| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | отвращавам се, гнуся се от, ненавиждам, мразя, гнуся се |
| englanti | detest, loathe, disgust, abhor, abominate, dislike, despise |
| espanja | abominar, detestar, aborrecer, execrar, fastidiar |
| esperanto | abomeni |
| hollanti | verafschuwen, walgen van, verachten, verfoeien, gruwen van |
| italia | abominare, odiare, detestare, aborrire |
| japani | 嫌う (kirau), ひどく嫌う (ひどくきらう, hidoku kirau), 忌む (imu) |
| kreikka | απεχθάνομαι (apechthánomai) |
| latina | odi, abhorreō, execror, exsecror |
| norja | avsky, føle avsky |
| portugali | abominar, odiar, detestar |
| puola | nienawidzić, gardzić, czuć odrazę, nie cierpieć |
| ranska | détester, abhorrer, mépriser, abominer, exécrer, avoir horreur de |
| ruotsi | avsky |
| saksa | verabscheuen, ekeln |
| tanska | afsky |
| turkki | nefret etmek |
| tšekki | ošklivit si, hnusit si |
| venäjä | ненавидеть (nenavidet), не любить (ne ljubit), не выносить (ne vynosit), питать отвращение (pitat otvraštšenije), пита́ть отвраще́ние (pitát otvraštšénije), ненави́деть (nenavídet), не выноси́ть (ne vynosít) |
| viro | vihkama, jälestama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | inhoan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | inhoat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | inhoaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | inhoamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | inhoatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | inhoavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhosin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhosit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | inhosi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhosimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhositte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | inhosivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | inhoaisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | inhoisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | inhoaisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | inhoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | inhoaisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | inhoisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | inhoaisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | inhoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | inhoaisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | inhoisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | inhoaisivat | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | inhoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | inhoa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | inhotkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | inhotkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | inhotkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | inhotkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | inhonnen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | inhonnet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | inhonnee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | inhonnemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | inhonnette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | inhonnevat | | |