| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | увеличавам (uveličavam), излекувам, подобрявам, повишавам, поправям (popravjam), изцерявам, усъвършенствам, леку̀вам, церя́, подобря̀вам |
| englanti | improve, cure, better, heal, remedy, ameliorate, mend, treat, enhance, upgrade, amend, brush up, physic, care for, make a difference, revamp, tune, perfect, draw out |
| espanja | mejorar, aumentar, corregir, curar, realzar, remediar, sanar, remendar, enmendar, potenciar |
| esperanto | kuraci, plibonigi, pliigi |
| hollanti | verbeteren, helen, corrigeren, aanpassen, vergroten, uitbreiden, genezen, herstellen, beter maken, repareren, amelioreren |
| italia | accrescere, sanare, curare, guarire, migliorare, perfezionare, fare migliorie, riparare, rimediare, intensificare |
| japani | 直す (naosu), 改善する (kaizen suru), 修理する (しゅうりする, shuri suru / shuri-suru), 癒す (iyasu), 修正する (shūsei-suru / しゅうせいする, shūsei suru), 改正する (kaisei-suru / かいせいする, kaisei suru), 治す (naosu), 改良する (kairyō suru), 改める (aratameru), 良くする (yoku suru), 好転させる (kōten saseru) |
| kreikka | θεραπεύω (therapévo), γιατρεύω (giatrévo), επισκευάζω (episkevazo / episkevázo), βελτιώνω (veltiono), αναβαθμίζω (anavathmízo) |
| latina | medico, sano, emendo, salvo, medeor, curo, meliorem facio |
| norja | hele, forbedre, kurere, helbrede |
| portugali | aumentar, curar, aperfeiçoar, melhorar, reparar, remediar, consertar, sarar, sanar |
| puola | poprawić, poprawiać, polepszać, polepszyć, uzdrowić, ulepszać, ulepszyć, uzdrawiać |
| ranska | améliorer, guérir, soigner, augmenter, accroître, réparer, perfectionner, amender, assainir, remédier |
| ruotsi | förbättra, bota, kurera, reparera, läka, uppdatera, lätta, uppvärdera |
| saksa | verbessern, heilen, erhöhen, vergrößern, kurieren, reparieren, ausbessern, flicken, sanieren |
| tanska | afhjælpe, reparere |
| turkki | düzeltmek, geliştirmek, tedavi etmek, iyileştirmek, onarmak, tamir etmek, artırmak, sağaltmak |
| tšekki | léčit, opravit, zlepšit, vylepšit, spravit, vyléčit, uzdravit |
| unkari | orvosol, javít, tökéletesít, gyógyít, megjavít |
| venäjä | исправлять (ispravljat), исправить (ispravit), вылечить (vyletšit), улучшать (ulutššat), улучшить (ulutššit), чинить (tšinit), совершенствовать (soveršenstvovat), обновлять (obnovljat), модернизировать (modernizirovat), поправлять (popravljat), наладить (naladit), обновить (obnovit), поправить (popravit), усовершенствовать (usoveršenstvovat), починить (potšinit), лечи́ть (letšít), вы́лечить (výletšit), излечи́ть (izletšít), исцеля́ть (istselját), исцели́ть (istselít), улучша́ть (ulutššát), улу́чшить (ulútššit), соверше́нствовать (soveršénstvovat), исправля́ть (ispravlját), повыша́ть (povyšát), повы́сить (povýsit), уси́ливать (usílivat), уси́лить (usílit), увели́чивать (uvelítšivat), увели́чить (uvelítšit), налаживать (nalaživat), лечить (letšit), поднять (podnjat) |
| viro | ravima, parandama, tervindama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | parannan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | parannat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | parannamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | parannatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | parantavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | paransin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | paransit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | paransi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | paransimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | paransitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | paransivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | parantaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | parantaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | parantaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | parantaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | parantaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | parantaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | paranna |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | parantakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | parantakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | parantakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | parantakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | parantanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | parantanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | parantanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | parantanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | parantanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | parantanevat |