Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka on Tervosta

Taivutusmuodot

MonikkotervolaisetMonikkotervolaiseni
MonikkotervolaisesiMonikkotervolaisemme
MonikkotervolaisenneMonikkotervolaisensa
GenetiivitervolaisenGenetiivitervolaiseni
GenetiivitervolaisesiGenetiivitervolaisemme
GenetiivitervolaisenneGenetiivitervolaisensa
Monikon genetiivitervolaistenMonikon genetiivitervolaisien
Monikon genetiivitervolaisteniMonikon genetiivitervolaisieni
Monikon genetiivitervolaistesiMonikon genetiivitervolaisiesi
Monikon genetiivitervolaistemmeMonikon genetiivitervolaisiemme
Monikon genetiivitervolaistenneMonikon genetiivitervolaisienne
Monikon genetiivitervolaistensaMonikon genetiivitervolaisiensa
PartitiivitervolaistaPartitiivitervolaistani
PartitiivitervolaistasiPartitiivitervolaistamme
PartitiivitervolaistannePartitiivitervolaistaan
PartitiivitervolaistansaMonikon partitiivitervolaisia
Monikon partitiivitervolaisianiMonikon partitiivitervolaisiasi
Monikon partitiivitervolaisiammeMonikon partitiivitervolaisianne
Monikon partitiivitervolaisiaanMonikon partitiivitervolaisiansa
InessiivitervolaisessaInessiivitervolaisessani
InessiivitervolaisessasiInessiivitervolaisessamme
InessiivitervolaisessanneInessiivitervolaisessaan
InessiivitervolaisessansaMonikon inessiivitervolaisissa
Monikon inessiivitervolaisissaniMonikon inessiivitervolaisissasi
Monikon inessiivitervolaisissammeMonikon inessiivitervolaisissanne
Monikon inessiivitervolaisissaanMonikon inessiivitervolaisissansa
ElatiivitervolaisestaElatiivitervolaisestani
ElatiivitervolaisestasiElatiivitervolaisestamme
ElatiivitervolaisestanneElatiivitervolaisestaan
ElatiivitervolaisestansaMonikon elatiivitervolaisista
Monikon elatiivitervolaisistaniMonikon elatiivitervolaisistasi
Monikon elatiivitervolaisistammeMonikon elatiivitervolaisistanne
Monikon elatiivitervolaisistaanMonikon elatiivitervolaisistansa
IllatiivitervolaiseenIllatiivitervolaiseeni
IllatiivitervolaiseesiIllatiivitervolaiseemme
IllatiivitervolaiseenneIllatiivitervolaiseensa
Monikon illatiivitervolaisiinMonikon illatiivitervolaisiini
Monikon illatiivitervolaisiisiMonikon illatiivitervolaisiimme
Monikon illatiivitervolaisiinneMonikon illatiivitervolaisiinsa
AdessiivitervolaisellaAdessiivitervolaisellani
AdessiivitervolaisellasiAdessiivitervolaisellamme
AdessiivitervolaisellanneAdessiivitervolaisellaan
AdessiivitervolaisellansaMonikon adessiivitervolaisilla
Monikon adessiivitervolaisillaniMonikon adessiivitervolaisillasi
Monikon adessiivitervolaisillammeMonikon adessiivitervolaisillanne
Monikon adessiivitervolaisillaanMonikon adessiivitervolaisillansa
AblatiivitervolaiseltaAblatiivitervolaiseltani
AblatiivitervolaiseltasiAblatiivitervolaiseltamme
AblatiivitervolaiseltanneAblatiivitervolaiseltaan
AblatiivitervolaiseltansaMonikon ablatiivitervolaisilta
Monikon ablatiivitervolaisiltaniMonikon ablatiivitervolaisiltasi
Monikon ablatiivitervolaisiltammeMonikon ablatiivitervolaisiltanne
Monikon ablatiivitervolaisiltaanMonikon ablatiivitervolaisiltansa
AllatiivitervolaiselleAllatiivitervolaiselleni
AllatiivitervolaisellesiAllatiivitervolaisellemme
AllatiivitervolaisellenneAllatiivitervolaiselleen
AllatiivitervolaisellensaMonikon allatiivitervolaisille
Monikon allatiivitervolaisilleniMonikon allatiivitervolaisillesi
Monikon allatiivitervolaisillemmeMonikon allatiivitervolaisillenne
Monikon allatiivitervolaisilleenMonikon allatiivitervolaisillensa
EssiivitervolaisenaEssiivitervolaisenani
EssiivitervolaisenasiEssiivitervolaisenamme
EssiivitervolaisenanneEssiivitervolaisenaan
EssiivitervolaisenansaMonikon essiivitervolaisina
Monikon essiivitervolaisinaniMonikon essiivitervolaisinasi
Monikon essiivitervolaisinammeMonikon essiivitervolaisinanne
Monikon essiivitervolaisinaanMonikon essiivitervolaisinansa
TranslatiivitervolaiseksiTranslatiivitervolaisekseni
TranslatiivitervolaiseksesiTranslatiivitervolaiseksemme
TranslatiivitervolaiseksenneTranslatiivitervolaisekseen
TranslatiivitervolaiseksensaMonikon translatiivitervolaisiksi
Monikon translatiivitervolaisikseniMonikon translatiivitervolaisiksesi
Monikon translatiivitervolaisiksemmeMonikon translatiivitervolaisiksenne
Monikon translatiivitervolaisikseenMonikon translatiivitervolaisiksensa
Monikon instruktiivitervolaisinAbessiivitervolaisetta
AbessiivitervolaisettaniAbessiivitervolaisettasi
AbessiivitervolaisettammeAbessiivitervolaisettanne
AbessiivitervolaisettaanAbessiivitervolaisettansa
Monikon abessiivitervolaisittaMonikon abessiivitervolaisittani
Monikon abessiivitervolaisittasiMonikon abessiivitervolaisittamme
Monikon abessiivitervolaisittanneMonikon abessiivitervolaisittaan
Monikon abessiivitervolaisittansaMonikon komitatiivitervolaisine
Monikon komitatiivitervolaisineniMonikon komitatiivitervolaisinesi
Monikon komitatiivitervolaisinemmeMonikon komitatiivitervolaisinenne
Monikon komitatiivitervolaisineenMonikon komitatiivitervolaisinensa
Monikon akkusatiivitervolaisetMonikon akkusatiivitervolaiseni
Monikon akkusatiivitervolaisesiMonikon akkusatiivitervolaisemme
Monikon akkusatiivitervolaisenneMonikon akkusatiivitervolaisensa
AkkusatiivitervolaiseniAkkusatiivitervolaisesi
AkkusatiivitervolaisemmeAkkusatiivitervolaisenne
Akkusatiivitervolaisensa