| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | умирам, издъхвам, умѝрам, умра̀ |
| englanti | die, pass away, decease, give up the ghost, snuff out, kick the bucket, depart, have it, expire, check out, pass, perish, fall asleep |
| espanja | morir, fallecer, expirar, perecer, marchitar, caer, pasar, quedar |
| esperanto | morti |
| hollanti | sterven, doodgaan, overlijden, heengaan |
| italia | morire, cadere |
| japani | 死ぬ (shinu / しぬ; shinu), 死亡する (しぼうする, shibō suru), 心が折れる (こころがおれる, kokoro-ga oreru) |
| kreikka | πεθαίνω (pethaíno), φεύγω (févgo), αποθνήσκω (apothnísko), αποβιώνω (apovióno) |
| latina | morior, abeo |
| latvia | mirt, nomirt |
| liettua | mirti, numirti |
| norja | dø, døy |
| portugali | morrer, partir, falecer |
| puola | umrzeć, umierać |
| ranska | mourir, décéder, expirer, trépasser, périr, crever, éteindre |
| ruotsi | dö, avlida, gå bort, omkomma |
| saksa | sterben, verlassen, versterben, umkommen, verscheiden, entschlafen, abtreten, schwinden, eingehen, auf der Strecke bleiben, fallen |
| tanska | dø, opgive, udånde |
| turkki | ölmek |
| tšekki | umřít, umírat, zemřít |
| unkari | meghal, hal, megdöglik, belehal, elhal |
| venäjä | умирать (umirat), умереть (umeret), скончаться (skontšatsja), гибнуть (gibnut), умира́ть (umirát), умере́ть (umerét), помира́ть (pomirát), помере́ть (pomerét), погиба́ть (pogibát), поги́бнуть (pogíbnut), сдыха́ть (sdyhát), погибнуть (pogibnut), пасть (past) |
| viro | surema, hukkuma, koolema, kõngema, kärvama, hinge heitma, langema, lahkuma, koolma, lõpma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuolen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kuolet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuolee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuolemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kuolette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuolevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuolin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuolit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuoli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuolimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuolitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuolivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuolisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuolisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuolisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuolisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuolisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuolisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kuole | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuolkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kuolkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kuolkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuolkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuollen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kuollet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuollee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuollemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kuollette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuollevat | | |