Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈviːpyæ(ʔ)/
KieliKäännökset
englantistay, remain, dwell on, linger, take one's time, delay, dawdle, tarry, be delayed, be late, bide
espanjademorar, permanecer, quedarse, hospedarse, pasar la noche, mantenerse
esperantoresti
hollantiverblijven, blijven, treuzelen
italiastare, restare, rimanere, indugiare, trattenersi, sostare, protrarsi, attardarsi
japani留まる (todomaru / tomaru), とまる (tomaru), 残る (nokoru), とどまる (todomaru)
kreikkaμένω (méno)
latinasedeo, sto, maneo, teneo
liettuapasilikti, likti
norjaforbli, bli
portugalipermanecer, ficar, continuar, manter
puolazatrzymać się, zostać, zostawać, zatrzymywać się
ranskarester, s'attarder, stagner, attendre, traîner
ruotsistanna, vistas, hålla sig, söla, fortleva, dröja kvar, leva kvar, släntra, dröja
saksasich aufhalten, bleiben, verweilen, verzögern, herumlungern, Zeit brauchen, aufhalten
turkkidurmak, oyalanmak
tšekkizůstat, pobýt
unkarimarad, tartózkodik
venäjäоставаться (ostavatsja), остаться (ostatsja), задерживаться (zaderživatsja)
virojääma, viibima

Määritelmät

Verbi

  1. olla matkalla kokijasta katsoen liian pitkäksi aikaa
  2. jäädä, olla jssk suhteellisen pitkän aikaa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensviivynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensviivyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensviipyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensviivymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensviivytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensviipyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiviivyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiviivyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiviipyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiviivyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiviivyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiviipyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensviipyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensviipyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensviipyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensviipyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensviipyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensviipyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensviivyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensviipyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensviipykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensviipykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensviipyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensviipynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensviipynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensviipynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensviipynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensviipynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensviipynevät