Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka on
Tervolasta
Samankaltaisia sanoja
tenholalainen
terveytys
Tervo
Tervola
tervolainen
Tervomaa
Tervonen
teryleeni
Terzaghin-Peckin luokitus
Taivutusmuodot
Monikko
tervolalaiset
Monikko
tervolalaiseni
Monikko
tervolalaisesi
Monikko
tervolalaisemme
Monikko
tervolalaisenne
Monikko
tervolalaisensa
Genetiivi
tervolalaisen
Genetiivi
tervolalaiseni
Genetiivi
tervolalaisesi
Genetiivi
tervolalaisemme
Genetiivi
tervolalaisenne
Genetiivi
tervolalaisensa
Monikon genetiivi
tervolalaisten
Monikon genetiivi
tervolalaisien
Monikon genetiivi
tervolalaisteni
Monikon genetiivi
tervolalaisieni
Monikon genetiivi
tervolalaistesi
Monikon genetiivi
tervolalaisiesi
Monikon genetiivi
tervolalaistemme
Monikon genetiivi
tervolalaisiemme
Monikon genetiivi
tervolalaistenne
Monikon genetiivi
tervolalaisienne
Monikon genetiivi
tervolalaistensa
Monikon genetiivi
tervolalaisiensa
Partitiivi
tervolalaista
Partitiivi
tervolalaistani
Partitiivi
tervolalaistasi
Partitiivi
tervolalaistamme
Partitiivi
tervolalaistanne
Partitiivi
tervolalaistaan
Partitiivi
tervolalaistansa
Monikon partitiivi
tervolalaisia
Monikon partitiivi
tervolalaisiani
Monikon partitiivi
tervolalaisiasi
Monikon partitiivi
tervolalaisiamme
Monikon partitiivi
tervolalaisianne
Monikon partitiivi
tervolalaisiaan
Monikon partitiivi
tervolalaisiansa
Inessiivi
tervolalaisessa
Inessiivi
tervolalaisessani
Inessiivi
tervolalaisessasi
Inessiivi
tervolalaisessamme
Inessiivi
tervolalaisessanne
Inessiivi
tervolalaisessaan
Inessiivi
tervolalaisessansa
Monikon inessiivi
tervolalaisissa
Monikon inessiivi
tervolalaisissani
Monikon inessiivi
tervolalaisissasi
Monikon inessiivi
tervolalaisissamme
Monikon inessiivi
tervolalaisissanne
Monikon inessiivi
tervolalaisissaan
Monikon inessiivi
tervolalaisissansa
Elatiivi
tervolalaisesta
Elatiivi
tervolalaisestani
Elatiivi
tervolalaisestasi
Elatiivi
tervolalaisestamme
Elatiivi
tervolalaisestanne
Elatiivi
tervolalaisestaan
Elatiivi
tervolalaisestansa
Monikon elatiivi
tervolalaisista
Monikon elatiivi
tervolalaisistani
Monikon elatiivi
tervolalaisistasi
Monikon elatiivi
tervolalaisistamme
Monikon elatiivi
tervolalaisistanne
Monikon elatiivi
tervolalaisistaan
Monikon elatiivi
tervolalaisistansa
Illatiivi
tervolalaiseen
Illatiivi
tervolalaiseeni
Illatiivi
tervolalaiseesi
Illatiivi
tervolalaiseemme
Illatiivi
tervolalaiseenne
Illatiivi
tervolalaiseensa
Monikon illatiivi
tervolalaisiin
Monikon illatiivi
tervolalaisiini
Monikon illatiivi
tervolalaisiisi
Monikon illatiivi
tervolalaisiimme
Monikon illatiivi
tervolalaisiinne
Monikon illatiivi
tervolalaisiinsa
Adessiivi
tervolalaisella
Adessiivi
tervolalaisellani
Adessiivi
tervolalaisellasi
Adessiivi
tervolalaisellamme
Adessiivi
tervolalaisellanne
Adessiivi
tervolalaisellaan
Adessiivi
tervolalaisellansa
Monikon adessiivi
tervolalaisilla
Monikon adessiivi
tervolalaisillani
Monikon adessiivi
tervolalaisillasi
Monikon adessiivi
tervolalaisillamme
Monikon adessiivi
tervolalaisillanne
