| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | променям (proménjam), обръщам, нагласявам, изменям (izménjam), приспособявам, оправям, редактирам, превръщам, видоизменям, кориги́рам |
| englanti | move, alter, modify, renovate, change, transform, transmute, convert, transubstantiate, adjust, shift, edit, turn, migrate, emigrate, resettle, restructure, move house, relocate, revise, fudge, commute, repurpose, amend, modulate, differentiate, change one's residence |
| espanja | trasladar, mudar, cambiar, regular, ajustar, demudar, arreglar, editar, convertir, modificar, emigrar, alterar, mutar, transformar, enmendar, conmutar, transmutar, revisar |
| esperanto | ŝanĝi, modifi, adapti, migri, alĝustigi, konverti, translokiĝi, transformi |
| hollanti | bewerken, verbeteren, aanpassen, veranderen, wijzigen, verhuizen, emigreren, verstellen, herzien, amenderen |
| italia | regolare, cambiare, redigere, trasferirsi, trasformare, convertire, adattare, emendare, emigrare, scambiare, barattare, adeguare, elaborare, traslocare, permutare |
| japani | 調整する (chōsei / tadashiku chōsei suru / ちょうせいする, chōsei suru), 変える (kaeru), 編集する (henshū-suru / へんしゅうする, henshū suru), 変質する (henshitsu suru / へんしつする, henshitsu suru), 引っ越す (hikkosu), 移民する (いみんする, imin suru), 移住する (いじゅうする, ijū suru) |
| kreikka | μετατρέπω (metatrépo), μετακομίζω (metakomízo), αλλάζω (allázo), μεταβάλλω (metavállo), ρυθμίζω (rythmízo), προσαρμόζω (prosarmózo) |
| latina | cambiare, muto, perforo, corrigō |
| latvia | mainīt |
| liettua | keisti |
| norja | stille, redigere, flytte, justere, korrigere |
| portugali | ajustar, transformar, mudar, alterar, trocar, editar, adaptar, comutar, converter, mudar-se, emigrar, transmudar, emendar |
| puola | zmieniać, poprawić, różnicować, zmienić, przeprowadzać się, redagować, dostosowywać, dostosować, edytować |
| ranska | changer, modifier, transformer, convertir, migrer, corriger, ajuster, rediger, éditer, déménager, émigrer, emménager, verdir, délocaliser, commuer, immigrer |
| ruotsi | ändra, flytta, bearbeta, korrigera, förändra, byta, redigera, växla, konvertera, emigrera, utvandra, skifta |
| saksa | umziehen, übersiedeln, ändern, verändern, berichtigen, bearbeiten, anpassen, umwandeln, konvertieren, novellieren, abändern, redigieren, auswandern, umsiedeln, emigrieren, umarbeiten, abwandeln, umändern, verwandeln, editieren, beziehen, überführen |
| tanska | ændre, forandre, redigere, flytte, udvandre, emigrere |
| turkki | dönüştürmek, değiştirmek, çevirmek, taşınmak |
| tšekki | se stěhovat, editovat, emigrovat, měnit, upravit, změnit, stěhovat se, proměnit, převést, stěhovat |
| unkari | szerkeszt, költözködik, kiköltözködik, elköltözködik, költözik, elhurcolkodik, módosít, helyesbít, változtat, megváltoztat, zöldít |
| venäjä | переехать (perejehat), переезжать (perejezžat), изменять (izmenjat), редактировать (redaktirovat), изменить (izmenit), сменить (smenit), пересмотреть (peresmotret), превраща́ть (prevraštšát), преврати́ть (prevratít), меня́ть (menját), поменя́ть (pomenját), изменя́ть (izmenját), измени́ть (izmenít), вноси́ть измене́ния (vnosít izmenénija), вноси́ть попра́вки (vnosít poprávki), переселяться (pereseljatsja), переселиться (pereselitsja), настро́ить (nastróit), подстро́ить (podstróit), зелени́ть (zelenít), переводи́ть (perevodít), перевести́ (perevestí), трансформи́ровать (transformírovat), видоизменя́ть (vidoizmenját), видоизмени́ть (vidoizmenít), преобразо́вывать (preobrazóvyvat), преобразова́ть (preobrazovát), регули́ровать (regulírovat), отрегули́ровать (otregulírovat), настра́ивать (nastráivat), подстра́ивать (podstráivat), обраща́ть (obraštšát), обрати́ть (obratít), конверти́ровать (konvertírovat), переселя́ться (pereseljátsja), пересели́ться (pereselítsja), эмигри́ровать (emigrírovat), переезжа́ть (perejezžát), перее́хать (perejéhat), менять (menjat), выселять (vyseljat), превратить (prevratit), повернуть (povernut) |
| viro | kolida, toimetama, kolima, rändama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | muutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | muutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | muuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | muuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | muuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | muuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | muuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | muuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | muuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muuttanevat |