| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | култивирам, нагласявам, приспособявам, редактирам, щавя, обработвам |
| englanti | work, modify, edit, shape, curry, adjust, revise, till, mold, fudge, rework, cultivate, adapt |
| espanja | modificar, editar, regular, ajustar, arreglar, labrar, remodelar |
| esperanto | ŝanĝi, modifi, adapti |
| hollanti | bewerken, aanpassen, veranderen, wijzigen, modificeren, vormgeven, verstellen |
| italia | regolare, redigere, adattare, adeguare, coltivare, elaborare |
| japani | 調整する (ちょうせいする, chōsei suru / tadashiku chōsei suru / chōsei), 編集する (へんしゅうする, henshū suru / henshū-suru) |
| kreikka | μετατρέπω (metatrépo), προσδιορίζω (prosdiorízo), ρυθμίζω (rythmízo) |
| latina | laboro, operor, corrigō |
| norja | stille, redigere, justere |
| portugali | trabalhar, ajustar, editar, lavrar, modelar, modificar |
| puola | obrabiać, redagować, modyfikować, dostosowywać, dostosować, edytować |
| ranska | corriger, ajuster, modifier, rediger, éditer, façonner, cultiver |
| ruotsi | bearbeta, ändra, redigera, bereda |
| saksa | ändern, bearbeiten, bestellen, anpassen, abändern, modifizieren, redigieren, nasszurichten, editieren, umarbeiten |
| tanska | bearbejde, forarbejde, redigere, modificere |
| turkki | değiştirmek |
| tšekki | opracovat, editovat, upravit |
| unkari | szerkeszt, módosít |
| venäjä | обрабатывать (obrabatyvat), обработать (obrabotat), лепить (lepit), изменять (izmenjat), редактировать (redaktirovat), формировать (formirovat), модифицировать (modifitsirovat), возделывать (vozdelyvat), возделать (vozdelat), настро́ить (nastróit), регули́ровать (regulírovat), отрегули́ровать (otregulírovat), настра́ивать (nastráivat) |
| viro | toimetama, muutma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muokkaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | muokkaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muokkaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muokkaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | muokkaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muokkaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muokkasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muokkasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muokkasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muokkasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muokkasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muokkasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muokkaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | muokkaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muokkaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muokkaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | muokkaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muokkaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | muokkaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muokatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | muokatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | muokatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muokatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muokannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | muokannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muokannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muokannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | muokannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muokannevat | | |