Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | ihanimmat | Monikko | ihanimpani |
| Monikko | ihanimpasi | Monikko | ihanimpamme |
| Monikko | ihanimpanne | Monikko | ihanimpansa |
| Genetiivi | ihanimman | Genetiivi | ihanimpani |
| Genetiivi | ihanimpasi | Genetiivi | ihanimpamme |
| Genetiivi | ihanimpanne | Genetiivi | ihanimpansa |
| Monikon genetiivi | ihanimpien | Monikon genetiivi | ihaninten |
| Monikon genetiivi | ihanimpieni | Monikon genetiivi | ihaninteni |
| Monikon genetiivi | ihanimpiesi | Monikon genetiivi | ihanintesi |
| Monikon genetiivi | ihanimpiemme | Monikon genetiivi | ihanintemme |
| Monikon genetiivi | ihanimpienne | Monikon genetiivi | ihanintenne |
| Monikon genetiivi | ihanimpiensa | Monikon genetiivi | ihanintensa |
| Partitiivi | ihaninta | Partitiivi | ihanintani |
| Partitiivi | ihanintasi | Partitiivi | ihanintamme |
| Partitiivi | ihanintanne | Partitiivi | ihanintaan |
| Partitiivi | ihanintansa | Monikon partitiivi | ihanimpia |
| Monikon partitiivi | ihanimpiani | Monikon partitiivi | ihanimpiasi |
| Monikon partitiivi | ihanimpiamme | Monikon partitiivi | ihanimpianne |
| Monikon partitiivi | ihanimpiaan | Monikon partitiivi | ihanimpiansa |
| Inessiivi | ihanimmassa | Inessiivi | ihanimmassani |
| Inessiivi | ihanimmassasi | Inessiivi | ihanimmassamme |
| Inessiivi | ihanimmassanne | Inessiivi | ihanimmassaan |
| Inessiivi | ihanimmassansa | Monikon inessiivi | ihanimmissa |
| Monikon inessiivi | ihanimmissani | Monikon inessiivi | ihanimmissasi |
| Monikon inessiivi | ihanimmissamme | Monikon inessiivi | ihanimmissanne |
| Monikon inessiivi | ihanimmissaan | Monikon inessiivi | ihanimmissansa |
| Elatiivi | ihanimmasta | Elatiivi | ihanimmastani |
| Elatiivi | ihanimmastasi | Elatiivi | ihanimmastamme |
| Elatiivi | ihanimmastanne | Elatiivi | ihanimmastaan |
| Elatiivi | ihanimmastansa | Monikon elatiivi | ihanimmista |
| Monikon elatiivi | ihanimmistani | Monikon elatiivi | ihanimmistasi |
| Monikon elatiivi | ihanimmistamme | Monikon elatiivi | ihanimmistanne |
| Monikon elatiivi | ihanimmistaan | Monikon elatiivi | ihanimmistansa |
| Illatiivi | ihanimpaan | Illatiivi | ihanimpaani |
| Illatiivi | ihanimpaasi | Illatiivi | ihanimpaamme |
| Illatiivi | ihanimpaanne | Illatiivi | ihanimpaansa |
| Monikon illatiivi | ihanimpiin | Monikon illatiivi | ihanimpiini |
| Monikon illatiivi | ihanimpiisi | Monikon illatiivi | ihanimpiimme |
| Monikon illatiivi | ihanimpiinne | Monikon illatiivi | ihanimpiinsa |
| Adessiivi | ihanimmalla | Adessiivi | ihanimmallani |
| Adessiivi | ihanimmallasi | Adessiivi | ihanimmallamme |
| Adessiivi | ihanimmallanne | Adessiivi | ihanimmallaan |
| Adessiivi | ihanimmallansa | Monikon adessiivi | ihanimmilla |
| Monikon adessiivi | ihanimmillani | Monikon adessiivi | ihanimmillasi |
| Monikon adessiivi | ihanimmillamme | Monikon adessiivi | ihanimmillanne |
| Monikon adessiivi | ihanimmillaan | Monikon adessiivi | ihanimmillansa |
| Ablatiivi | ihanimmalta | Ablatiivi | ihanimmaltani |
| Ablatiivi | ihanimmaltasi | Ablatiivi | ihanimmaltamme |
| Ablatiivi | ihanimmaltanne | Ablatiivi | ihanimmaltaan |
| Ablatiivi | ihanimmaltansa | Monikon ablatiivi | ihanimmilta |
| Monikon ablatiivi | ihanimmiltani | Monikon ablatiivi | ihanimmiltasi |
| Monikon ablatiivi | ihanimmiltamme | Monikon ablatiivi | ihanimmiltanne |
| Monikon ablatiivi | ihanimmiltaan | Monikon ablatiivi | ihanimmiltansa |
| Allatiivi | ihanimmalle | Allatiivi | ihanimmalleni |
| Allatiivi | ihanimmallesi | Allatiivi | ihanimmallemme |
| Allatiivi | ihanimmallenne | Allatiivi | ihanimmalleen |
| Allatiivi | ihanimmallensa | Monikon allatiivi | ihanimmille |
| Monikon allatiivi | ihanimmilleni | Monikon allatiivi | ihanimmillesi |
| Monikon allatiivi | ihanimmillemme | Monikon allatiivi | ihanimmillenne |
| Monikon allatiivi | ihanimmilleen | Monikon allatiivi | ihanimmillensa |
| Essiivi | ihanimpana | Essiivi | ihanimpanani |
| Essiivi | ihanimpanasi | Essiivi | ihanimpanamme |
| Essiivi | ihanimpananne | Essiivi | ihanimpanaan |
| Essiivi | ihanimpanansa | Monikon essiivi | ihanimpina |
| Monikon essiivi | ihanimpinani | Monikon essiivi | ihanimpinasi |
| Monikon essiivi | ihanimpinamme | Monikon essiivi | ihanimpinanne |
| Monikon essiivi | ihanimpinaan | Monikon essiivi | ihanimpinansa |
| Translatiivi | ihanimmaksi | Translatiivi | ihanimmakseni |
| Translatiivi | ihanimmaksesi | Translatiivi | ihanimmaksemme |
| Translatiivi | ihanimmaksenne | Translatiivi | ihanimmakseen |
| Translatiivi | ihanimmaksensa | Monikon translatiivi | ihanimmiksi |
| Monikon translatiivi | ihanimmikseni | Monikon translatiivi | ihanimmiksesi |
| Monikon translatiivi | ihanimmiksemme | Monikon translatiivi | ihanimmiksenne |
| Monikon translatiivi | ihanimmikseen | Monikon translatiivi | ihanimmiksensa |
| Monikon instruktiivi | ihanimmin | Abessiivi | ihanimmatta |
| Abessiivi | ihanimmattani | Abessiivi | ihanimmattasi |
| Abessiivi | ihanimmattamme | Abessiivi | ihanimmattanne |
| Abessiivi | ihanimmattaan | Abessiivi | ihanimmattansa |
| Monikon abessiivi | ihanimmitta | Monikon abessiivi | ihanimmittani |
| Monikon abessiivi | ihanimmittasi | Monikon abessiivi | ihanimmittamme |
| Monikon abessiivi | ihanimmittanne | Monikon abessiivi | ihanimmittaan |
| Monikon abessiivi | ihanimmittansa | Monikon komitatiivi | ihanimpine |
| Monikon komitatiivi | ihanimpineni | Monikon komitatiivi | ihanimpinesi |
| Monikon komitatiivi | ihanimpinemme | Monikon komitatiivi | ihanimpinenne |
| Monikon komitatiivi | ihanimpineen | Monikon komitatiivi | ihanimpinensa |
| Monikon akkusatiivi | ihanimmat | Monikon akkusatiivi | ihanimpani |
| Monikon akkusatiivi | ihanimpasi | Monikon akkusatiivi | ihanimpamme |
| Monikon akkusatiivi | ihanimpanne | Monikon akkusatiivi | ihanimpansa |
| Akkusatiivi | ihanimpani | Akkusatiivi | ihanimpasi |
| Akkusatiivi | ihanimpamme | Akkusatiivi | ihanimpanne |
| Akkusatiivi | ihanimpansa |