| Kieli | Käännökset |
|---|
| englanti | return, come back, revert, reappear |
| espanja | volver, retornar, revertir, regresar, resucitar |
| esperanto | reveni |
| hollanti | terugkomen, terugkeren, teruggaan |
| italia | ritornare, tornare |
| japani | 帰る (kaeru), 戻る (modoru) |
| kreikka | γυρίζω (ghirízo / gyrízo) |
| latina | revenio, reddo, revertor, redeo, regredior, remeo |
| liettua | grįžti, sugrįžti |
| norja | returnere, komme tilbake |
| portugali | voltar, regressar, retornar |
| puola | wracać, wrócić, powracać, powrócić, wracać się |
| ranska | retourner, revenir, rentrer, ressortir, redevenir, regagner, remonter |
| ruotsi | återvända, återkomma, returnera, komma tillbaka |
| saksa | zurückkehren, zurückkommen, zurückgehen, wiederkommen, wiederkehren, anknüpfen |
| tšekki | se vracet, vrátit se, vrátit, vracet |
| venäjä | возвращаться (vozvraštšatsja), возвратиться (vozvratitsja), вернуться (vernutsja), верну́ться (vernútsja), возврати́ться (vozvratítsja), возвраща́ться (vozvraštšátsja), развернуться (razvernutsja) |
| viro | naasma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | palaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | palaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | palaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | palaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | palaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | palaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | palasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | palasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | palasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | palasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | palasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | palasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | palaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | palaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | palaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | palaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | palaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | palaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | palaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | palatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | palatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | palatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | palatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | palannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | palannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | palannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | palannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | palannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | palannevat | | |