| Kieli | Käännökset |
|---|
| englanti | pierce, penetrate, puncture, punch, hole, spike, transfix, to press, to stamp, to punch, strike |
| espanja | perforar, acribillar, calar, punzonar |
| hollanti | uitslaan, ponsen, stansen |
| italia | pungere, perforare, bucare, squarciare, forare, punzonare |
| japani | 刺す (sasu) |
| kreikka | ανασκολοπίζω (anaskolopízo), καρφώνω (karfóno), διατρυπώ (diatrypó), τρυπώ (trypó / tripó), διαπερνώ (diapernó), διεισδύω (di'isdío / dieisdýo), τορέω (toréō / toréo) |
| norja | punktere, trenge gjennom, perforere |
| portugali | furar, perfurar |
| ranska | percer, découper, estamper, perforer, poinçonner, piquer |
| ruotsi | punktera, bryta genom, göra hål på, stansa |
| saksa | durchstechen, stanzen, ausstanzen |
| venäjä | прерывать (preryvat), протыкать (protykat), прокалывать (prokalyvat), проколоть (prokolot), пронзать (pronzat), насаживать (nasaživat), проткнуть (protknut), пронзить (pronzit) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lävistän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lävistät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lävistämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lävistätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lävistävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lävistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lävistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lävisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lävistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lävistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lävistivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lävistäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lävistäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lävistäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lävistäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lävistäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lävistäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lävistä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lävistäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lävistäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lävistäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lävistäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lävistänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lävistänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lävistänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lävistänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lävistänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lävistänevät |