Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈʋæːræ]
    • IPA: /'væː.ræ/
KieliKäännökset
bulgariaфалшив (falšív), нечестен (nečésten), крив (kriv), фиктивен, лъжлив, извит, грешен (gréšen)
englanticurved, false, wrong, incorrect, crooked, counterfeit, illogical, spurious, illegitimate, amiss, bogus, phony, erroneous, bent, hooked, improper, fallacious, fraudulent, foul, fault
espanjafalta, falso, incorrecto, malo, mentira, torcido, adulterado, equivocado, falsificado, espurio, trapicheado, engañoso, izquierdo
esperantomalĝusta, falsa, malvera
hollantionwaar, vals, fout, onjuist, onecht, verkeerd, mis, slecht, foutief, verkeerde, kwaad, onrecht, namaak, nep, nagemaakt, vervalst
italiafalso, errato, contraffazione, bugiardo, curvo, contorto, erroneo, sbagliato, scorretto, fasullo, truccato, ritorto, storto, falsificato, tortuoso, finto
japani悪い (わるい,warui / warui), よくない (yokunai), 不適当な (ふてきとうな,futekitō na), 不適切な (futekisetsuna / ふてきせつな,futekisetsuna), (nise), (nise), 偽物の (にせものの, nisemono no), 虚偽 (kogi / kyogi), 偽の (nise no / nise-no), いんちきの (inchikino / inchiki-no), 間違った (machigatta), 誤った (ayamatta), 違った (chigatta), 曲がった (magatta), にせ物の (にせものの, nisemono no), 疑似の (ぎじの, giji no)
kreikkaψευδής (psevdís / pseuðís), πλαστός (plastós), κίβδηλος (kívdilos / kívðilos), λάθος (láthos), λανθασμένος (lanthasménos), κακό (kakó), εσφαλμένος (esfalménos), ακατάλληλος (akatállilos)
latinamendax, falsus
latvianepareizs, kļūdains
liettuablogas, klaidingas, neteisingas, nekorektiškas, nemoralus, amoralus, nedoras, nedorovingas, nepadorus, nesąžiningas, neprideramas, netinkamas
norjagalt, feil, falsk, uekte, gal, urett, urettmessig, uriktig, feilaktig
portugalifalso, errado, incorreto, imoral, impróprio, inadequado, injúria, torto, espúrio, falsificado, adulterado, incorrecto
puolafałszywy, nieprawdziwy, podrobiony, niewłaściwy, błędny, mylny, nieautentyczny, sfałszowany
ranskators, tordu, travers, tort, incorrect, immoral, mal, impropre, contrefait, frauduleux, courbé, tortueux, à la noix, à la gomme, maquillé, trafiqué, truqué, injustice, abusif, indésirable, mauvais, condamnable, inacceptable, incorrecte, inexacte, faux, falsifié, comble
ruotsifalsk, osann, fel, felaktig, inkorrekt, förfalskad, oäkta, orättvis
saksafalsch, unwahr, verkehrt, schlecht, unrecht, ungerecht, unfair, gefälscht, unecht, krumm, schief, foul, bogenförmig
tanskafalsk, ulogisk, forkert
turkkiyanlış, yalan, sahte, hatalı, kötü, ahlaksız, uygunsuz, yersiz, yapmacık
tšekkinepravdivý, špatný, falešný, nesprávný, chybný, křivý, zkroucený, zdeformovaný
unkariferde, hamis, hamisított, téves
venäjäподдельный (poddelnyi), нечестный (netšestnyi), неправильный (nepravilnyi), кривой (krivoi), искривлённый (iskrivljonnyi), неверный (nevernyi), фальшивый (falšivyi), ошибочный (ošibotšnyi), ложный (ložnyi), фиктивный (fiktivnyi), липовый (lipovyi), контрафактный (kontrafaktnyi), изогнутый (izognutyi), скрюченный (skrjutšennyi), непра́вильный (neprávilnyi), оши́бочный (ošíbotšnyi), ло́жный (lóžnyi), левый (levyi)
virovõlts, liba

