Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
ruotsi
östermarkbo
Määritelmät
Adjektiivi
Teuvalta
peräisin oleva tai Teuvaan liittyvä.
Substantiivi
Pysyvästi
Teuvalla
asuva henkilö.
Syntyperältään teuvalainen.
Taivutusmuodot
Monikko
teuvalaiset
Monikko
teuvalaiseni
Monikko
teuvalaisesi
Monikko
teuvalaisemme
Monikko
teuvalaisenne
Monikko
teuvalaisensa
Genetiivi
teuvalaisen
Genetiivi
teuvalaiseni
Genetiivi
teuvalaisesi
Genetiivi
teuvalaisemme
Genetiivi
teuvalaisenne
Genetiivi
teuvalaisensa
Monikon genetiivi
teuvalaisten
Monikon genetiivi
teuvalaisien
Monikon genetiivi
teuvalaisteni
Monikon genetiivi
teuvalaisieni
Monikon genetiivi
teuvalaistesi
Monikon genetiivi
teuvalaisiesi
Monikon genetiivi
teuvalaistemme
Monikon genetiivi
teuvalaisiemme
Monikon genetiivi
teuvalaistenne
Monikon genetiivi
teuvalaisienne
Monikon genetiivi
teuvalaistensa
Monikon genetiivi
teuvalaisiensa
Partitiivi
teuvalaista
Partitiivi
teuvalaistani
Partitiivi
teuvalaistasi
Partitiivi
teuvalaistamme
Partitiivi
teuvalaistanne
Partitiivi
teuvalaistaan
Partitiivi
teuvalaistansa
Monikon partitiivi
teuvalaisia
Monikon partitiivi
teuvalaisiani
Monikon partitiivi
teuvalaisiasi
Monikon partitiivi
teuvalaisiamme
Monikon partitiivi
teuvalaisianne
Monikon partitiivi
teuvalaisiaan
Monikon partitiivi
teuvalaisiansa
Inessiivi
teuvalaisessa
Inessiivi
teuvalaisessani
Inessiivi
teuvalaisessasi
Inessiivi
teuvalaisessamme
Inessiivi
teuvalaisessanne
Inessiivi
teuvalaisessaan
Inessiivi
teuvalaisessansa
Monikon inessiivi
teuvalaisissa
Monikon inessiivi
teuvalaisissani
Monikon inessiivi
teuvalaisissasi
Monikon inessiivi
teuvalaisissamme
Monikon inessiivi
teuvalaisissanne
Monikon inessiivi
teuvalaisissaan
Monikon inessiivi
teuvalaisissansa
Elatiivi
teuvalaisesta
Elatiivi
teuvalaisestani
Elatiivi
teuvalaisestasi
Elatiivi
teuvalaisestamme
Elatiivi
teuvalaisestanne
Elatiivi
teuvalaisestaan
Elatiivi
teuvalaisestansa
Monikon elatiivi
teuvalaisista
Monikon elatiivi
teuvalaisistani
Monikon elatiivi
teuvalaisistasi
Monikon elatiivi
teuvalaisistamme
Monikon elatiivi
teuvalaisistanne
Monikon elatiivi
teuvalaisistaan
Monikon elatiivi
teuvalaisistansa
Illatiivi
teuvalaiseen
Illatiivi
teuvalaiseeni
Illatiivi
teuvalaiseesi
Illatiivi
teuvalaiseemme
Illatiivi
teuvalaiseenne
Illatiivi
teuvalaiseensa
Monikon illatiivi
teuvalaisiin
Monikon illatiivi
teuvalaisiini
Monikon illatiivi
teuvalaisiisi
Monikon illatiivi
teuvalaisiimme
Monikon illatiivi
teuvalaisiinne
Monikon illatiivi
teuvalaisiinsa
Adessiivi
teuvalaisella
Adessiivi
teuvalaisellani
Adessiivi
teuvalaisellasi
Adessiivi
teuvalaisellamme
Adessiivi
teuvalaisellanne
Adessiivi
teuvalaisellaan
Adessiivi
teuvalaisellansa
Monikon adessiivi
teuvalaisilla
Monikon adessiivi
teuvalaisillani
Monikon adessiivi
teuvalaisillasi
Monikon adessiivi
teuvalaisillamme
Monikon adessiivi
