| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | patronymic, patronym, patronymick |
| espanja | patronímico |
| japani | 父称 (fushō) |
| kreikka | πατρωνυμικός (patronymikós) |
| norja | patronym |
| portugali | patronímico |
| ranska | patronyme |
| ruotsi | patronymikon |
| saksa | Vatersname, Patronymikon, Patronymikum, Patronym |
| tanska | patronym |
| venäjä | отчество (ottšestvo), патроним (patronim) |
| Monikko | isännimet | Genetiivi | isännimen |
| Monikon genetiivi | isännimien | Partitiivi | isännimeä |
| Monikon partitiivi | isännimiä | Inessiivi | isännimessä |
| Monikon inessiivi | isännimissä | Elatiivi | isännimestä |
| Monikon elatiivi | isännimistä | Illatiivi | isännimeen |
| Monikon illatiivi | isännimiin | Adessiivi | isännimellä |
| Monikon adessiivi | isännimillä | Ablatiivi | isännimeltä |
| Monikon ablatiivi | isännimiltä | Allatiivi | isännimelle |
| Monikon allatiivi | isännimille | Essiivi | isännimenä |
| Monikon essiivi | isänniminä | Translatiivi | isännimeksi |
| Monikon translatiivi | isännimiksi | Monikon instruktiivi | isännimin |
| Abessiivi | isännimettä | Monikon abessiivi | isännimittä |
| Monikon akkusatiivi | isännimet |