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka poikkeaa suorasta eli on esimerkiksi mutkalla
  2. ei tarkoitettu, haluttu, toivottu, valittu
  3. eettisesti tuomittava
  4. paikkansapitämätön, epätosi
  5. väärennetty
  6. (pesäpallo, baseball) syötöstä: sääntöjen vastainen

Substantiivi

  1. (pesäpallo, baseball) väärä syöttö, sääntöjen vastainen syöttö

Esimerkit

  • Onko tämä mennyt säilytyksessä vääräksi?
  • Tämä on väärä, eikä vastaa aiempaa valintaamme.
  • Viekää takaisin, tämä on väärä sohva.
  • Kiistatta hänen tekonsa oli väärä.
  • Tieto on täysin väärä.
  • Tyttäreni antoi aika monta väärää vastausta matematiikan kokeessa.
  • Se on väärä puoli.
  • Olla väärässä paikassa väärään aikaan
  • Jos haetaan Kustaa IV:ttä, niin Napoleon IV on väärempi vastaus kuin Kustaa III.
  • Annetuista vastauksista, väärin on Napoleon IV, joka ei edes ollut Ruotsin kuninkaita.
  • väärä johtopäätös
  • väärä raha
  • Naula on väärä.
  • Naula on vääränä.
  • Onko tämä mennyt vääräksi kuljetuksen aikana?
  • Puu on kasvanut väärään.
  • Olla väärässä.
  • Hän oli väärässä valehdellessaan minulle.
  • Hän teki minulle paljon väärää.
  • Se on väärä asiakirja.
  • Hän ajoi tietä väärällä kaistalla.
  • Sohva on väärä, en halua sitä, joten viekää se pois.
  • Hänen tekonsa on todellakin väärä.
  • Maan sotatoimia pidettiin väärinä.
  • Väärä asenteesi suivaannuttaa minua.
  • Opettaja oli väärässä tällä kertaa.
  • Taululla on väärä päivämäärä.
  • Sain vääriä tietoja.
  • Väärää rahaa on jostain syystä liikkeellä.
  • Tämä on väärä kymmenen euron seteli.
  • Talo oli väkeä väärällään.
  • Pöytä oli väärällään kaikenlaisia ruokalajeja.
  • Hän oli mättänyt ruokaa lautasen väärälleen ruokalassa.
  • Hän on aina leuka vääränä vitsejä kertoen.

Taivutusmuodot

MonikkoväärätMonikkovääräni
MonikkovääräsiMonikkoväärämme
MonikkovääränneMonikkovääränsä
GenetiivivääränGenetiivivääräni
GenetiivivääräsiGenetiiviväärämme
GenetiivivääränneGenetiivivääränsä
Monikon genetiiviväärienMonikon genetiiviväärieni
Monikon genetiivivääriesiMonikon genetiivivääriemme
Monikon genetiiviväärienneMonikon genetiivivääriensä
PartitiiviväärääPartitiiviväärääni
PartitiiviväärääsiPartitiivivääräämme
PartitiivivääräännePartitiivivääräänsä
Monikon partitiivivääriäMonikon partitiivivääriäni
Monikon partitiivivääriäsiMonikon partitiivivääriämme
Monikon partitiivivääriänneMonikon partitiivivääriään
Monikon partitiivivääriänsäInessiiviväärässä
InessiiviväärässäniInessiiviväärässäsi
InessiiviväärässämmeInessiiviväärässänne
InessiiviväärässäänInessiiviväärässänsä
Monikon inessiiviväärissäMonikon inessiiviväärissäni
Monikon inessiiviväärissäsiMonikon inessiiviväärissämme
Monikon inessiiviväärissänneMonikon inessiiviväärissään
Monikon inessiiviväärissänsäElatiiviväärästä
ElatiiviväärästäniElatiiviväärästäsi
ElatiiviväärästämmeElatiiviväärästänne
ElatiiviväärästäänElatiiviväärästänsä
Monikon elatiivivääristäMonikon elatiivivääristäni
Monikon elatiivivääristäsiMonikon elatiivivääristämme
Monikon elatiivivääristänneMonikon elatiivivääristään
Monikon elatiivivääristänsäIllatiiviväärään
IllatiiviväärääniIllatiiviväärääsi
IllatiivivääräämmeIllatiivivääräänne
IllatiivivääräänsäMonikon illatiivivääriin
Monikon illatiivivääriiniMonikon illatiivivääriisi
Monikon illatiivivääriimmeMonikon illatiivivääriinne
Monikon illatiivivääriinsäAdessiiviväärällä
AdessiiviväärälläniAdessiiviväärälläsi
AdessiiviväärällämmeAdessiiviväärällänne
AdessiiviväärälläänAdessiiviväärällänsä
Monikon adessiiviväärilläMonikon adessiiviväärilläni
Monikon adessiiviväärilläsiMonikon adessiiviväärillämme
Monikon adessiiviväärillänneMonikon adessiiviväärillään
Monikon adessiiviväärillänsäAblatiiviväärältä
AblatiiviväärältäniAblatiiviväärältäsi
AblatiiviväärältämmeAblatiiviväärältänne
AblatiiviväärältäänAblatiiviväärältänsä
Monikon ablatiivivääriltäMonikon ablatiivivääriltäni
Monikon ablatiivivääriltäsiMonikon ablatiivivääriltämme
Monikon ablatiivivääriltänneMonikon ablatiivivääriltään
Monikon ablatiivivääriltänsäAllatiiviväärälle
AllatiiviväärälleniAllatiiviväärällesi
AllatiiviväärällemmeAllatiiviväärällenne
AllatiiviväärälleenAllatiiviväärällensä
Monikon allatiiviväärilleMonikon allatiiviväärilleni
Monikon allatiiviväärillesiMonikon allatiiviväärillemme
Monikon allatiiviväärillenneMonikon allatiiviväärilleen
Monikon allatiiviväärillensäEssiivivääränä
EssiivivääränäniEssiivivääränäsi
EssiivivääränämmeEssiivivääränänne
EssiivivääränäänEssiivivääränänsä
Monikon essiiviväärinäMonikon essiiviväärinäni
Monikon essiiviväärinäsiMonikon essiiviväärinämme
Monikon essiiviväärinänneMonikon essiiviväärinään
Monikon essiiviväärinänsäTranslatiivivääräksi
TranslatiivivääräkseniTranslatiivivääräksesi
TranslatiivivääräksemmeTranslatiivivääräksenne
TranslatiivivääräkseenTranslatiivivääräksensä
Monikon translatiivivääriksiMonikon translatiiviväärikseni
Monikon translatiivivääriksesiMonikon translatiivivääriksemme
Monikon translatiivivääriksenneMonikon translatiiviväärikseen
Monikon translatiivivääriksensäMonikon instruktiiviväärin
AbessiiviväärättäAbessiiviväärättäni
AbessiiviväärättäsiAbessiiviväärättämme
AbessiiviväärättänneAbessiiviväärättään
AbessiiviväärättänsäMonikon abessiiviväärittä
Monikon abessiiviväärittäniMonikon abessiiviväärittäsi
Monikon abessiiviväärittämmeMonikon abessiiviväärittänne
Monikon abessiiviväärittäänMonikon abessiiviväärittänsä
Monikon komitatiiviväärineMonikon komitatiiviväärineni
Monikon komitatiiviväärinesiMonikon komitatiiviväärinemme
Monikon komitatiiviväärinenneMonikon komitatiiviväärineen
Monikon komitatiiviväärinensäKomparatiiviväärempi
SuperlatiiviväärinMonikon akkusatiiviväärät
Monikon akkusatiivivääräniMonikon akkusatiivivääräsi
Monikon akkusatiiviväärämmeMonikon akkusatiivivääränne
Monikon akkusatiivivääränsäAkkusatiivivääräni
AkkusatiivivääräsiAkkusatiiviväärämme
AkkusatiivivääränneAkkusatiivivääränsä