Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaотглеждам, нараствам (narástvam)
englantiincrease, grow, breed, multiply, reproduce, proliferate, people
espanjaaumentar, criar, poblarse, proliferar, procrear, reproducirse, multiplicar, propagar, reproducir
esperantopliiĝi
hollantiverhogen, vermeerderen, broeden, toenemen, voortpanten
italiaaumentare, crescere, allevare, ingrossare, riprodursi
japani増える (fueru), 増加する (zōka-suru), 増大する (sōdai suru / zōdai-suru), 育てる (sodateru), 育成する (ikusei-suru)
kreikkaαυξάνω (afxáno / afksáno), αβγατίζω (avγatízo / avgatízo)
latinaaugeō
norjaøke, befolkes
portugaliacrescentar, aumentar, procriar, povoar-se, reproduzir
puolapłodzić, rozmnażać się, mnożyć się
ranskaaugmenter, croître, se multiplier, reproduire, se reproduire, engendrer, se peupler, multiplier
ruotsiöka, befolkas, föröka, tillta
saksasich vermehren, sich fortpflanzen, sich vergrößern, steigern, erhöhen, aufziehen, züchten, erzeugen, ansteigen, zunehmen, vermehren
turkkiartmak
tšekkistoupat, rozmnožit se
unkari, sokszorosít, növekszik, nemz
venäjäразмножаться (razmnožatsja), расти (rasti), вырасти (vyrasti), возрастать (vozrastat), возрасти (vozrasti), увеличиваться (uvelitšivatsja), увеличиться (uvelitšitsja), порождать (poroždat), плоди́ться (plodítsja), размножа́ться (razmnožátsja), прибыть (pribyt), увеличить (uvelitšit)
virokasvama, kasvada

Määritelmät

Verbi

  1. tulla määrältään suuremmaksi
  2. tuottaa jälkeläisiä

Esimerkit

  • Maidon tuotanto väheni mutta kananmunien tuotanto lisääntyi vuosina 2001—2004.
  • Maan alkuperäisille eläimille ei enää meinannut riittää ruokaa kun kaniinit lisääntyivät räjähdysmäisesti ja söivät kaiken.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslisäännynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenslisäännyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenslisääntyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslisäännymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenslisäännytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenslisääntyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilisäännyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektilisäännyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilisääntyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilisäännyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektilisäännyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilisääntyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslisääntyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslisääntyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslisääntyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslisääntyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenslisääntyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslisääntyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenslisäännyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenslisääntyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenslisääntykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenslisääntykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenslisääntyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslisääntynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenslisääntynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenslisääntynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslisääntynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenslisääntynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenslisääntynevät