Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantireprehensible
espanjacondenable, reprehensible, deplorable, injustificable
hollantischuldig, afkeurenswaardig
kreikkaαξιόμεμπτος (axiómemptos), κατακριτέος (katakritéos)
norjaklanderverdig
ranskacoupable, blâmable, injustifiable
ruotsiförkastlig, klandervärd
saksaverwerflich
tšekkineospravedlnitelný
venäjäпредосудительный (predosuditelnyi)

Taivutusmuodot

MonikkotuomittavatMonikkotuomittavani
MonikkotuomittavasiMonikkotuomittavamme
MonikkotuomittavanneMonikkotuomittavansa
GenetiivituomittavanGenetiivituomittavani
GenetiivituomittavasiGenetiivituomittavamme
GenetiivituomittavanneGenetiivituomittavansa
Monikon genetiivituomittavienMonikon genetiivituomittavieni
Monikon genetiivituomittaviesiMonikon genetiivituomittaviemme
Monikon genetiivituomittavienneMonikon genetiivituomittaviensa
PartitiivituomittavaaPartitiivituomittavaani
PartitiivituomittavaasiPartitiivituomittavaamme
PartitiivituomittavaannePartitiivituomittavaansa
Monikon partitiivituomittaviaMonikon partitiivituomittaviani
Monikon partitiivituomittaviasiMonikon partitiivituomittaviamme
Monikon partitiivituomittavianneMonikon partitiivituomittaviaan
Monikon partitiivituomittaviansaInessiivituomittavassa
InessiivituomittavassaniInessiivituomittavassasi
InessiivituomittavassammeInessiivituomittavassanne
InessiivituomittavassaanInessiivituomittavassansa
Monikon inessiivituomittavissaMonikon inessiivituomittavissani
Monikon inessiivituomittavissasiMonikon inessiivituomittavissamme
Monikon inessiivituomittavissanneMonikon inessiivituomittavissaan
Monikon inessiivituomittavissansaElatiivituomittavasta
ElatiivituomittavastaniElatiivituomittavastasi
ElatiivituomittavastammeElatiivituomittavastanne
ElatiivituomittavastaanElatiivituomittavastansa
Monikon elatiivituomittavistaMonikon elatiivituomittavistani
Monikon elatiivituomittavistasiMonikon elatiivituomittavistamme
Monikon elatiivituomittavistanneMonikon elatiivituomittavistaan
Monikon elatiivituomittavistansaIllatiivituomittavaan
IllatiivituomittavaaniIllatiivituomittavaasi
IllatiivituomittavaammeIllatiivituomittavaanne
IllatiivituomittavaansaMonikon illatiivituomittaviin
Monikon illatiivituomittaviiniMonikon illatiivituomittaviisi
Monikon illatiivituomittaviimmeMonikon illatiivituomittaviinne
Monikon illatiivituomittaviinsaAdessiivituomittavalla
AdessiivituomittavallaniAdessiivituomittavallasi
AdessiivituomittavallammeAdessiivituomittavallanne
AdessiivituomittavallaanAdessiivituomittavallansa
Monikon adessiivituomittavillaMonikon adessiivituomittavillani
Monikon adessiivituomittavillasiMonikon adessiivituomittavillamme
Monikon adessiivituomittavillanneMonikon adessiivituomittavillaan
Monikon adessiivituomittavillansaAblatiivituomittavalta
AblatiivituomittavaltaniAblatiivituomittavaltasi
AblatiivituomittavaltammeAblatiivituomittavaltanne
AblatiivituomittavaltaanAblatiivituomittavaltansa
Monikon ablatiivituomittaviltaMonikon ablatiivituomittaviltani
Monikon ablatiivituomittaviltasiMonikon ablatiivituomittaviltamme
Monikon ablatiivituomittaviltanneMonikon ablatiivituomittaviltaan
Monikon ablatiivituomittaviltansaAllatiivituomittavalle
AllatiivituomittavalleniAllatiivituomittavallesi
AllatiivituomittavallemmeAllatiivituomittavallenne
AllatiivituomittavalleenAllatiivituomittavallensa
Monikon allatiivituomittavilleMonikon allatiivituomittavilleni
Monikon allatiivituomittavillesiMonikon allatiivituomittavillemme
Monikon allatiivituomittavillenneMonikon allatiivituomittavilleen
Monikon allatiivituomittavillensaEssiivituomittavana
EssiivituomittavananiEssiivituomittavanasi
EssiivituomittavanammeEssiivituomittavananne
EssiivituomittavanaanEssiivituomittavanansa
Monikon essiivituomittavinaMonikon essiivituomittavinani
Monikon essiivituomittavinasiMonikon essiivituomittavinamme
Monikon essiivituomittavinanneMonikon essiivituomittavinaan
Monikon essiivituomittavinansaTranslatiivituomittavaksi
TranslatiivituomittavakseniTranslatiivituomittavaksesi
TranslatiivituomittavaksemmeTranslatiivituomittavaksenne
TranslatiivituomittavakseenTranslatiivituomittavaksensa
Monikon translatiivituomittaviksiMonikon translatiivituomittavikseni
Monikon translatiivituomittaviksesiMonikon translatiivituomittaviksemme
Monikon translatiivituomittaviksenneMonikon translatiivituomittavikseen
Monikon translatiivituomittaviksensaMonikon instruktiivituomittavin
AbessiivituomittavattaAbessiivituomittavattani
AbessiivituomittavattasiAbessiivituomittavattamme
AbessiivituomittavattanneAbessiivituomittavattaan
AbessiivituomittavattansaMonikon abessiivituomittavitta
Monikon abessiivituomittavittaniMonikon abessiivituomittavittasi
Monikon abessiivituomittavittammeMonikon abessiivituomittavittanne
Monikon abessiivituomittavittaanMonikon abessiivituomittavittansa
Monikon komitatiivituomittavineMonikon komitatiivituomittavineni
Monikon komitatiivituomittavinesiMonikon komitatiivituomittavinemme
Monikon komitatiivituomittavinenneMonikon komitatiivituomittavineen
Monikon komitatiivituomittavinensaMonikon akkusatiivituomittavat
Monikon akkusatiivituomittavaniMonikon akkusatiivituomittavasi
Monikon akkusatiivituomittavammeMonikon akkusatiivituomittavanne
Monikon akkusatiivituomittavansaAkkusatiivituomittavani
AkkusatiivituomittavasiAkkusatiivituomittavamme
AkkusatiivituomittavanneAkkusatiivituomittavansa