Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈherætæ]
KieliKäännökset
bulgariaсъбуждам се
englantiawaken, awake, wake up, arise, wake, arouse
espanjadespertarse, despertar, espabilar
esperantovekiĝi
hollantiontwaken, wakker worden, zich opwekken
italiasvegliarsi, risvegliarsi, destare
japani目覚める (mezameru), 目を覚ます (me o samasu / めをさます, me o samasu / めをさます, me-o samasu), 起きる (okiru), 覚める (sameru), 目が覚める (me ga sameru)
kreikkaξυπνώ (xypnó), αφυπνίζω (afypnízo)
latinaexpergisci, evigilo, excito, excitor, evigilor, exsuscito, e somno excitare
norjavåkne
portugaliacordar, despertar
puolaobudzić się
ranskase réveiller, réveiller, lever
ruotsivakna
saksaaufwachen, erwachen, wach werden, sich bewusst werden, aufkommen, stellen
tanskavågne, vågn op
turkkiuyanmak
tšekkivzbudit se, probudit se
unkarifelkel, felébred
venäjäпросыпаться (prosypatsja), пробуждаться (probuždatsja), проснуться (prosnutsja), пробудиться (probuditsja), пробуди́ться (probudítsja), просыпа́ться (prosypátsja), просну́ться (prosnútsja), пробужда́ться (probuždátsja), встать (vstat), вставать (vstavat)
viroärkama, tekkima, sündima

Määritelmät

Verbi

  1. keskeyttää tai lopettaa nukkuminen kokonaan; nukahtamisen vastakohta
  2. (kuvaannollisesti) viritä; kansallisen, uskonnollisen tms. tietoisuuden synnystä
  3. (kuvaannollinen) havahtua huomaamaan jotakin

Esimerkit

  • heräsin ja nousin pystyyn
  • heräsin yöllä
  • Pelkoni heräsivät, kun hän ei vastannut puhelimeen kolmeen päivään.
  • Vanhat muistot heräävät.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensheräänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensheräät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensherääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensheräämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensheräätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensheräävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiheräsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiheräsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheräsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiheräsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiheräsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheräsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensheräisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensheräisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensheräisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensheräisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensheräisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensheräisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensherääYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensherätköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensherätkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensherätkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensherätköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensherännen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensherännetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensherännee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensherännemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensherännette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensherännevät