Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈpæːtelːæ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaизвличам, заключавам, правя извод
englantiinfer, fasten off, tie off, conclude, decide, deduce, cast off, derive, judge, to infer, figure, draw, gather, crown
espanjaopinar, juzgar, deducir, colegir, razonar, inferir, concluir
hollantiafleiden, schatten, deduceren, beoordelen, oordelen, infereren
italiapresupporre, dedurre, presumere, inferire
kreikkaσυλλογίζομαι (syllogízomai), εξάγω συμπεράσματα, συνάγω
portugalideduzir, julgar, coligir, inferir
ranskadéduire, juger, conclure, inférer
ruotsiläsa ut, dra en slutsats, göra en slutledning, härleda, uppskatta, bedöma, deducera, dra slutsatser
saksaleiten, ersehen, schätzen, folgern, ableiten, herleiten, einschätzen, beurteilen, schließen, deduzieren, induzieren, logisch schließen
tanskaudlede, slutte fra
turkkielde etmek, çıkarmak, çıkarsamak
tšekkisoudit, odvodit, vyvodit, posuzovat, usuzovat
unkarimegítél, következtet
venäjäсудить (sudit), оце́нивать (otsénivat), оцени́ть (otsenít), счита́ть (stšitát), полага́ть (polagát), сче́сть (stšést), де́лать вы́вод (délat vývod), сде́лать вы́вод (sdélat vývod)
virotuletama

Määritelmät

Verbi

  1. tehdä johtopäätös
  2. ommella lanka kiinni ompeleeseen niin, että lanka ei ala purkautua

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspäättelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenspäättelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenspäätteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspäättelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenspäätteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenspäättelevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipäättelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektipäättelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipäätteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipäättelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektipäättelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipäättelivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspäättelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenspäättelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenspäättelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspäättelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenspäättelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenspäättelisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenspäätteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenspäätelköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenspäätelkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenspäätelkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenspäätelköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspäätellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenspäätelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenspäätellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspäätellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenspäätellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenspäätellevät