Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaмътя, размислям се
englantihatch, brood, incubate, bathe, mull
espanjafomentar
hollantiuitbroeden, broeden, piekeren, een ei bevruchten, op een ei broeden
italiacovare, tramare, complottare, arrovellarsi, rimuginare, incubare
japani孵化する (ふかする, fuka suru), 孵す (kaesu)
kreikkaαναλογίζομαι (analogízomai), κλωσσώ (klossó)
norjaruge
portugalichocar, tramar
ranskacouver, incuber, fomenter, broyer du noir, se morfondre, faire éclore, mijoter, baigner
ruotsiälta, kläcka, ruva, badda
saksabrüten, ausbrüten, hecken, sinnen, hegen
tšekkivysedět, zosnovat
unkarikotlik
venäjäвыносить (vynosit), вынашивать (vynašivat), разработать (razrabotat), выводить (vyvodit), замышлять (zamyšljat), разрабатывать (razrabatyvat), высиживать (vysiživat), высидеть (vysidet), замыслить (zamyslit)
virohautama

Määritelmät

Verbi

  1. (munivasta eläimestä) lämmittää munia
  2. pitää esim. lämmön tai kosteuden alaisena
  3. (kuvaannollisesti) harkita, pohtia (jatkuvasti samaa asiaa)

Esimerkit

  • ~ kostoa, itsemurhaa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaudonYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshaudot
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshautooMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaudomme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshaudotteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshautovat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaudoinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihaudoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihautoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaudoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihaudoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihautoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshautoisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshautoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshautoisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshautoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshautoisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshautoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshaudoYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshautokoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshautokaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshautokaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshautokootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshautonen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshautonetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshautonee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshautonemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshautonette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshautonevat

Luokat