Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaумерен, внимателен (vnimátelen), предпазлив (predpazlív), грижлив (grizhlív)
englanticareful, cautious, canny, circumspect, prudent, conservative, guarded, wary, heedful, shy, tentative
espanjatímido, conservador, cauteloso, cauto, cuidadoso, atentado, prudente, diplomático
esperantozorga, prudenta
hollantivoorzichtig, verstandig, omzichtig, vooruitziend, behoedzaam, prudent
italiaprudente, ritenuto, cauto, oculato
japani慎重な (しんちょうな, shinchō na), 思慮深い (shiryobukai / shoribukai), 慎重 (shinchō)
kreikkaπροσεκτικός (prosektikós), επιφυλακτικός (epifylaktikós), μετριοπαθής (metriopathís)
latinacuriosus, cautus
latviauzmanīgs, rūpīgs
norjaforsiktig
portugalicauteloso, cautelosa, cuidadoso, cuidadosa, prudente, cauto, conservador
puolaostrożny, ostrożna, ostrożne, nieśmiały
ranskaprudent, prudente, frileux
ruotsiförsiktig, aktsam, förtänksam
saksavorsichtig, umsichtig, zaghaft, behutsam, zag
tanskaforsigtig, varsom
tšekkiopatrný
unkarióvatos, elővigyázatos, körültekintő
venäjäаккуратный (akkuratnyi), благоразумный (blagorazumnyi), умеренный (umerennyi), нерешительный (nerešitelnyi), осмотрительный (osmotritelnyi), осторожный (ostorožnyi), внимательный (vnimátelnij / vnimatelnyi), рассудительный (rassuditelnyi)
viroettevaatlik, tähelepanelik

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka ottaa vaarat huomioon ja välttää vahinkojen, vaurioiden aiheuttamista

