Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka on
Tervosta
Samankaltaisia sanoja
tervainen
terveyttää
terveytys
Tervo
Tervola
tervolalainen
Tervomaa
Tervonen
teryleeni
teuvalainen
Taivutusmuodot
Monikko
tervolaiset
Monikko
tervolaiseni
Monikko
tervolaisesi
Monikko
tervolaisemme
Monikko
tervolaisenne
Monikko
tervolaisensa
Genetiivi
tervolaisen
Genetiivi
tervolaiseni
Genetiivi
tervolaisesi
Genetiivi
tervolaisemme
Genetiivi
tervolaisenne
Genetiivi
tervolaisensa
Monikon genetiivi
tervolaisten
Monikon genetiivi
tervolaisien
Monikon genetiivi
tervolaisteni
Monikon genetiivi
tervolaisieni
Monikon genetiivi
tervolaistesi
Monikon genetiivi
tervolaisiesi
Monikon genetiivi
tervolaistemme
Monikon genetiivi
tervolaisiemme
Monikon genetiivi
tervolaistenne
Monikon genetiivi
tervolaisienne
Monikon genetiivi
tervolaistensa
Monikon genetiivi
tervolaisiensa
Partitiivi
tervolaista
Partitiivi
tervolaistani
Partitiivi
tervolaistasi
Partitiivi
tervolaistamme
Partitiivi
tervolaistanne
Partitiivi
tervolaistaan
Partitiivi
tervolaistansa
Monikon partitiivi
tervolaisia
Monikon partitiivi
tervolaisiani
Monikon partitiivi
tervolaisiasi
Monikon partitiivi
tervolaisiamme
Monikon partitiivi
tervolaisianne
Monikon partitiivi
tervolaisiaan
Monikon partitiivi
tervolaisiansa
Inessiivi
tervolaisessa
Inessiivi
tervolaisessani
Inessiivi
tervolaisessasi
Inessiivi
tervolaisessamme
Inessiivi
tervolaisessanne
Inessiivi
tervolaisessaan
Inessiivi
tervolaisessansa
Monikon inessiivi
tervolaisissa
Monikon inessiivi
tervolaisissani
Monikon inessiivi
tervolaisissasi
Monikon inessiivi
tervolaisissamme
Monikon inessiivi
tervolaisissanne
Monikon inessiivi
tervolaisissaan
Monikon inessiivi
tervolaisissansa
Elatiivi
tervolaisesta
Elatiivi
tervolaisestani
Elatiivi
tervolaisestasi
Elatiivi
tervolaisestamme
Elatiivi
tervolaisestanne
Elatiivi
tervolaisestaan
Elatiivi
tervolaisestansa
Monikon elatiivi
tervolaisista
Monikon elatiivi
tervolaisistani
Monikon elatiivi
tervolaisistasi
Monikon elatiivi
tervolaisistamme
Monikon elatiivi
tervolaisistanne
Monikon elatiivi
tervolaisistaan
Monikon elatiivi
tervolaisistansa
Illatiivi
tervolaiseen
Illatiivi
tervolaiseeni
Illatiivi
tervolaiseesi
Illatiivi
tervolaiseemme
Illatiivi
tervolaiseenne
Illatiivi
tervolaiseensa
Monikon illatiivi
tervolaisiin
Monikon illatiivi
tervolaisiini
Monikon illatiivi
tervolaisiisi
Monikon illatiivi
tervolaisiimme
Monikon illatiivi
tervolaisiinne
Monikon illatiivi
tervolaisiinsa
Adessiivi
tervolaisella
Adessiivi
tervolaisellani
Adessiivi
tervolaisellasi
Adessiivi
tervolaisellamme
Adessiivi
tervolaisellanne
Adessiivi
tervolaisellaan
Adessiivi
tervolaisellansa
Monikon adessiivi
tervolaisilla
Monikon adessiivi
tervolaisillani
Monikon adessiivi
tervolaisillasi
Monikon adessiivi
tervolaisillamme
Monikon adessiivi
tervolaisillanne
