Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Tarkoititko tulipesä?

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen jolla tai jossa on pesä

Substantiivi

  1. pesän täysi jotakin

Taivutusmuodot

MonikkopesällisetMonikkopesälliseni
MonikkopesällisesiMonikkopesällisemme
MonikkopesällisenneMonikkopesällisensä
GenetiivipesällisenGenetiivipesälliseni
GenetiivipesällisesiGenetiivipesällisemme
GenetiivipesällisenneGenetiivipesällisensä
Monikon genetiivipesällistenMonikon genetiivipesällisien
Monikon genetiivipesällisteniMonikon genetiivipesällisieni
Monikon genetiivipesällistesiMonikon genetiivipesällisiesi
Monikon genetiivipesällistemmeMonikon genetiivipesällisiemme
Monikon genetiivipesällistenneMonikon genetiivipesällisienne
Monikon genetiivipesällistensäMonikon genetiivipesällisiensä
PartitiivipesällistäPartitiivipesällistäni
PartitiivipesällistäsiPartitiivipesällistämme
PartitiivipesällistännePartitiivipesällistään
PartitiivipesällistänsäMonikon partitiivipesällisiä
Monikon partitiivipesällisiäniMonikon partitiivipesällisiäsi
Monikon partitiivipesällisiämmeMonikon partitiivipesällisiänne
Monikon partitiivipesällisiäänMonikon partitiivipesällisiänsä
InessiivipesällisessäInessiivipesällisessäni
InessiivipesällisessäsiInessiivipesällisessämme
InessiivipesällisessänneInessiivipesällisessään
InessiivipesällisessänsäMonikon inessiivipesällisissä
Monikon inessiivipesällisissäniMonikon inessiivipesällisissäsi
Monikon inessiivipesällisissämmeMonikon inessiivipesällisissänne
Monikon inessiivipesällisissäänMonikon inessiivipesällisissänsä
ElatiivipesällisestäElatiivipesällisestäni
ElatiivipesällisestäsiElatiivipesällisestämme
ElatiivipesällisestänneElatiivipesällisestään
ElatiivipesällisestänsäMonikon elatiivipesällisistä
Monikon elatiivipesällisistäniMonikon elatiivipesällisistäsi
Monikon elatiivipesällisistämmeMonikon elatiivipesällisistänne
Monikon elatiivipesällisistäänMonikon elatiivipesällisistänsä
IllatiivipesälliseenIllatiivipesälliseeni
IllatiivipesälliseesiIllatiivipesälliseemme
IllatiivipesälliseenneIllatiivipesälliseensä
Monikon illatiivipesällisiinMonikon illatiivipesällisiini
Monikon illatiivipesällisiisiMonikon illatiivipesällisiimme
Monikon illatiivipesällisiinneMonikon illatiivipesällisiinsä
AdessiivipesälliselläAdessiivipesälliselläni
AdessiivipesälliselläsiAdessiivipesällisellämme
AdessiivipesällisellänneAdessiivipesällisellään
AdessiivipesällisellänsäMonikon adessiivipesällisillä
Monikon adessiivipesällisilläniMonikon adessiivipesällisilläsi
Monikon adessiivipesällisillämmeMonikon adessiivipesällisillänne
Monikon adessiivipesällisilläänMonikon adessiivipesällisillänsä
AblatiivipesälliseltäAblatiivipesälliseltäni
AblatiivipesälliseltäsiAblatiivipesälliseltämme
AblatiivipesälliseltänneAblatiivipesälliseltään
AblatiivipesälliseltänsäMonikon ablatiivipesällisiltä
Monikon ablatiivipesällisiltäniMonikon ablatiivipesällisiltäsi
Monikon ablatiivipesällisiltämmeMonikon ablatiivipesällisiltänne
Monikon ablatiivipesällisiltäänMonikon ablatiivipesällisiltänsä
AllatiivipesälliselleAllatiivipesälliselleni
AllatiivipesällisellesiAllatiivipesällisellemme
AllatiivipesällisellenneAllatiivipesälliselleen
AllatiivipesällisellensäMonikon allatiivipesällisille
Monikon allatiivipesällisilleniMonikon allatiivipesällisillesi
Monikon allatiivipesällisillemmeMonikon allatiivipesällisillenne
Monikon allatiivipesällisilleenMonikon allatiivipesällisillensä
EssiivipesällisenäEssiivipesällisenäni
EssiivipesällisenäsiEssiivipesällisenämme
EssiivipesällisenänneEssiivipesällisenään
EssiivipesällisenänsäMonikon essiivipesällisinä
Monikon essiivipesällisinäniMonikon essiivipesällisinäsi
Monikon essiivipesällisinämmeMonikon essiivipesällisinänne
Monikon essiivipesällisinäänMonikon essiivipesällisinänsä
TranslatiivipesälliseksiTranslatiivipesällisekseni
TranslatiivipesälliseksesiTranslatiivipesälliseksemme
TranslatiivipesälliseksenneTranslatiivipesällisekseen
TranslatiivipesälliseksensäMonikon translatiivipesällisiksi
Monikon translatiivipesällisikseniMonikon translatiivipesällisiksesi
Monikon translatiivipesällisiksemmeMonikon translatiivipesällisiksenne
Monikon translatiivipesällisikseenMonikon translatiivipesällisiksensä
Monikon instruktiivipesällisinAbessiivipesällisettä
AbessiivipesällisettäniAbessiivipesällisettäsi
AbessiivipesällisettämmeAbessiivipesällisettänne
AbessiivipesällisettäänAbessiivipesällisettänsä
Monikon abessiivipesällisittäMonikon abessiivipesällisittäni
Monikon abessiivipesällisittäsiMonikon abessiivipesällisittämme
Monikon abessiivipesällisittänneMonikon abessiivipesällisittään
Monikon abessiivipesällisittänsäMonikon komitatiivipesällisine
Monikon komitatiivipesällisineniMonikon komitatiivipesällisinesi
Monikon komitatiivipesällisinemmeMonikon komitatiivipesällisinenne
Monikon komitatiivipesällisineenMonikon komitatiivipesällisinensä
Monikon akkusatiivipesällisetMonikon akkusatiivipesälliseni
Monikon akkusatiivipesällisesiMonikon akkusatiivipesällisemme
Monikon akkusatiivipesällisenneMonikon akkusatiivipesällisensä
AkkusatiivipesälliseniAkkusatiivipesällisesi
AkkusatiivipesällisemmeAkkusatiivipesällisenne
Akkusatiivipesällisensä