Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈlɑtːe̞ɑ]
    • IPA: /ˈlɑ.tːe.ɑ/
KieliKäännökset
bulgariaобикновен (obiknoven), банален, безинтересен
englantiflat, insipid, hackneyed, clichéd, banal, uninspiring, mawkish, lackluster, smooth, flat wine, flatness
espanjainsulso, cursi, cansado, banal, mediocre, insípido, tierno, plano, soso, apagado, desvaído, venteado, velado de color
esperantobanala
hollantibanaal, flauw, smakeloos, smaakloos, karakterloos, vlak, plat, vervaagd, verschaalde smaak
italiapiatto, monotòno, banale, svanito, piano, amorfo, insipido, fiacco, smorzato
japaniありふれた (arifureta), 陳腐な (chinpuna / chinpu-na)
kreikkaάγευστος (ághefstos / ágeustos / ágefstos), άτονος (átonos), ανούσιος (anoúsios), άνοστος (ánostos), σαχλός (sachlós / sakhlós), επίπεδος (epípedos), άχρωμος (áchromos / ákhromos), άμορφος (ámorfos), επίπεδη (epípedi), εξαλειμμένη, γεύση του EVENT
liettuabanalus
norjabanal, banalt, lite inspirerende, uinspirerende, monoton, dødt, flau, smakløs
portugalibanal, monótono, insípido, vazio, chato, descorado, apagado, extinto, arejado em excesso
puolabanalny, nijaki, bezbarwny, monotonny
ranskafade, plat, naze, banal, ennuyeux, aplati, éteint, terne, gout de l'évent
ruotsimonoton, avslagen, banal, platt, matt, flack, faddhet, menlös
saksabanal, glatt, abgestanden, fade, geschmacklos, flau, geistlos, stumpfsinnig, lasch, schal, abgeschmackt, fad, matt, Bukettverlust, Schalwerden
tanskaflad, fad, doven, glat, flov, bukettab, tab af bouquet
turkkisıradan, alelade, vasat
tšekkibanální, mdlý
unkaribanális
venäjäбезжизненный (bezžiznennyi), пресный (presnyi), плоский (ploski), скучный (skutšnyi), безвкусный (bezvkusnyi), слащавый (slaštšavyi), неинтересный (neinteresnyi), бана́льный (banálnyi), изби́тый (izbítyi), обыкнове́нный (obyknovénnyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ohut, litteä muodoltaan
  2. mielenkiinnoton, kulunut, banaali

Esimerkit

  • lattea esitys
  • Minkälainen oli kahvisi? — Se oli lattea.
  • Otan (caffe) lattea.

Taivutusmuodot

MonikkolatteatMonikkolatteani
MonikkolatteasiMonikkolatteamme
MonikkolatteanneMonikkolatteansa
GenetiivilatteanGenetiivilatteani
GenetiivilatteasiGenetiivilatteamme
GenetiivilatteanneGenetiivilatteansa
Monikon genetiivilatteidenMonikon genetiivilatteitten
Monikon genetiivilatteideniMonikon genetiivilatteitteni
Monikon genetiivilatteidesiMonikon genetiivilatteittesi
Monikon genetiivilatteidemmeMonikon genetiivilatteittemme
Monikon genetiivilatteidenneMonikon genetiivilatteittenne
Monikon genetiivilatteidensaMonikon genetiivilatteittensa
PartitiivilatteaaPartitiivilatteata
PartitiivilatteaaniPartitiivilatteatani
PartitiivilatteaasiPartitiivilatteatasi
PartitiivilatteaammePartitiivilatteatamme
PartitiivilatteaannePartitiivilatteatanne
PartitiivilatteataanPartitiivilatteaansa
PartitiivilatteatansaMonikon partitiivilatteita
Monikon partitiivilatteitaniMonikon partitiivilatteitasi
Monikon partitiivilatteitammeMonikon partitiivilatteitanne
Monikon partitiivilatteitaanMonikon partitiivilatteitansa
InessiivilatteassaInessiivilatteassani
InessiivilatteassasiInessiivilatteassamme
InessiivilatteassanneInessiivilatteassaan
InessiivilatteassansaMonikon inessiivilatteissa
Monikon inessiivilatteissaniMonikon inessiivilatteissasi
Monikon inessiivilatteissammeMonikon inessiivilatteissanne
Monikon inessiivilatteissaanMonikon inessiivilatteissansa
ElatiivilatteastaElatiivilatteastani
ElatiivilatteastasiElatiivilatteastamme
ElatiivilatteastanneElatiivilatteastaan
ElatiivilatteastansaMonikon elatiivilatteista
Monikon elatiivilatteistaniMonikon elatiivilatteistasi
Monikon elatiivilatteistammeMonikon elatiivilatteistanne
Monikon elatiivilatteistaanMonikon elatiivilatteistansa
IllatiivilatteaanIllatiivilatteaani
IllatiivilatteaasiIllatiivilatteaamme
IllatiivilatteaanneIllatiivilatteaansa
Monikon illatiivilatteihinMonikon illatiivilatteisiin
Monikon illatiivilatteisiiniMonikon illatiivilatteihini
Monikon illatiivilatteisiisiMonikon illatiivilatteihisi
Monikon illatiivilatteisiimmeMonikon illatiivilatteihimme
Monikon illatiivilatteisiinneMonikon illatiivilatteihinne
Monikon illatiivilatteisiinsaMonikon illatiivilatteihinsa
AdessiivilatteallaAdessiivilatteallani
AdessiivilatteallasiAdessiivilatteallamme
AdessiivilatteallanneAdessiivilatteallaan
AdessiivilatteallansaMonikon adessiivilatteilla
Monikon adessiivilatteillaniMonikon adessiivilatteillasi
Monikon adessiivilatteillammeMonikon adessiivilatteillanne
Monikon adessiivilatteillaanMonikon adessiivilatteillansa
AblatiivilattealtaAblatiivilattealtani
AblatiivilattealtasiAblatiivilattealtamme
AblatiivilattealtanneAblatiivilattealtaan
AblatiivilattealtansaMonikon ablatiivilatteilta
Monikon ablatiivilatteiltaniMonikon ablatiivilatteiltasi
Monikon ablatiivilatteiltammeMonikon ablatiivilatteiltanne
Monikon ablatiivilatteiltaanMonikon ablatiivilatteiltansa
AllatiivilattealleAllatiivilattealleni
AllatiivilatteallesiAllatiivilatteallemme
AllatiivilatteallenneAllatiivilattealleen
AllatiivilatteallensaMonikon allatiivilatteille
Monikon allatiivilatteilleniMonikon allatiivilatteillesi
Monikon allatiivilatteillemmeMonikon allatiivilatteillenne
Monikon allatiivilatteilleenMonikon allatiivilatteillensa
EssiivilatteanaEssiivilatteanani
EssiivilatteanasiEssiivilatteanamme
EssiivilatteananneEssiivilatteanaan
EssiivilatteanansaMonikon essiivilatteina
Monikon essiivilatteinaniMonikon essiivilatteinasi
Monikon essiivilatteinammeMonikon essiivilatteinanne
Monikon essiivilatteinaanMonikon essiivilatteinansa
TranslatiivilatteaksiTranslatiivilatteakseni
TranslatiivilatteaksesiTranslatiivilatteaksemme
TranslatiivilatteaksenneTranslatiivilatteakseen
TranslatiivilatteaksensaMonikon translatiivilatteiksi
Monikon translatiivilatteikseniMonikon translatiivilatteiksesi
Monikon translatiivilatteiksemmeMonikon translatiivilatteiksenne
Monikon translatiivilatteikseenMonikon translatiivilatteiksensa
Monikon instruktiivilatteinAbessiivilatteatta
AbessiivilatteattaniAbessiivilatteattasi
AbessiivilatteattammeAbessiivilatteattanne
AbessiivilatteattaanAbessiivilatteattansa
Monikon abessiivilatteittaMonikon abessiivilatteittani
Monikon abessiivilatteittasiMonikon abessiivilatteittamme
Monikon abessiivilatteittanneMonikon abessiivilatteittaan
Monikon abessiivilatteittansaMonikon komitatiivilatteine
Monikon komitatiivilatteineniMonikon komitatiivilatteinesi
Monikon komitatiivilatteinemmeMonikon komitatiivilatteinenne
Monikon komitatiivilatteineenMonikon komitatiivilatteinensa
Monikon akkusatiivilatteatMonikon akkusatiivilatteani
Monikon akkusatiivilatteasiMonikon akkusatiivilatteamme
Monikon akkusatiivilatteanneMonikon akkusatiivilatteansa
AkkusatiivilatteaniAkkusatiivilatteasi
AkkusatiivilatteammeAkkusatiivilatteanne
Akkusatiivilatteansa