| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | отменям, разпускам (raspuskám), разформировам (rasformirovam), према́хвам |
| englanti | shut down, close down, abolish, disband, suppress, suspend, liquidate, cease, discontinue, abrogate, wind up, dismember |
| espanja | abolir, quitar, suprimir, abrogar, liquidar, levantar |
| esperanto | abolicii, forigi |
| hollanti | afschaffen, tenietdoen, ontbinden, opheffen, afbreken, onderbreken, afgelasten, stopzetten |
| italia | abolire, sospendere |
| japani | 止める (todomeru / とめる, tomeru, やめる, yameru / tomeru / yameru), 廃止する (haishi-suru / haishi suru), 停止する (teishisuru / ていしする, teishi suru), 無くす (nakusu), 解散する (かいさんする, kaisan suru / kaisan suru), 打破する (daha suru) |
| kreikka | καταργώ (katargó), καταλύω (katalýo) |
| norja | avskaffe, forkaste, avslutte, avbryte |
| portugali | suprimir, abolir, suspender, dispersar |
| puola | rozpuszczać, znieść, obalić |
| ranska | abolir, supprimer, suspendre, démanteler, dissoudre, décommissionner, lever |
| ruotsi | överge, förkasta, avskaffa, upplösa, indra, upphäva, avlysa, inställa |
| saksa | abschaffen, zunichte machen, aufheben, rückgängig machen, aufschieben, auflösen, aussetzen |
| tanska | nedlægge, ophæve, afskaffe |
| turkki | askiya almak |
| tšekki | zrušit |
| unkari | feloszlat |
| venäjä | отменить (otmenit), отменять (otmenjat), прекращать (prekraštšat), прекратить (prekratit), распускать (raspuskat), распустить (raspustit), расформировать (rasformirovat), расформировывать (rasformirovyvat), упразднить (uprazdnit), ликвидировать (likvidirovat), свернуть (svernut) |
| viro | tühistama, kaotama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lakkautan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lakkautat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lakkautamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lakkautatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lakkauttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakkautin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakkautit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lakkautti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakkautimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakkautitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lakkauttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lakkauttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lakkauttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lakkauttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lakkauttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lakkauttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lakkauttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lakkauta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lakkauttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lakkauttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lakkauttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lakkauttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lakkauttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lakkauttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lakkauttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lakkauttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lakkauttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lakkauttanevat |