Taivutusmuodot

MonikkovarovaisetMonikkovarovaiseni
MonikkovarovaisesiMonikkovarovaisemme
MonikkovarovaisenneMonikkovarovaisensa
GenetiivivarovaisenGenetiivivarovaiseni
GenetiivivarovaisesiGenetiivivarovaisemme
GenetiivivarovaisenneGenetiivivarovaisensa
Monikon genetiivivarovaistenMonikon genetiivivarovaisien
Monikon genetiivivarovaisteniMonikon genetiivivarovaisieni
Monikon genetiivivarovaistesiMonikon genetiivivarovaisiesi
Monikon genetiivivarovaistemmeMonikon genetiivivarovaisiemme
Monikon genetiivivarovaistenneMonikon genetiivivarovaisienne
Monikon genetiivivarovaistensaMonikon genetiivivarovaisiensa
PartitiivivarovaistaPartitiivivarovaistani
PartitiivivarovaistasiPartitiivivarovaistamme
PartitiivivarovaistannePartitiivivarovaistaan
PartitiivivarovaistansaMonikon partitiivivarovaisia
Monikon partitiivivarovaisianiMonikon partitiivivarovaisiasi
Monikon partitiivivarovaisiammeMonikon partitiivivarovaisianne
Monikon partitiivivarovaisiaanMonikon partitiivivarovaisiansa
InessiivivarovaisessaInessiivivarovaisessani
InessiivivarovaisessasiInessiivivarovaisessamme
InessiivivarovaisessanneInessiivivarovaisessaan
InessiivivarovaisessansaMonikon inessiivivarovaisissa
Monikon inessiivivarovaisissaniMonikon inessiivivarovaisissasi
Monikon inessiivivarovaisissammeMonikon inessiivivarovaisissanne
Monikon inessiivivarovaisissaanMonikon inessiivivarovaisissansa
ElatiivivarovaisestaElatiivivarovaisestani
ElatiivivarovaisestasiElatiivivarovaisestamme
ElatiivivarovaisestanneElatiivivarovaisestaan
ElatiivivarovaisestansaMonikon elatiivivarovaisista
Monikon elatiivivarovaisistaniMonikon elatiivivarovaisistasi
Monikon elatiivivarovaisistammeMonikon elatiivivarovaisistanne
Monikon elatiivivarovaisistaanMonikon elatiivivarovaisistansa
IllatiivivarovaiseenIllatiivivarovaiseeni
IllatiivivarovaiseesiIllatiivivarovaiseemme
IllatiivivarovaiseenneIllatiivivarovaiseensa
Monikon illatiivivarovaisiinMonikon illatiivivarovaisiini
Monikon illatiivivarovaisiisiMonikon illatiivivarovaisiimme
Monikon illatiivivarovaisiinneMonikon illatiivivarovaisiinsa
AdessiivivarovaisellaAdessiivivarovaisellani
AdessiivivarovaisellasiAdessiivivarovaisellamme
AdessiivivarovaisellanneAdessiivivarovaisellaan
AdessiivivarovaisellansaMonikon adessiivivarovaisilla
Monikon adessiivivarovaisillaniMonikon adessiivivarovaisillasi
Monikon adessiivivarovaisillammeMonikon adessiivivarovaisillanne
Monikon adessiivivarovaisillaanMonikon adessiivivarovaisillansa
AblatiivivarovaiseltaAblatiivivarovaiseltani
AblatiivivarovaiseltasiAblatiivivarovaiseltamme
AblatiivivarovaiseltanneAblatiivivarovaiseltaan
AblatiivivarovaiseltansaMonikon ablatiivivarovaisilta
Monikon ablatiivivarovaisiltaniMonikon ablatiivivarovaisiltasi
Monikon ablatiivivarovaisiltammeMonikon ablatiivivarovaisiltanne
Monikon ablatiivivarovaisiltaanMonikon ablatiivivarovaisiltansa
AllatiivivarovaiselleAllatiivivarovaiselleni
AllatiivivarovaisellesiAllatiivivarovaisellemme
AllatiivivarovaisellenneAllatiivivarovaiselleen
AllatiivivarovaisellensaMonikon allatiivivarovaisille
Monikon allatiivivarovaisilleniMonikon allatiivivarovaisillesi
Monikon allatiivivarovaisillemmeMonikon allatiivivarovaisillenne
Monikon allatiivivarovaisilleenMonikon allatiivivarovaisillensa
EssiivivarovaisenaEssiivivarovaisenani
EssiivivarovaisenasiEssiivivarovaisenamme
EssiivivarovaisenanneEssiivivarovaisenaan
EssiivivarovaisenansaMonikon essiivivarovaisina
Monikon essiivivarovaisinaniMonikon essiivivarovaisinasi
Monikon essiivivarovaisinammeMonikon essiivivarovaisinanne
Monikon essiivivarovaisinaanMonikon essiivivarovaisinansa
TranslatiivivarovaiseksiTranslatiivivarovaisekseni
TranslatiivivarovaiseksesiTranslatiivivarovaiseksemme
TranslatiivivarovaiseksenneTranslatiivivarovaisekseen
TranslatiivivarovaiseksensaMonikon translatiivivarovaisiksi
Monikon translatiivivarovaisikseniMonikon translatiivivarovaisiksesi
Monikon translatiivivarovaisiksemmeMonikon translatiivivarovaisiksenne
Monikon translatiivivarovaisikseenMonikon translatiivivarovaisiksensa
Monikon instruktiivivarovaisinAbessiivivarovaisetta
AbessiivivarovaisettaniAbessiivivarovaisettasi
AbessiivivarovaisettammeAbessiivivarovaisettanne
AbessiivivarovaisettaanAbessiivivarovaisettansa
Monikon abessiivivarovaisittaMonikon abessiivivarovaisittani
Monikon abessiivivarovaisittasiMonikon abessiivivarovaisittamme
Monikon abessiivivarovaisittanneMonikon abessiivivarovaisittaan
Monikon abessiivivarovaisittansaMonikon komitatiivivarovaisine
Monikon komitatiivivarovaisineniMonikon komitatiivivarovaisinesi
Monikon komitatiivivarovaisinemmeMonikon komitatiivivarovaisinenne
Monikon komitatiivivarovaisineenMonikon komitatiivivarovaisinensa
Monikon akkusatiivivarovaisetMonikon akkusatiivivarovaiseni
Monikon akkusatiivivarovaisesiMonikon akkusatiivivarovaisemme
Monikon akkusatiivivarovaisenneMonikon akkusatiivivarovaisensa
AkkusatiivivarovaiseniAkkusatiivivarovaisesi
AkkusatiivivarovaisemmeAkkusatiivivarovaisenne
Akkusatiivivarovaisensa

Luokat