Monikon adessiivi
tervolaisillaan
Monikon adessiivi
tervolaisillansa
Ablatiivi
tervolaiselta
Ablatiivi
tervolaiseltani
Ablatiivi
tervolaiseltasi
Ablatiivi
tervolaiseltamme
Ablatiivi
tervolaiseltanne
Ablatiivi
tervolaiseltaan
Ablatiivi
tervolaiseltansa
Monikon ablatiivi
tervolaisilta
Monikon ablatiivi
tervolaisiltani
Monikon ablatiivi
tervolaisiltasi
Monikon ablatiivi
tervolaisiltamme
Monikon ablatiivi
tervolaisiltanne
Monikon ablatiivi
tervolaisiltaan
Monikon ablatiivi
tervolaisiltansa
Allatiivi
tervolaiselle
Allatiivi
tervolaiselleni
Allatiivi
tervolaisellesi
Allatiivi
tervolaisellemme
Allatiivi
tervolaisellenne
Allatiivi
tervolaiselleen
Allatiivi
tervolaisellensa
Monikon allatiivi
tervolaisille
Monikon allatiivi
tervolaisilleni
Monikon allatiivi
tervolaisillesi
Monikon allatiivi
tervolaisillemme
Monikon allatiivi
tervolaisillenne
Monikon allatiivi
tervolaisilleen
Monikon allatiivi
tervolaisillensa
Essiivi
tervolaisena
Essiivi
tervolaisenani
Essiivi
tervolaisenasi
Essiivi
tervolaisenamme
Essiivi
tervolaisenanne
Essiivi
tervolaisenaan
Essiivi
tervolaisenansa
Monikon essiivi
tervolaisina
Monikon essiivi
tervolaisinani
Monikon essiivi
tervolaisinasi
Monikon essiivi
tervolaisinamme
Monikon essiivi
tervolaisinanne
Monikon essiivi
tervolaisinaan
Monikon essiivi
tervolaisinansa
Translatiivi
tervolaiseksi
Translatiivi
tervolaisekseni
Translatiivi
tervolaiseksesi
Translatiivi
tervolaiseksemme
Translatiivi
tervolaiseksenne
Translatiivi
tervolaisekseen
Translatiivi
tervolaiseksensa
Monikon translatiivi
tervolaisiksi
Monikon translatiivi
tervolaisikseni
Monikon translatiivi
tervolaisiksesi
Monikon translatiivi
tervolaisiksemme
Monikon translatiivi
tervolaisiksenne
Monikon translatiivi
tervolaisikseen
Monikon translatiivi
tervolaisiksensa
Monikon instruktiivi
tervolaisin
Abessiivi
tervolaisetta
Abessiivi
tervolaisettani
Abessiivi
tervolaisettasi
Abessiivi
tervolaisettamme
Abessiivi
tervolaisettanne
Abessiivi
tervolaisettaan
Abessiivi
tervolaisettansa
Monikon abessiivi
tervolaisitta
Monikon abessiivi
tervolaisittani
Monikon abessiivi
tervolaisittasi
Monikon abessiivi
tervolaisittamme
Monikon abessiivi
tervolaisittanne
Monikon abessiivi
tervolaisittaan
Monikon abessiivi
tervolaisittansa
Monikon komitatiivi
tervolaisine
Monikon komitatiivi
tervolaisineni
Monikon komitatiivi
tervolaisinesi
Monikon komitatiivi
tervolaisinemme
Monikon komitatiivi
tervolaisinenne
Monikon komitatiivi
tervolaisineen
Monikon komitatiivi
tervolaisinensa
Monikon akkusatiivi
tervolaiset
Monikon akkusatiivi
tervolaiseni
Monikon akkusatiivi
tervolaisesi
Monikon akkusatiivi
tervolaisemme
Monikon akkusatiivi
tervolaisenne
Monikon akkusatiivi
tervolaisensa
Akkusatiivi
tervolaiseni
Akkusatiivi
tervolaisesi
Akkusatiivi
tervolaisemme
Akkusatiivi
tervolaisenne
Akkusatiivi
tervolaisensa