Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈeristæː(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaотнемам (otnemam), отделям
englantiseclude, isolate, sequester, insulate, quarantine, split up, abstract, separate, confine, cordon, contain, clad, segregate, ostracize, block, proscribe, rope, wall, cut off
espanjacuarentenar, aislar, excluir
esperantoizoli, kvaranteni
hollantiverbannen, afzonderen, uitsluiten, uitstoten, mijden, isoleren
italiarimuovere, sottrarre, estrarre, isolare
japani取る (toru), 切り離す (kirihanasu / kiri-hanasu), 隔絶する (kakuzetsu suru), 孤立させる (koritsu saseru), 絶縁する (zetsuen suru)
kreikkaαποσπώ (apospó), διαχωρίζω (diachorízo)
latviaatšķirt, nošķirt
portugaliexcluir, cortar, abstrair, quarentenar, retirar, isolar, insular, ostracizar
puolaizolować, odcinać, odciąć
ranskaisoler, abstraire, exclure, bannir, reclure, couper
ruotsisky, abstrahera, skilja av, skilja ut, ta bort, isolera, frysa ut
saksatrennen, isolieren, abschneiden, ächten, verbannen
tšekkidát do karantény
unkarielkülönít, karanténba helyez, karanténba zár
venäjäизолировать (izolirovat), отреза́ть (otrezát), отре́зать (otrézat), изоли́ровать (izolírovat), исключать (iskljutšat), исключить (iskljutšit), выделять (vydeljat), выделить (vydelit)

Määritelmät

Verbi

  1. erottaa, ottaa erilleen tai pitää erillään jostakin
  2. pitää erillään jostakin

Esimerkit

  • Ilkeä isäpuoli yritti eristää lapsen ystävistään.
  • Lasivillaa käytetään rakentamisessa lämmön eristämiseen.
  • Käytäntö eristää ihmisiä toisistaan.
  • Lasivilla eristää lämpöä.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenseristänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenseristät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenseristämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenseristätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenseristävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektieristin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektieristitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektieristi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektieristimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektieristitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektieristivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenseristäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenseristäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenseristäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenseristäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenseristäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenseristäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenseristä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenseristäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenseristäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenseristäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenseristäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenseristänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenseristänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenseristäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenseristänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenseristänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenseristänevät