Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsiöstermarkbo

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Teuvalta peräisin oleva tai Teuvaan liittyvä.

Substantiivi

  1. Pysyvästi Teuvalla asuva henkilö.
  2. Syntyperältään teuvalainen.

Taivutusmuodot

MonikkoteuvalaisetMonikkoteuvalaiseni
MonikkoteuvalaisesiMonikkoteuvalaisemme
MonikkoteuvalaisenneMonikkoteuvalaisensa
GenetiiviteuvalaisenGenetiiviteuvalaiseni
GenetiiviteuvalaisesiGenetiiviteuvalaisemme
GenetiiviteuvalaisenneGenetiiviteuvalaisensa
Monikon genetiiviteuvalaistenMonikon genetiiviteuvalaisien
Monikon genetiiviteuvalaisteniMonikon genetiiviteuvalaisieni
Monikon genetiiviteuvalaistesiMonikon genetiiviteuvalaisiesi
Monikon genetiiviteuvalaistemmeMonikon genetiiviteuvalaisiemme
Monikon genetiiviteuvalaistenneMonikon genetiiviteuvalaisienne
Monikon genetiiviteuvalaistensaMonikon genetiiviteuvalaisiensa
PartitiiviteuvalaistaPartitiiviteuvalaistani
PartitiiviteuvalaistasiPartitiiviteuvalaistamme
PartitiiviteuvalaistannePartitiiviteuvalaistaan
PartitiiviteuvalaistansaMonikon partitiiviteuvalaisia
Monikon partitiiviteuvalaisianiMonikon partitiiviteuvalaisiasi
Monikon partitiiviteuvalaisiammeMonikon partitiiviteuvalaisianne
Monikon partitiiviteuvalaisiaanMonikon partitiiviteuvalaisiansa
InessiiviteuvalaisessaInessiiviteuvalaisessani
InessiiviteuvalaisessasiInessiiviteuvalaisessamme
InessiiviteuvalaisessanneInessiiviteuvalaisessaan
InessiiviteuvalaisessansaMonikon inessiiviteuvalaisissa
Monikon inessiiviteuvalaisissaniMonikon inessiiviteuvalaisissasi
Monikon inessiiviteuvalaisissammeMonikon inessiiviteuvalaisissanne
Monikon inessiiviteuvalaisissaanMonikon inessiiviteuvalaisissansa
ElatiiviteuvalaisestaElatiiviteuvalaisestani
ElatiiviteuvalaisestasiElatiiviteuvalaisestamme
ElatiiviteuvalaisestanneElatiiviteuvalaisestaan
ElatiiviteuvalaisestansaMonikon elatiiviteuvalaisista
Monikon elatiiviteuvalaisistaniMonikon elatiiviteuvalaisistasi
Monikon elatiiviteuvalaisistammeMonikon elatiiviteuvalaisistanne
Monikon elatiiviteuvalaisistaanMonikon elatiiviteuvalaisistansa
IllatiiviteuvalaiseenIllatiiviteuvalaiseeni
IllatiiviteuvalaiseesiIllatiiviteuvalaiseemme
IllatiiviteuvalaiseenneIllatiiviteuvalaiseensa
Monikon illatiiviteuvalaisiinMonikon illatiiviteuvalaisiini
Monikon illatiiviteuvalaisiisiMonikon illatiiviteuvalaisiimme
Monikon illatiiviteuvalaisiinneMonikon illatiiviteuvalaisiinsa
AdessiiviteuvalaisellaAdessiiviteuvalaisellani
AdessiiviteuvalaisellasiAdessiiviteuvalaisellamme
AdessiiviteuvalaisellanneAdessiiviteuvalaisellaan
AdessiiviteuvalaisellansaMonikon adessiiviteuvalaisilla
Monikon adessiiviteuvalaisillaniMonikon adessiiviteuvalaisillasi
Monikon adessiiviteuvalaisillammeMonikon adessiiviteuvalaisillanne
Monikon adessiiviteuvalaisillaanMonikon adessiiviteuvalaisillansa
AblatiiviteuvalaiseltaAblatiiviteuvalaiseltani
AblatiiviteuvalaiseltasiAblatiiviteuvalaiseltamme
AblatiiviteuvalaiseltanneAblatiiviteuvalaiseltaan
AblatiiviteuvalaiseltansaMonikon ablatiiviteuvalaisilta
Monikon ablatiiviteuvalaisiltaniMonikon ablatiiviteuvalaisiltasi
Monikon ablatiiviteuvalaisiltammeMonikon ablatiiviteuvalaisiltanne
Monikon ablatiiviteuvalaisiltaanMonikon ablatiiviteuvalaisiltansa
AllatiiviteuvalaiselleAllatiiviteuvalaiselleni
AllatiiviteuvalaisellesiAllatiiviteuvalaisellemme
AllatiiviteuvalaisellenneAllatiiviteuvalaiselleen
AllatiiviteuvalaisellensaMonikon allatiiviteuvalaisille
Monikon allatiiviteuvalaisilleniMonikon allatiiviteuvalaisillesi
Monikon allatiiviteuvalaisillemmeMonikon allatiiviteuvalaisillenne
Monikon allatiiviteuvalaisilleenMonikon allatiiviteuvalaisillensa
EssiiviteuvalaisenaEssiiviteuvalaisenani
EssiiviteuvalaisenasiEssiiviteuvalaisenamme
EssiiviteuvalaisenanneEssiiviteuvalaisenaan
EssiiviteuvalaisenansaMonikon essiiviteuvalaisina
Monikon essiiviteuvalaisinaniMonikon essiiviteuvalaisinasi
Monikon essiiviteuvalaisinammeMonikon essiiviteuvalaisinanne
Monikon essiiviteuvalaisinaanMonikon essiiviteuvalaisinansa
TranslatiiviteuvalaiseksiTranslatiiviteuvalaisekseni
TranslatiiviteuvalaiseksesiTranslatiiviteuvalaiseksemme
TranslatiiviteuvalaiseksenneTranslatiiviteuvalaisekseen
TranslatiiviteuvalaiseksensaMonikon translatiiviteuvalaisiksi
Monikon translatiiviteuvalaisikseniMonikon translatiiviteuvalaisiksesi
Monikon translatiiviteuvalaisiksemmeMonikon translatiiviteuvalaisiksenne
Monikon translatiiviteuvalaisikseenMonikon translatiiviteuvalaisiksensa
Monikon instruktiiviteuvalaisinAbessiiviteuvalaisetta
AbessiiviteuvalaisettaniAbessiiviteuvalaisettasi
AbessiiviteuvalaisettammeAbessiiviteuvalaisettanne
AbessiiviteuvalaisettaanAbessiiviteuvalaisettansa
Monikon abessiiviteuvalaisittaMonikon abessiiviteuvalaisittani
Monikon abessiiviteuvalaisittasiMonikon abessiiviteuvalaisittamme
Monikon abessiiviteuvalaisittanneMonikon abessiiviteuvalaisittaan
Monikon abessiiviteuvalaisittansaMonikon komitatiiviteuvalaisine
Monikon komitatiiviteuvalaisineniMonikon komitatiiviteuvalaisinesi
Monikon komitatiiviteuvalaisinemmeMonikon komitatiiviteuvalaisinenne
Monikon komitatiiviteuvalaisineenMonikon komitatiiviteuvalaisinensa
Monikon akkusatiiviteuvalaisetMonikon akkusatiiviteuvalaiseni
Monikon akkusatiiviteuvalaisesiMonikon akkusatiiviteuvalaisemme
Monikon akkusatiiviteuvalaisenneMonikon akkusatiiviteuvalaisensa
AkkusatiiviteuvalaiseniAkkusatiiviteuvalaisesi
AkkusatiiviteuvalaisemmeAkkusatiiviteuvalaisenne
Akkusatiiviteuvalaisensa