Monikon adessiivi
tervolalaisillaan
Monikon adessiivi
tervolalaisillansa
Ablatiivi
tervolalaiselta
Ablatiivi
tervolalaiseltani
Ablatiivi
tervolalaiseltasi
Ablatiivi
tervolalaiseltamme
Ablatiivi
tervolalaiseltanne
Ablatiivi
tervolalaiseltaan
Ablatiivi
tervolalaiseltansa
Monikon ablatiivi
tervolalaisilta
Monikon ablatiivi
tervolalaisiltani
Monikon ablatiivi
tervolalaisiltasi
Monikon ablatiivi
tervolalaisiltamme
Monikon ablatiivi
tervolalaisiltanne
Monikon ablatiivi
tervolalaisiltaan
Monikon ablatiivi
tervolalaisiltansa
Allatiivi
tervolalaiselle
Allatiivi
tervolalaiselleni
Allatiivi
tervolalaisellesi
Allatiivi
tervolalaisellemme
Allatiivi
tervolalaisellenne
Allatiivi
tervolalaiselleen
Allatiivi
tervolalaisellensa
Monikon allatiivi
tervolalaisille
Monikon allatiivi
tervolalaisilleni
Monikon allatiivi
tervolalaisillesi
Monikon allatiivi
tervolalaisillemme
Monikon allatiivi
tervolalaisillenne
Monikon allatiivi
tervolalaisilleen
Monikon allatiivi
tervolalaisillensa
Essiivi
tervolalaisena
Essiivi
tervolalaisenani
Essiivi
tervolalaisenasi
Essiivi
tervolalaisenamme
Essiivi
tervolalaisenanne
Essiivi
tervolalaisenaan
Essiivi
tervolalaisenansa
Monikon essiivi
tervolalaisina
Monikon essiivi
tervolalaisinani
Monikon essiivi
tervolalaisinasi
Monikon essiivi
tervolalaisinamme
Monikon essiivi
tervolalaisinanne
Monikon essiivi
tervolalaisinaan
Monikon essiivi
tervolalaisinansa
Translatiivi
tervolalaiseksi
Translatiivi
tervolalaisekseni
Translatiivi
tervolalaiseksesi
Translatiivi
tervolalaiseksemme
Translatiivi
tervolalaiseksenne
Translatiivi
tervolalaisekseen
Translatiivi
tervolalaiseksensa
Monikon translatiivi
tervolalaisiksi
Monikon translatiivi
tervolalaisikseni
Monikon translatiivi
tervolalaisiksesi
Monikon translatiivi
tervolalaisiksemme
Monikon translatiivi
tervolalaisiksenne
Monikon translatiivi
tervolalaisikseen
Monikon translatiivi
tervolalaisiksensa
Monikon instruktiivi
tervolalaisin
Abessiivi
tervolalaisetta
Abessiivi
tervolalaisettani
Abessiivi
tervolalaisettasi
Abessiivi
tervolalaisettamme
Abessiivi
tervolalaisettanne
Abessiivi
tervolalaisettaan
Abessiivi
tervolalaisettansa
Monikon abessiivi
tervolalaisitta
Monikon abessiivi
tervolalaisittani
Monikon abessiivi
tervolalaisittasi
Monikon abessiivi
tervolalaisittamme
Monikon abessiivi
tervolalaisittanne
Monikon abessiivi
tervolalaisittaan
Monikon abessiivi
tervolalaisittansa
Monikon komitatiivi
tervolalaisine
Monikon komitatiivi
tervolalaisineni
Monikon komitatiivi
tervolalaisinesi
Monikon komitatiivi
tervolalaisinemme
Monikon komitatiivi
tervolalaisinenne
Monikon komitatiivi
tervolalaisineen
Monikon komitatiivi
tervolalaisinensa
Monikon akkusatiivi
tervolalaiset
Monikon akkusatiivi
tervolalaiseni
Monikon akkusatiivi
tervolalaisesi
Monikon akkusatiivi
tervolalaisemme
Monikon akkusatiivi
tervolalaisenne
Monikon akkusatiivi
tervolalaisensa
Akkusatiivi
tervolalaiseni
Akkusatiivi
tervolalaisesi
Akkusatiivi
tervolalaisemme
Akkusatiivi
tervolalaisenne
Akkusatiivi
tervolalaisensa