| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | изтичам (iztíčam), разяждам, изминавам (izminávam) |
| englanti | wear, spent, get spent, go, get eaten, get consumed, elapse, go by, corrode, jade, scuff, be worn, wear thin, wear out, pass by, pass off, ablate, lapse, pass |
| espanja | corroer, transcurrir, agotarse, pasar |
| hollanti | roesten, voorbijgaan, uithollen, corroderen, aanvreten, uitbijten, inbijten |
| italia | corrodere, trascorrere, impiegare |
| japani | 過ぎる (sugiru), 経つ (tatsu), 擦り切れる (surikireru), 擦り減る (suriheru) |
| liettua | slinkti |
| portugali | passar, gastar, desgastar, transcorrer, correr, andar |
| puola | tracić na znaczeniu, upływać |
| ranska | rouiller, se passer, user, écouler, s'écouler, éroder, s'user, dérouler |
| ruotsi | lida, gå, slitas, avlöpa, förlöpa |
| saksa | vergehen, sich abnutzen, verrinnen, zerfressen, ausleiern, fließen, laufen |
| tšekki | opotřebit se |
| venäjä | проходить (prohodit), пройти (proiti), истекать (istekat), изнашиваться (iznašivatsja), истечь (istetš), истощаться (istoštšatsja), минуть (minut), миновать (minovat), протираться (protiratsja), иссякать (issjakat), разъеда́ть (razjedát), разъе́сть (razjést) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kulun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kulut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuluu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kulumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kulutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuluvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuluin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuluit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kului | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuluimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuluitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuluivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuluisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuluisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuluisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuluisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuluisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuluisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kulu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kulukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kulukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kulukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kulukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kulunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kulunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kulunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kulunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kulunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kulunevat | | |