Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaпробивам път, разчиствам
englanticlear, bulldoze, demine, miinakenttä, to open up, to grub, remove, blaze
espanjarozar, despejar, franquear, desobstruir, desminar, erradicar, descepar, poner en cultivo, hacer labrantío, zanjar, retirar
hollantiruimen, ontruimen, vrijmaken, ontginnen
italiasminare, scavare, zappare, dissodare, rendere coltivabile
liettuaįsisavinti
portugalilimpar, desobstruir
puolarozminowywać, rozminować
ranskabaliser, débarrasser, défricher, essoucher, dégager
ruotsiupprymma, bana, undanröja, röja, uppodla, nyodla, odla upp
saksaräumen, freiräumen, ausroden, urbar machen
tanskabane, opdyrke, rydde for stød, grubbe, rodrydde
tšekkivyčistit
venäjäочистить (otšistit), очищать (otšištšat), размини́ровать (razminírovat), расчищать (rastšištšat), расчистить (rastšistit), разбирать (razbirat), ликвидировать (likvidirovat)

Määritelmät

Verbi

  1. muuttaa tuottamaton maa hyödylliseksi maaksi; valmistella maa viljelyyn kelpaavaksi
  2. siirtää tai siirrellä jotain pois tieltä; (kuvaannollisesti) siivota

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensraivaanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensraivaat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensraivaaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensraivaamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensraivaatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensraivaavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiraivasinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiraivasit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiraivasiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiraivasimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiraivasitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiraivasivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensraivaisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensraivaisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensraivaisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensraivaisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensraivaisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensraivaisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensraivaaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensraivatkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensraivatkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensraivatkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensraivatkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensraivannen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensraivannetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensraivannee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensraivannemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensraivannette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensraivannevat

Luokat