teuvalaisillanne
Monikon adessiivi
teuvalaisillaan
Monikon adessiivi
teuvalaisillansa
Ablatiivi
teuvalaiselta
Ablatiivi
teuvalaiseltani
Ablatiivi
teuvalaiseltasi
Ablatiivi
teuvalaiseltamme
Ablatiivi
teuvalaiseltanne
Ablatiivi
teuvalaiseltaan
Ablatiivi
teuvalaiseltansa
Monikon ablatiivi
teuvalaisilta
Monikon ablatiivi
teuvalaisiltani
Monikon ablatiivi
teuvalaisiltasi
Monikon ablatiivi
teuvalaisiltamme
Monikon ablatiivi
teuvalaisiltanne
Monikon ablatiivi
teuvalaisiltaan
Monikon ablatiivi
teuvalaisiltansa
Allatiivi
teuvalaiselle
Allatiivi
teuvalaiselleni
Allatiivi
teuvalaisellesi
Allatiivi
teuvalaisellemme
Allatiivi
teuvalaisellenne
Allatiivi
teuvalaiselleen
Allatiivi
teuvalaisellensa
Monikon allatiivi
teuvalaisille
Monikon allatiivi
teuvalaisilleni
Monikon allatiivi
teuvalaisillesi
Monikon allatiivi
teuvalaisillemme
Monikon allatiivi
teuvalaisillenne
Monikon allatiivi
teuvalaisilleen
Monikon allatiivi
teuvalaisillensa
Essiivi
teuvalaisena
Essiivi
teuvalaisenani
Essiivi
teuvalaisenasi
Essiivi
teuvalaisenamme
Essiivi
teuvalaisenanne
Essiivi
teuvalaisenaan
Essiivi
teuvalaisenansa
Monikon essiivi
teuvalaisina
Monikon essiivi
teuvalaisinani
Monikon essiivi
teuvalaisinasi
Monikon essiivi
teuvalaisinamme
Monikon essiivi
teuvalaisinanne
Monikon essiivi
teuvalaisinaan
Monikon essiivi
teuvalaisinansa
Translatiivi
teuvalaiseksi
Translatiivi
teuvalaisekseni
Translatiivi
teuvalaiseksesi
Translatiivi
teuvalaiseksemme
Translatiivi
teuvalaiseksenne
Translatiivi
teuvalaisekseen
Translatiivi
teuvalaiseksensa
Monikon translatiivi
teuvalaisiksi
Monikon translatiivi
teuvalaisikseni
Monikon translatiivi
teuvalaisiksesi
Monikon translatiivi
teuvalaisiksemme
Monikon translatiivi
teuvalaisiksenne
Monikon translatiivi
teuvalaisikseen
Monikon translatiivi
teuvalaisiksensa
Monikon instruktiivi
teuvalaisin
Abessiivi
teuvalaisetta
Abessiivi
teuvalaisettani
Abessiivi
teuvalaisettasi
Abessiivi
teuvalaisettamme
Abessiivi
teuvalaisettanne
Abessiivi
teuvalaisettaan
Abessiivi
teuvalaisettansa
Monikon abessiivi
teuvalaisitta
Monikon abessiivi
teuvalaisittani
Monikon abessiivi
teuvalaisittasi
Monikon abessiivi
teuvalaisittamme
Monikon abessiivi
teuvalaisittanne
Monikon abessiivi
teuvalaisittaan
Monikon abessiivi
teuvalaisittansa
Monikon komitatiivi
teuvalaisine
Monikon komitatiivi
teuvalaisineni
Monikon komitatiivi
teuvalaisinesi
Monikon komitatiivi
teuvalaisinemme
Monikon komitatiivi
teuvalaisinenne
Monikon komitatiivi
teuvalaisineen
Monikon komitatiivi
teuvalaisinensa
Monikon akkusatiivi
teuvalaiset
Monikon akkusatiivi
teuvalaiseni
Monikon akkusatiivi
teuvalaisesi
Monikon akkusatiivi
teuvalaisemme
Monikon akkusatiivi
teuvalaisenne
Monikon akkusatiivi
teuvalaisensa
Akkusatiivi
teuvalaiseni
Akkusatiivi
teuvalaisesi
Akkusatiivi
teuvalaisemme
Akkusatiivi
teuvalaisenne
Akkusatiivi
teuvalaisensa