Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈlɑɦotɑ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaразлагам се, гния, загнивам
englantidecay, rot, decompose
espanjadescomponerse, pudrirse
esperantoputri
hollantiontbinden, vergaan, verrotten, slecht worden
italiadecomporsi
kreikkaαποσυντίθεμαι (aposindítheme / aposyntíthemai)
latviapūt
portugaliestragar, apodrecer, putrefazer
puolagnić
ranskapourrir, se décomposer
ruotsimurkna, ruttna, förfalla, sönderfalla, sönderdelas
saksaverrotten, verfallen, verfaulen, zerfallen, verwesen, sich zersetzen
turkkiçürümek
tšekkihnít
unkarielrothad, korhad, rothad, szuvasodik, elmállik, porlad
venäjäгнить (gnit), разлагаться (razlagatsja), разложи́ться (razložítsja), разлага́ться (razlagátsja)
virokõdunema, lagunema

Määritelmät

Verbi

  1. (eloperäisistä aineista, tav. puusta) muuttua bakteerien ja sienten vaikutuksesta hapellisessa ympäristössä (vertaa sanaan mädäntyä) hauraaksi ja pehmeäksi
  2. (slangi) hajota, revetä, kuolla nauruun

Esimerkit

  • Luonnontilaisissa metsissä puut saattavat lahota pystyyn.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslahoanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenslahoat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenslahoaaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslahoamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenslahoatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenslahoavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilahosinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektilahosit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilahosiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilahosimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektilahositteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilahosivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslahoaisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslahoisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslahoaisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslahoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslahoaisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslahoisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslahoaisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslahoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenslahoaisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenslahoisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslahoaisivatMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslahoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenslahoaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenslahotkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenslahotkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenslahotkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenslahotkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslahonnen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenslahonnetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenslahonnee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslahonnemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenslahonnette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenslahonnevat