Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaотменям, разпускам (raspuskám), разформировам (rasformirovam), према́хвам
englantishut down, close down, abolish, disband, suppress, suspend, liquidate, cease, discontinue, abrogate, wind up, dismember
espanjaabolir, quitar, suprimir, abrogar, liquidar, levantar
esperantoabolicii, forigi
hollantiafschaffen, tenietdoen, ontbinden, opheffen, afbreken, onderbreken, afgelasten, stopzetten
italiaabolire, sospendere
japani止める (todomeru / とめる, tomeru, やめる, yameru / tomeru / yameru), 廃止する (haishi-suru / haishi suru), 停止する (teishisuru / ていしする, teishi suru), 無くす (nakusu), 解散する (かいさんする, kaisan suru / kaisan suru), 打破する (daha suru)
kreikkaκαταργώ (katargó), καταλύω (katalýo)
norjaavskaffe, forkaste, avslutte, avbryte
portugalisuprimir, abolir, suspender, dispersar
puolarozpuszczać, znieść, obalić
ranskaabolir, supprimer, suspendre, démanteler, dissoudre, décommissionner, lever
ruotsiöverge, förkasta, avskaffa, upplösa, indra, upphäva, avlysa, inställa
saksaabschaffen, zunichte machen, aufheben, rückgängig machen, aufschieben, auflösen, aussetzen
tanskanedlægge, ophæve, afskaffe
turkkiaskiya almak
tšekkizrušit
unkarifeloszlat
venäjäотменить (otmenit), отменять (otmenjat), прекращать (prekraštšat), прекратить (prekratit), распускать (raspuskat), распустить (raspustit), расформировать (rasformirovat), расформировывать (rasformirovyvat), упразднить (uprazdnit), ликвидировать (likvidirovat), свернуть (svernut)
virotühistama, kaotama

Määritelmät

Verbi

  1. lopettaa, lopetuttaa jokin toiminta
  2. teettää lakkapinta

Esimerkit

  • The provincial courts were abolished in 1999.
  • lakkauttaa kyläkoulu
  • lakkauttaa varpaankynnet
  • Tehtaan lakkauttaminen oli kova isku yhteisölle.
  • Presidentti halusi 'lakkauttaa skandaalinkäryisen viraston.
  • Kun kommunistit ottivat vallan, he lakkauttivat muut puolueet.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslakkautanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenslakkautat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslakkautammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenslakkautatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenslakkauttavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilakkautin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektilakkautitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilakkautti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilakkautimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektilakkautitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilakkauttivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslakkauttaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslakkauttaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslakkauttaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslakkauttaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenslakkauttaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslakkauttaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenslakkauta
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenslakkauttakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenslakkauttakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenslakkauttakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenslakkauttakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslakkauttanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenslakkauttanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenslakkauttaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslakkauttanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenslakkauttanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenslakkauttanevat

Luokat