Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaумирам, издъхвам, умѝрам, умра̀
englantidie, pass away, decease, give up the ghost, snuff out, kick the bucket, depart, have it, expire, check out, pass, perish, fall asleep
espanjamorir, fallecer, expirar, perecer, marchitar, caer, pasar, quedar
esperantomorti
hollantisterven, doodgaan, overlijden, heengaan
italiamorire, cadere
japani死ぬ (shinu / しぬ; shinu), 死亡する (しぼうする, shibō suru), 心が折れる (こころがおれる, kokoro-ga oreru)
kreikkaπεθαίνω (pethaíno), φεύγω (févgo), αποθνήσκω (apothnísko), αποβιώνω (apovióno)
latinamorior, abeo
latviamirt, nomirt
liettuamirti, numirti
norja, døy
portugalimorrer, partir, falecer
puolaumrzeć, umierać
ranskamourir, décéder, expirer, trépasser, périr, crever, éteindre
ruotsi, avlida, gå bort, omkomma
saksasterben, verlassen, versterben, umkommen, verscheiden, entschlafen, abtreten, schwinden, eingehen, auf der Strecke bleiben, fallen
tanska, opgive, udånde
turkkiölmek
tšekkiumřít, umírat, zemřít
unkarimeghal, hal, megdöglik, belehal, elhal
venäjäумирать (umirat), умереть (umeret), скончаться (skontšatsja), гибнуть (gibnut), умира́ть (umirát), умере́ть (umerét), помира́ть (pomirát), помере́ть (pomerét), погиба́ть (pogibát), поги́бнуть (pogíbnut), сдыха́ть (sdyhát), погибнуть (pogibnut), пасть (past)
virosurema, hukkuma, koolema, kõngema, kärvama, hinge heitma, langema, lahkuma, koolma, lõpma

Määritelmät

Verbi

  1. lakata elämästä

Esimerkit

  • Isoäitini kuoli syöpään.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskuolenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskuolet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskuoleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskuolemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskuoletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskuolevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikuolinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikuolit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikuoliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikuolimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikuolitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikuolivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskuolisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskuolisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskuolisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskuolisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskuolisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskuolisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskuoleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskuolkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskuolkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskuolkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskuolkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskuollen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskuolletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskuollee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskuollemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskuollette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskuollevat

Luokat