, kivív, hódít, meghódít, megver, diadalmoskodik, győzedelmeskedik
venäjäвыигрывать (vyigryvat), разбивать (razbivat), разбить (razbit), побеждать (pobeždat), побить (pobit), преодолевать (preodolevat), преодолеть (preodolet), выиграть (vyigrat), победить (pobedit), обыграть (obygrat), побороть (poborot), завоёвывать (zavojovyvat), победи́ть (pobedít), надра́ть за́дницу (nadrát zádnitsu), наваля́ть (navalját), отлупи́ть (otlupít), дать дрозда́ (dat drozdá), поби́ть (pobít), побежда́ть (pobeždát), отдуба́сить (otdubásit), преодолева́ть (preodolevát), преодоле́ть (preodolét), покоря́ть (pokorját), покори́ть (pokorít), завоева́ть (zavojevát), завоевать (zavojevat)
virovõitma

Määritelmät

Verbi

  1. olla jkta parempi jssk kilpailussa
  2. saada, saavuttaa jtk olemalla jkta parempi jssk kilpailussa
  3. olla jssk paras
  4. (kuvaannollisesti) päästä eroon jstk pahasta, kielteisestä; vapautua (vakavasta sairaudesta; peloista)

Esimerkit

  • Kumpi joukkue voitti ottelun?
  • Voitin Minnan bingossa.
  • Mikä joukkue voitti kultaa?
  • Mikä joukkue voitti ottelun?
  • Voittaa taistelussa.
  • Hän voitti syövän.
  • Hän voitti pelkonsa.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvoitanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvoitat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvoitammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensvoitatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvoittavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivoitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivoititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivoitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivoitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivoititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivoittivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvoittaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvoittaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvoittaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvoittaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensvoittaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvoittaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvoita
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvoittakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvoittakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensvoittakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvoittakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvoittanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvoittanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvoittaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvoittanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensvoittanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvoittanevat

Luokat